Liberec vyhrál i čtvrtý zápas a je v semifinále

Date of publication Author Ondřej Flanderka, Jakub Hlaváč

Bílí Tygři dovršili své tažení čtvrtfinálovou sérií. V sobotu porazili obhájce titulu 5:3 a jako první extraligový tým si zajistili postup do semifinále. Liberečtí dokázali i ve druhém utkání hraném v Praze podat velmi dobrý výkon, který navíc v klíčových momentech okořenil góly <b>Leoš Čermák</b>, který si v utkání připsal hattrick a poslal tým mezi nejlepší čtyřku letošní sezóny.

ČF4, sobota 08. března 2008
3:5
(1:1, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Štrba (Vykoukal), 32. Ton z trest. střílení, 54. Vykoukal (Štrba) - 1. Čermák (Moravec), 21. Čermák (Pletka), 35. Pletka (Moravec), 40. Pabiška (Blatný), 60. Čermák (Jiruš). Rozhodčí: Šindler, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:6, navíc Nedvěd (SPA) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 11 328. Střely na branku: 41:27. Průběh utkání: 0:1,1:1,1:2,2:2,2:4,3:4,3:5.

Duba (40. Štefl) - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Cook, Černošek, Stehlík - Netík, Nedvěd, Sivek - Ton, Štrba, Hlinka - Melichárek, Langhammer, Vaic - Dragoun, Podlešák, Hromas.

Pinc - Moravec, Jiruš, Hunkes, Krstev, Žabka, Kočí, Derner, Zíb - Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Pabiška, Kašpařík, Procházka - Bartovič, Blatný, Šachl.

Diváci ještě nevstřebali zážitky z efektního nástupu gladiátorů a Liberec již vedl 1:0. Horší nástup do zápasu si Sparta asi nepředstavovala ani v nejhorších snech. Leoš Čermák se s dravostí sobě vlastní natlačil do útočné třetiny, jeho první střelu odrazili chrániče obránce Ptáčka zpět na hokejku libereckého kapitána a ten se napodruhé nezmýlil. Puk zamířil do horního růžku branky a Duba neměl nejmenší nárok na zákrok. Poté převzala iniciativu Sparta a Liberec se schoval zpět do neprostupné obranné ulity. Z té vyrážel k nebezpečným protiútokům. V jednom z nich se objevil Procházka, ale jeho ostrou ránu vytěsnil gólman vyrážečkou.

Po faulu Sivka na Čermáka dostali Severočeši první početní výhodu. Sparťané obětavě bránili a nepustili svého soka do výraznějších šancí. Více než jedenáct tisíc hrdel v hledišti hnalo své mužstvo do útoku a jejich oblíbenci se snažili toto přání naplňovat. Jerofejevs nahodil puk do hloučku před brankou a ten skončil na tyči Pincovy branky. Vyrovnáno bylo až v čase 15:05. Vykoukal vytáhl jeden ze svých geniálních kousků a vyslal za obranu soupeře Martina Štrbu. Domácí bojovník důrazným zakončením poprvé v utkání rozvlnil síť v kleci hostů. Hned vzápětí mohl otočit vývoj zápasu Vaic, ale těsně před brankářem nedokázal zamířit přesně. V závěru první dvacetiminutovky pronikal do pásma kanonýr Ton a Kočí si musel pomoci faulem. Ale ani z této přesilovky gól nepadl a do kabin se šlo za vyrovnaného stavu.

Do druhé třetiny zaznamenal Liberec ještě bleskovější nástup, než do té první. V šestatřicáté sekundě druhé části si Leoš Čermák pohrál s Jerofejevsem a podruhé v zápase vyzrál na Dubu. Sparta se nedokázala do zápasu vrátit ani v přesilové hře, kterou zahrávala po Dernerově faulu na Vykoukala. Stejně tak Liberec v početní výhodě, kterou mu nabídl nedovoleným zákrokem Štrba, nic světoborného nevymyslel. Na ledě se začalo pořádně jiskřit a poté, co Netík za brankou narazil do Pince, vypukl doslova ohňostroj emocí. Mladý forvard byl vyloučen, ale Sparta se bravurně ubránila. Diváky dostala do varu potyčka Šachla s Podlešákem, kterou oba kohouti zaplatili dvojicí trestných minut. Domácí dokázali podruhé vyrovnat v čase 11:59. Ton opět pláchl obraně Severočechů a Jiruš ho musel chtě nechtě faulovat. Sudí nařídil trestné střílení, které Petr Ton zkušeně proměnil oblíbenou kličkou do bekhendu.

To však bylo ze strany Sparty vše. Pražané doplatili na svou nedisciplinovanost. Zkušený obránce Vykoukal oplácel faul na svoji osobu, byl vyloučen a Liberec tento přečin potrestal. Václav Pletka se zmocnil puku po závaru před brankovištěm a zasunul puk podél bezmocného gólmana do sítě. Vyrovnat mohl Sivek, jenže podtrhl sparťanské trápení, když nedokázal zavěsit do odkryté klece. Aby toho na fanoušky domácích nebylo málo, přidali hosté ještě jednu branku. Necelou minutu před koncem pykal u trestoměřičů Ptáček a Lukáš Pabiška střelou pod Dubovou rukou upravil stav na 4:2 pro Liberec. Trenéři Sparty sáhli ke střídání gólmanů a mezi tři tyče se postavil Štefl.

Třetí třetina nabídla drama hodné zfilmování. Prvních deset minut posledního dějství se neslo ve znamení platonického tlaku Sparty, která se však nedokázala přes dobře organizovanou obranu Liberce příliš prosazovat. Vše se změnilo až na začátku čtyřiapadesáté minuty. Jiří Vykoukal se zmocnil odraženého puku a dělovou ranou, prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:4. V hale se v tu chvíli rozpoutalo hotové peklo. Jedenáct tisíc fanoušků hnalo rudé koně do útoku a Sparta se hnala do útoku. Tona pustili obránci Severočechů za svá záda dokonce ve vlastní přesilovce. Ostrostřelec domácích se dostal až před Pince, ale tentokrát vystřelil těsně vedle tyče. Na druhé straně mohl rozhodnout Kašpařík, ale ani on se neprosadil. A rudý nápor pokračoval. Na brankovišti osamoceného Štrbu vychytal Pinc a Vykoukalovu střelu od modré čáry zablokovali obránci. Devět vteřin před koncem skóroval do prázdné branky Leoš Čermák, který tak zkompletoval svůj hattrick a bylo rozhodnuto. Do semifinále postupují Bílí Tygři.