Liberec poprvé v historii play-off dobyl pardubický led a ujal se vedení v sérii

Date of publication Author Radoslav Vavřina

Liberec/Pardubice - První utkání semifinálové série mezi Bílými Tygry a Pardubicemi dopadlo lépe pro severočeský celek. Domácí sice otevřeli skóre celého zápasu, ale Liberci se podařilo ještě v první třetině stav otočit a udržet si jej až do konce střetnutí. Třikrát se za modrobílé šelmy trefil Jaroslav Kudrna, tři asistence si připsal Jan Víšek.

SF1, sobota 24. března 2012
3:5
(1:3, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Kolář I (Bartek, Píša), 36. Rákos (Zohorna), 41. Zohorna (Rákos, Kočí) – 9. Kudrna (Trončinský), 18. Kudrna (Víšek), 20. Nedvěd (Klimenta, Špaček), 40. Vantuch (Víšek, Čakajík), 52. Kudrna (Víšek, Nedvěd). Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 9487. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5. Hráči utkání: Jaroslav Kudrna – Tomáš Zohorna. Stav série: 0:1.

HC Dynamo Pardubice

Salfický – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Drtina – Kolář I, Kousal, Starý – Cetkovský, Zohorna, Rákos – Bartek, Elkins, Somík – Semorád, Markovič, Buchtele – Koukal.

Pinc – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Moravec, Holub, Štich – Klimenta, Nedvěd, T. Urban – Špaček, Vantuch, Bartovič – Víšek, Bulíř, Kudrna – Bortňák, Kica, Bárta.

Liberecké šelmy do prvního zápasu semifinále nevkročili úplně ideálně. Po několika minutách vyhodil Derner při pardubické přesilovce kotouč mimo hřiště a poslal hosty do tří. Domácí neváhali tuto příležitost využít a po chvilce, když Bartek povedeným blafákem v rohu uvolnil před brankou Jana Koláře I, bylo skóre otevřeno – 0:1. Severočechům se ale podařilo najít rychlou odpověď, když si o dvě minuty později srazili přihrávku Jaroslava Kudrny domácí beci do vlastní klece – 1:1.

Po vyrovnávací brance převzali taktovku Bílí Tygři a své soky k větším šancím nepouštěli. Když se první třetina blížila ke konci, sami se odhodlali něco se stavem utkání udělat. Na křídle se uvolnil Víšek a poslal na druhou stranu pásma puk k Jaroslavu Kudrnovi, který vzápětí poslal Liberec do vedení – 1:2. O dvě minuty později to vypadalo na klidný závěr úvodního dějství, ale Klimenta se najednou rozhodl vyslat do brejku Petra Nedvěda, který utekl Rákosovi a pěknou kličkou pokořil Salfického – 1:3.

Do druhé třetiny vstoupili lépe domácí hokejisté. Ti si postupně vytvářeli tlak, který nakonec vyrostl v několik vyložených šancí. Hodně blízko ke kontaktní brance měl Somík, ale ten před odkrytou klecí přestřelil. Perníkáři čekali dalších deset minut, než konečně našli síť liberecké svatyně. Slovo převzal hrdina čtvrtfinále s Vítkovicemi Daniel Rákos, který vyslal velice tvrdou ránu pod vyrážečku Pince – 2:3.

Hostům se samozřejmě téměř vyrovnaný stav nelíbil, a tak jej chtěli do konce prostředního dějství změnit. Do velké šance vyslal Bartovič Trončinského, ten se ale bekhendem na brankovišti Pardubic neprosadil. To nejlepší si totiž Severočeši ponechali opět na poslední minutu. Víšek uháněl do úniku s Lukášem Vantuchem, kterého zadovkou našel před východočeským brankovištěm, a vyzval ho tak ke čtvrté brance Tygrů – 2:4.

Domácí měli před poslední dvacetiminutovkou nad slunce jasný úkol – vyrovnat stav utkání. Lépe snad ani za tímto cílem vkročit nemohli, když už v první minutě třetího dějství skórovali. Po Rákosově pěkném pasu napřáhl Tomáš Zohorna a trefil se přímo do šibenice Pincovy klece, liberecký gólman neměl velkou šanci ostrou ránu lapit – 3:4.

Na další zářez se čekalo dlouho a k nemilosti domácího publika to byla branka do pardubické svatyně. Velikou roli v utkání měl Víšek, který už měl na kontě dvě asistence a nyní si připsal třetí, když centroval puk před branku, kde se pryž odrazila od brusle Jaroslava Kudrny do brusle jednoho z východočeských beků a k tyči Salfického klece – 3:5. Nesmírně šťastný gól pojistil liberecké vítězství, které navíc znamená historicky první výhru Tygrů na pardubickém ledě v play-off.