Liberec boduje v Plzni

Date of publication Author Josef Šebesta, Radek Šenk

Bílí Tygři Liberec na rozdíl od pátečního utkání dokázali potvrdit, že se jim na Plzeň v extralize daří. Na západě Čech sice prohrávali brankou Vostřáka, brzy však odpověděl <b>Václav Novák</b> (viz. foto). Druhá část se odehrávala ve stejném duchu a Liberec musel opět dotahovat vedení domácích. Jelikož se do konce třetího dějství nerozhodlo, muselo se v Plzni prodlužovat. V něm měli blíže k vítězství Tygři, brankář Barta byl ale proti.

7. kolo, neděle 28. září 2003
2:2p
(1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 14.Vostřák (Švík), 29.Pospíšil (Dvořák) - 18.Novák (Kašpařík), 37.Kašpařík(Novák, Čakajík) Rozhodčí: Husička - Machálek, Čech Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5235.

HC Škoda Plzeň

Barta - Dobroň, Hanzlík, Cartelli, Vobořil, Kubeš, Dobrovolný (Mazanec) - Dvořák, J. Straka, Pospíšil - Adamský, Krátoška, Sedlák - Vostřák, Hurtaj, Matějovský - Bílek, Švík, Důras

Svoboda - Moravec, Nedvěd, Jiruš, Šmíd, Čakajík, Krstev (Jareš, Holub) - Rozsíval, M. Straka, Korhoň - Kropáč, Plodek, Procházka - Novák, Kašpařík, Verčík - Pabiška, Musil, Hájek

Liberec vstoupil do utkání sebevědomě, jakoby na svém kontě neměl jen čtyři body. Opět se ukázalo, jak je extraliga vyrovnaná. První střelu utkání si na své konto sice připsala domácí Plzeň, vědět o sobě dal obránce Hanzlík vloni zapůjčený na hostování do Liberce! Pak se však prosazovali spíše Bílí Tygři, kteří svým vysunutým forčekingem dělali domácí obraně velké problémy. V 5. minutě prošla střela od modré jen těsně vedle plzeňské klece. Pak se do šance dostal obránce Liberce Čakajík, z dobré pozice však mířil pouze do Barty. Domácí trápilo buly, většinu z nich ovládal Liberec a měl tak ulehčenou pozici při zakládání akcí. V 9. minutě se právě po jednom z nich mohl dostat ke střele Jaroslav Nedvěd. Barta viděl jeho střelu na poslední chvíli, přesto si s ní dokázal bravurně poradit.

Hra měla od začátku utkání spád. Záblesk šance domácích vyřešil v 10. minutě s ledovým klidem brankář Liberce Svoboda. Pak však opět úřadovali Jandačovi svěřenci před brankářem domácího Lasselsbergeru, ten ale odolával. Nejaktivnější z Tygrů byl Korhoň, který svou rychlostí dělal domácí obraně velké potíže. Jak již se to pro Liberec pomalu stává tradicí, z dobrého výkonu těží soupeř. Jeden z libereckých obránců je za brankou tak nedůrazný až přijde Švíkem o puk, ten jej předloží Vostřákovi a domácí se ujímají vedení 1:0. Liberec se nevzdal, naopak se hned snažil o vyrovnání Kropáčem. Ten se, bohužel pro Tygry, až na jedinou branku zatím v Tipsport extralize nedokázal prosadit. Domácí hrozí po úniku Adamského, jeho střela však mizí na plexi za Svobodovou brankou. V 16. minutě putuje na trestnou jeden z bývalých Plzeňáků ve službách Liberce Mojmír Musil. Tygři sehrají oslabení s velkým přehledem a pokládají tak základ na cestě k vyrovnání. Jen sekundu po skončení Musilova trestu se po přihrávce Kašpaříka dostává k puku Novák a svou šanci dokáže chladnokrevně proměnit střelou nad Bartovu vyrážečku – 1:1.

Druhá třetina začala vyloučením Krátošky, který neunesl zmaření své šance brankářem Svobodou a putoval tak na trestnou lavici za hrubost. Liberec však musí dávat pozor také na zadní vrátka, Sedlákovi mířícímu na samotného Svobodu ale puk naštěstí pro Tygry sklouzne z hole. Přesilovou hru zakončil střelou do Barty Procházka, domácí se tedy ubránili. Plzeň hraje sice bojovně, Liberec je ale lepším týmem. To se samozřejmě nelíbí domácímu publiku, které mlčky sleduje počínání svých hráčů. Bílí Tygři si nekomplikují život a snaží se puky znamenající pro ně nebezpečí odehrát, co nejdále od svého brankáře. Jedna z dlouhých přihrávek nachází Kašpaříka, akce je v posledním okamžiku zastavena, neboť liberecký útočník udělal před domácí modrou kličku na víc a jeden z jeho spoluhráčů se tím dostal do pásma o něco dříve něž kotouč. Z ojedinělé akce opět Plzeň skóruje. Do vedení posílá domácí David Pospíšil, nedávno příchozí na hostování z nabitého kádru Pardubic. Opět propadl jeden z libereckých beků za brankou Oldřicha Svobody a bezmocný brankář již nedokázal hrozbu odvrátit, když se včas nestihl přesunout k druhé tyči. Plzeň jakoby pokropili v tu chvíli živou vodou, začíná dělat Liberci problémy. Nejprve hrozí Josef Straka, po něm druhý útok se Švíkem a Důrasem. Bílí Tygři ale dokáží brzy odpovědět, když po závaru, který svou střelou způsobil agilní Novák, zvedl puk pod víko Bartovy klece Kašpařík. Centr třetího libereckého útoku přehazuje ležícího Bartu a v 37. minutě zaslouženě vyrovnává na 2:2. Ve velké šanci se ještě ocitnou svěřenci trenéra Jandače. Po vyloučení Krátošky, zlomí jeden z plzeňských hráčů hůl a Liberec tak de facto hraje proti třem. Barta ale dokáže svůj tým podržet.

Hned na začátku třetí části se do velké šance dostává domácí dvojice Krátoška – Sedlák, vyznamenává se pro změnu Oldřich Svoboda v brance Tygrů. V 45. minutě putuje na trestnou lavici liberecký obránce Šmíd, největší šanci má však čtveřice hráčů hrajících oslabení. O tři minuty později je vyloučen další z libereckých hráčů, střelec vyrovnávací branky Kašpařík. Sebral puk z ledu a hodil ho do plzeňského útočného pásma, rozhodčí ho trestá za zdržování hry. V oslabení stojí při Liberci všichni svatí, když na domácí útočníky zívá prázdná branka a bezmocný Svoboda. Přesto zůstává stav nerozhodný 2:2. Ke svému tradičnímu úniku v oslabení se dostává také Kropáč, Barta je ale na začátku sezóny ve formě. Akce střídá akci a diváci se rozhodně nemohou nudit, jsou však až překvapivě tišší. V šancích se ještě jednou ocitnou domácí díky přesilové hře, po nich také kapitán Bílých Tygrů Michal Straka. Nikdo však již nedokáže rozsvítit červené světlo za jedním z brankářů a tak utkání spěje k prodloužení.

Oba týmy se ve čtyřech snaží dosáhnout na extra bod. Ve velké šanci se ocitá střelec první branky Libereckých Novák, jeho střela končí na Bartově levém betonu. Liberec nepustí Plzeň do větští šance a jelikož ani Tygři nedokáží najít recept na výborného Bartu, končí utkání nerozhodně i po prodloužení.