Jsme mistři! V dechberoucím drama vystřelil Tygrům první titul v historii Bakoš

Liberec - 53, tolik vítězství potřebovali Tygři k prvnímu historickému titulu! V šestém utkání po obrovském drama rozhodl během první poloviny druhého prodloužení Martin Bakoš, a obrovské oslavy tak mohly propuknout!

F6, neděle 24. dubna 2016
1:2p
(1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1 )

Branky a nahrávky: 17. Mikuš (Forman, Pech) – 29. Vampola (Krenželok), 86. Bakoš (Šimek). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 20:45. Diváci: 17 014.

Pöpperle – Polášek, Piskáček, Barinka, Hrbas, Mikuš, Švrček, Kalina – Hlaváč, Hlinka (C), Buchtele – Forman, Pech, Kumstát (A) – Hamilton, Dragoun, Sabolič – Procházka, Černoch, Kudrna – Netík

Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk (C), Plutnar – Radivojevič, Vampola (A), Bakoš – Řepík, Bulíř, Birner – Krenželok, Jelínek, Stránský – Valský, Lakatoš, Vlach – Ordoš

Do utkání vstoupily oba celky nebojácně. K vidění bylo již od úvodních minut obrovské nasazení. První šanci si vytvořili Pražané, Pech našel křižnou přihrávkou rozjetého Hrbase. Ten svojí bombou do tyče div nevyhodil konstrukci ze základního postavení. Netrvalo dlouho a na druhé straně se taktéž mohlo měnit skóre. V nadějném brejku se ocitl Krenželok, vyzkoušel překonat Pöpperleho střelou tahem, nicméně zařízení netrefil.

V polovině první periody dostali domácí výhodu přesilové hry, když byl vyloučen za svůj nedovolený zákrok Vampola. Nejprve se zaskvěl skvělým zákrokem proti ostré ráně Poláška Lašák a poté mohl zužitkovat protiútok Vlach, kterému po krásné kličce naservíroval puk Vitásek. Příležitost nakonec využita nebyla, neboť druhý jmenovaný v těžké situaci pas netrefil, rozhodně však ušetřila cenné vteřiny ze zmiňovaného trestu.

Šest minut před závěrečnou sirénou úvodního dějství Bakoš šikovně posunul kotouč na Radivojeviče a slovenský forvard se řítil sám na strážce svatyně celku z hlavního města. Svou kličkou do forhendu již rozjásal kotel libereckých fanoušků stojících za bránou Sparty, avšak puk nakonec lízl pouze boční síť. Tygři byli i nadále rozhodně aktivnější týmem, v další obrovské šanci se ocitl Bulíř, který se snažil dorazit po zákroku Pöpperleho kotouč do zařízení, obránci ho ale včas zablokovali. Následná střela Mojžíše již dezorientovaného maskovaného muže vůbec neohrozila, jelikož orazítkovala pouze zadní mantinel.

Jenže vzápětí byl vyloučen za hákování Tomáš Mojžíš a Sparta trestala. Dělovkou k tyči poprvé spustil goal horn Pražanů Juraj Mikuš. Lašák kvůli dobré cloně vůbec nic neviděl. V závěru periody si již hokejisté v rudých dresech vedení pohlídali, a do kabin tak odcházeli s jednogólovým vedením.

Do druhé třetiny vlétli lépe Pražané. Do velké příležitosti se dostal Hrbas, ke kterému se kotouč odrazil do dobré střelecké pozice, sparťanský obránce však nedokázal puk umístit mezi tři tyče. Před odbitím poloviny základní hrací doby dostalo naše mužstvo výhodu dvou přesilovek. První z nich využita nebyla, ale ta druhá kýžený úspěch přinesla. Přízemní střelou z pravé strany překonal Pöpperleho navrátilec do sestavy Petr Vampola a bylo vyrovnáno!

S postupem času se tempo hry zklidnilo, žádný z celků nechtěl udělat v takto důležitém okamžiku chybu. Přeci jen si ale Liberečané vytvořili obrovskou možnost převážit misky vah na jejich stranu. Birner našel dlouhým pásem najetého Řepíka. Ten se ocitl tváří v tvář Pöpperlemu, zkusil vystřelit, ale brankář s logem S na dresu nakonec vzešel ze souboje jako vítěz, jelikož jak ránu šikovného forvarda, tak následnou dorážku zneškodnil svými betony.

Řada tak přišla znovu na Pražany. Zaskočit se málem Tygry podařilo Netíkovi, jehož otočka a následný bekhendový pokus v pádu Lašák zachytil na poslední chvíli. Slovenský brankář si počínal úspěšně i při následné početní převaze Sparty, kdy čelil hned několika ostrým ranám. Nejnebezpečněji vypadal projektil Netíka, který pálil z první po přihrávce přes celou šíři kluziště. Liberecký gólman ale famózním zákrokem udržel nerozhodné skóre.

A za toho vstupovaly oba dva týmy i do závěrečného dějství. Již po dvou minutách hry měl ale dobrou příležitost na prolomení remízového stavu Bulíř, který se po špatném střídání Pražanů ocitl zcela osamocený na pravé straně hřiště. Svou ránu chtěl nasměrovat ke vzdálenější tyči, jenže ji o několik centimetrů minul.

V dalších minutách pokračovala opravdová bitva. Oba týmy si pečlivě hlídaly obranné pásmo, přičemž více ze hry měli svěřenci trenéra Filipa Pešána, dlouho však nemohli na jistého Pöpperleho vyzrát. Finální okamžiky přinesly nesmírně vyhrocenou podívanou, v gólové šanci se ocitl Dragoun, ale v kritickém okamžiku nedokázal puk do zcela odkryté liberecké klece dotlačit. Šlo se do prodloužení!

Hned zkraje nastaveného času Liberečané namířili kotouč na tyče. Tato situace byla pouze předzvěstí dlouhých a nesmírně vypjatých okamžiků. O další dramatickou chvíli se postaral Derner, jenž obkroužil zařízení a snažil se kotouč zasunout do zařízení. Hokejisté s logem Tygra se již začali radovat, ale videorozhodčí gól nepotvrdil, tudíž se pokračovalo ve hře.

O infarktový moment pro hostující fanoušky se o několik chvil později postaral Kumstát, který se propracoval do úniku. Lašák se však nenechal rozhodit a pokus směřující do pravého horního rohu zachytil do rukavice. Rozhodnutí mohlo přijít i po vyloučení Mikuše. Se všemi střelami si však Pöpperle dokázal poradit, a to i přestože na ránu Řepíka k bližší tyči vůbec neviděl.

Na druhé straně se po konci početní výhody naopak vyznamenal Lašák. Ten zachytil prudkou bekhendovou ránu Buchteleho z rychlého protiútoku Pražanů. Tygři se hnali za vítězstvím a většinu času drželi svého soupeře v jeho obranném pásmu. Pöpperle ale s vypětím všech sil odolával, když dokázal zachytit jak ránu Radivojeviče, tak i dorážku Bakoše. Jak prozradila konečná statistika prodloužení Tygři zasypali zařízení gólmana celku z hlavního města patnácti střelami, Sparta měla projektily tři. Celkové skóre střelby bylo po osmdesáti minutách 18:43, stav byl ale stále nerozhodný.

Již v první minutě druhého nastavení bylo zřejmé, že Tygři sehrávají nejdelší zápas v historii klubu, okořenit ho ze všech sil chtěli vítěznou brankou. A to se také podařilo. Na světelné tabuli svítil čas 85:19, když Martin Bakoš přesně mířenou ranou z pravé strany nachytal Pöpperleho u bližší tyče a přisoudil mistrovský titul do Liberce!

Historický úspěch je dokonán! Tygři slaví titul, k celkovému prvenství vedla dlouhá a náročná cesta 53 výher, nicméně podařilo se a vítězný okamžik bude navždy zapsán do historie klubu!

„Jsem šťastný, že to tam spadlo. Série byla strašně vyrovnaná. Vytvořili jsme během letošní sezony několik velkých věcí, a kdybychom byli druzí, tak se možná na mnoho věcí zapomene. Takhle si troufnu tvrdit, že bude velmi těžké nás v některých věcech překonat. Zlom byl po třetím zápase, který byl z naší strany špatně odehraný a nedisciplinovaný. Spoustu věcí jsme si pak vyříkali a položili jsme tam základ, že se tým semkl. Pak byl důležitý určitě pátý zápas doma. Dneska to bylo vyrovnané jako celá série. Musím smeknout před Spartou, která byla naprosto korektní tým. Série byla reklamou pro celý český hokej a doufám, že přivede nejen do Liberce, ale i celkově k hokeji víc fanoušků a případně malých hokejistů.“

Josef Jandač
„Z mého pohledu bylo klíčové utkání celé série druhé v Liberci, které jsme měli dobře rozehrané a poté jsme hloupostí a nedisciplinovaností o zápas přišli. Kdybychom ho zvládli, mohlo se to odvíjet jinak. Poté hrají velkou roli páté zápasy, bohužel jsme ho nenakopli na naši stranu a dali výhodu Liberci, který ji využil. I když to tam bylo hratelné. Dnes jsme si ale věřili a kluci ze sebe vydali úplně všechno. Rozhodla i zranění, která jsme měli. Od začátku play off jsme nehráli v kompletní sestavě a jsem vděčný, že jsme dvě série zvládli, protože jsme si všichni přáli finále. Prolomila se letitá bariéra, která se vždy zmiňuje (neúčast Sparty ve finále). Jsem ale přesvědčený, že kdybychom byli v plné sestavě, tak jsme ten pohár zvedli my.“