Jeden gól na body nestačil, Tygři se z Olomouce vrací s prázdnou

Date of publication Author Jan Kousal

Olomouc/Liberec - Bílí Tygři se po utkání ve Zlíně přesunuli do Olomouce, kde ale v dlouho vyrovnaném klání nakonec padli. Jediným úspěšným střelcem Liberce byl Dominik Lakatoš, Hanáci však skórovali hned čtyřikrát, což jim stačilo k vítězství.

30.kolo, neděle 10. prosince 2017
4:1
(2:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Skladaný (Burian, Staněk), 14. Laš (Vyrůbalík, Eberle), 52. Burian (R. Vlach, Skladaný), 60. Káňa (Eberle) – 43. Lakatoš (P. Jelínek, L. Krenželok). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 008. Střely na branku: 23:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.

HC Olomouc

Konrád – Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Ondrušek (A), Houdek (A), Staněk, J. Galvas, Rutar – Laš, J. Káňa, Eberle – Burian, R. Vlach, Skladaný – Strapáč, Mráz, Ostřížek – Jergl, Macuh, Holec

Janus – Ševc (C), Pyrochta, Šmíd (A), Jánošík, Derner, Kolmann, Maier – M. Kvapil, P. Jelínek (A), Bulíř – L. Krenželok, Redenbach, Bakoš – Jašek, Bližňák, J. Stránský – J. Vlach, D. Špaček, Lakatoš

Přestože Bílí Tygři vstoupili do utkání poměrně dobře a byli střelecky aktivnější, to podstatnější se dělo před bránou Jaroslava Januse. Po šesti minutách hry našel Burian od pravého mantinelu rozjetého Františka Skladaného a ten přesnou bekhendovou střelou na zadní tyč otevřel skóre.

Kohouti precizně bránili a nekompromisně si počínali i v zakončení. Druhou trefu se jim podařilo přidat v přesilové hře po vyloučení Pyrochty. Marek Laš z mezikruží odcouval k modré čáře a poté, co mu Vyrůbalík adresoval přihrávku, propálil liberecký obranný val včetně Januse.

Slovenský gólman ve službách Liberce svůj tým výrazně držel ve druhé třetině. Krátce po jejím začátku se před ním zničehonic zjevil Jakub Galvas, který se Januse snažil rozhýbat. Zkušenosti prešovského rodáka však v souboji s olomouckým mladíkem zvítězily. Galvas pak mohl svůj omyl napravit, přečíslení dva na jednoho ale zakončil nepřesně.

Velmi jistě si v zápase počínal i druhý maskovaný Slovák. Branislav Konrád v polovině základní hrací doby lapil Jelínkovu střelu z bezprostřední blízkosti a jen potvrdil, že šelmy umí potrápit. Na druhé straně mohl zvýšit na rozdíl tří branek Roman Vlach, jemuž se ale nepovedlo nasměrovat kotouč do odkryté klece.

Liberecké modlitby byly vyslyšeny poprvé v úvodu třetí dvacetiminutovky. Jelínkovi se podařilo nahrát přesně mezi obránce do jízdy Dominiku Lakatošovi, jenž se protáhl do šance a svižnou ranou pod víko dostal Tygry do hry.

Tygři tlačili na vyrovnání, ale Konrád byl zkrátka proti. Když pak Mora dokázala znovu odskočit, vypadalo to už s libereckými akciemi opravdu zle. Kohouti se vydali dopředu hned ve čtyřech a Vilém Burian precizním zakončením nedal Janusovi šanci. Liberečtí se pak pokoušeli o zvrat při hře bez brankáře, ale olomoucká defenziva už si závěr utéct nenechala. Definitivní pojistku výhry Hanáků naopak přidal Jan Káňa.

Zdeněk Venera
„Pro nás to byl proti Liberci důležitý zápas, měli jsme z něj trošku obavy, neboť nejen, že nám chyběli Škůrek s Lukášem Galvasem, vypadli nám tři centři: Knotek, Herman, Sundher. O to více si ceníme toho, že hráči zápas vydřeli. V první třetině byl zápas vyrovnaný, my jsme proměnili šance, po delší době jsme měli štěstí v koncovce. Druhá třetina byla rozkouskovaná, takže náš čtvrtý útok se nedostal na led, poté jsme celý zápas dohrávali na tři pětky. Ve třetí třetině Liberec zabral, hodně nás zatlačil, myslím, že rozhodující byla třetí branka, která hráče uklidnila. Následoval ještě gól do prázdné brány. Nemohu říci, že jsme Liberec přehrávali, dnes nás hodně podržel Braňo Konrád, protože hosté tam měli spoustu nepříjemných šancí, ze kterých se mohli prosadit.“

„Pro nás je průběh zápasů stejný – z první šance soupeře dostaneme gól, z první přesilové hry soupeře dostaneme gól. Poté tlačíme do kopce, kotouče se neodráží tak, jak mají. My tomu jdeme málo naproti. I po snížení na 1:2, kdy jsme soupeře zamkli v pásmu, jsme z protiútoku dostali branku a ta rozhodla o výsledku utkání.“