Jasná výhra v souboji severu proti jihu

Date of publication Author Radek Vokál, Jan Mráček

Ve třetím přípravném utkání v Tipsport aréně si Bílí Tygři poradili s navrátilci do extraligy, s celkem z Českých Budějovic. Skóre otevřel Ctibor Jech, ve druhé třetině rozhodli Liberečtí zápas dalšími třemi góly. Poprvé v sezóně se trefil i <b>Andrej Podkonický</b>. Naopak v parádní střelecké formě je Ľubomír Vaic, který v úvodu třetí části svým osmým gólem zvyšoval už na 5:0. Jihočeši snížili debakl až v závěru utkání. V úterý se v Českých Budějovicích hraje odveta.

přát., pátek 19. srpna 2005
5:2
(1:0, 3:0, 1:2)

Branky: 19.Jech (Vampola), 23.Richter (Vampola, Šachl), 32.Vampola (Derner, Šachl), 36.Podkonický (Procházka), 41.Vaic (Derner, Podkonický)- 56.Šimánek, 59.Kutlák (Sailer). Vyloučení: 4:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 500.

Falta - Jiruš, Hanzlík, Richter, Krstev, Nikolov, Derner, Moravec, Holub - Tomajko, Rataj, Plodek - Novák, Podkonický, Vaic - Procházka, Šachl, Vampola - Jech, Pabiška, Víšek.<br> <b>Trenéři:</b> Josef Paleček, Karel Dvorák, Miroslav Kapoun

Banes Motor Č. Budějovice

Chábera - Vydarený, Kataška, Kutlák, Gřegořek, Jindra, Kudělka, Posmyk, Mucha - Veselý, Brabenec, Hudec - Kotrla, Hübl, Šimánek - Bělohlav, Hanzal, Sailer - Hřejbejk, Krátoška, Kuchejda.<br> <b>Trenéři:</b> Josef Jandač, Milan Kupka

Hosté z Českých Budějovic nechtěli ponechat nic náhodě a začali utkání mohutným náporem, kde nechyběly šance. Bílí Tygři o sobě dali poprvé vědět ve druhé minutě, kdy Hanzlík pálil od modré čáry do tyče branky soupeře. Pak ale přišlo první vyloučení zápasu, o které se postaral Jan Holub. Tygři se však zhostili oslabení znamenitě a byli to právě oni, kdo měl blíže ke gólu.

První šanci v oslabení obstaral Andrej Podkonický, který střílenou přihrávkou hledal před brankou Vaice a ten se snažil překonat gólmana Cháberu tečí, on však jeho pokus zneškodnil. Druhá šance se zrodila v obranném pásmu Liberce, když dobře přečetl hru Valdemar Jiruš a dlouhou přihrávkou hledal opět velmi aktivního Vaice, bohužel pro Tygry byla přihrávka moc dlouhá, a tak stačil akci zneškodnit opět Chábera, který vyjel daleko z branky. Pak už přišel nápor domácích, který povedenou střelou, kterou musel gólman soupeře zneškodnit nadvakrát, započal Stanislav Procházka. Následovala první skutečně vyložená akce, kdy se puku v útočném pásmu Liberce po chybné rozehrávce zhostil Podkonický, Chábera byl ale opět bezchybný.

V desáté minutě o sobě dali opět vědět hosté, po chybě libereckých obránců se v samostatném nájezdu sám před Faltou ocitl Sailer, ale Falta stejně jako jeho protivník nedal soupeři žádnou šanci na otevření skóre. Další slibná akce českobudějovických hokejistů přišla ve čtrnácté minutě, kdy se na libereckého gólmana řítili osamoceni Kotrla a Hudec. Druhý jmenovaný pálil do levého betonu Falty. Hudec stihl sice ještě dorážet, ale Falta dobrým postavením vykryl veškerý prostor, aby uhájil svou svatyni. V další části první třetiny se hra přelévala ze strany na stranu a vypadalo to, jako by oba týmy vyčkávaly na to, kdo první dá branku. Povedlo se to až v devatenácté minutě, kdy dostal ideální přihrávku Petr Vampola, ten sice vypálil jen do tyče, ale od ní se puk odrazil k nekrytému Ctiboru Jechovi a ten neměl problém do odkryté branky puk dorazit.

Závěr první třetiny poznamenala ještě dvě vyloučení, obě měli na svědomí hostující hokejisté. První zamířil za hrubost na trestnou lavici Posmyk a o pár vteřin později přišel další zcela zbytečný faul hostí. Ivo Kataška hrál nebezpečně vysokou holí a zasáhl nešťastně do obličeje kapitána domácích Václava Nováka, který se s bolestivou grimasou odebral do šatny a po zbytek utkání do hry nezasáhl. Domácí tedy měli možnost hrát přesilovku pět na tři.

Minutu a padesát vteřin měli domácí k tomu, aby navýšili gólový náskok. První se o to snažil dobrou střelou od modré Richter, ale Chábera jeho pokus dobře viděl, a tak neměl potíž se zneškodněním. Poté Igor Rataj objel bránu a vypálil, gólman jeho pokus vyrazil, Rataj se opět zmocnil puku a znovu objel bránu, ke druhé střele se ale nedostal. Dvojnásobná přesilovka se tedy domácím nevydařila, ale ihned po ní přišel druhý gólový okamžik domácích. Krásnou ránou od modré překonal Cháberu Martin Richter, asistenci si připsali Vampola a Šachl. Právě formace okolo Petra Šachla nejvíc trápila Jihočechy. Z jejich tlaku se zrodila třetí branka zápasu. Nejdříve se na trestnou lavici odebral mladý obránce Derner, ihned po jeho návratu na led se dostal k puku, přihrál volnému Petru Vampolovi, který tváří v tvář Cháberovi neměl problém skórovat. Druhou asistenci v utkání si připsal Petr Šachl.

Liberec byl na koni a dokázal to o pár minut později již čtvrtým gólem. Psala se 36. minuta a Stanislav Procházka našel svou přihrávkou ve středním pásmu najetého Andreje Podkonického, který si důrazem udělal prostor a nadvakrát překonal hostujícího gólmana. Zbytek druhé třetiny se dohrával v klidu, domácí hosty k ničemu nepouštěli a vypadalo to, že třetí dějství se bude hrát jen z povinnosti.

Jakékoliv úvahy hostujícího celku na zkorigování skóre zápasu utnul již svým sedmým gólem v přípravných utkáních Ľubomír Vaic. Mladík Derner pálil od modré a malý - velký muž se jemnou tečí prosadil. S hosty to vypadalo všelijak. Z domácích byla vidět pohoda a klid. Ve 46. minutě se naskytla Ratajovi další možnost skórovat, před branou ho totiž našel Jan Tomajko, Chábera se ale stačil přesunout a pokazil radost libereckému útočníkovi. Sám Tomajko se také prezentoval dobrou střelou, v 52. minutě si najel na přihrávku Jana Plodka a z prostoru levého kruhu vyzkoušel pozornost Chábery. O minutu později přišlo ze strany hostí varování v podobě nastřelené tyče, postaral se o to Viktor Hübl. Jako by varování nestačilo, a tak přišel trest.

V 56. minutě se při přesilovce Liberce po samostatném nájezdu prosadil Jiří Šimánek. Hosté jako by dostali novou krev do žil začali hrát velmi aktivně a ucítili z pasivní hry domácích možnost úpravy skóre ve svůj prospěch. Jejich aktivita se jim vyplatila. V 59. minutě si na Sailerovu přihrávku sjel od modré Zdeněk Kutlák a povedenou střelou překonal bezmocného Faltu podruhé. Tímto byl gólový účet přátelského utkání uzavřen.

Odveta je naplánována na 23.8., hrát se bude na ledě Budvar arény v Českých Budějovicích.