I čtvrtý zápas vyhrál Eaton, úspěšné liberecké tažení končí

Date of publication Author Ondřej Flanderka

I čtvrté semifinále nabídlo výbornou podívanou. Vyrovnaný hokej do posledních vteřin opět zvedal diváky ve vyprodané Tipsport areně na nohy. I když Tygři po většinu utkání prohrávali, nesložili zbraně a po brance Tomáše Klimenty si vytvořili velký tlak, Pardubice ale předvedly skvělou obranu a postupují do finále. Tažení Bílých Tygrů letošním play-off tedy končí v semifinále.

SF4, čtvrtek 08. dubna 2010
1:4
(0:0, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 41. Klimenta (Plodek, Čakajík) - 25. Pivko (Sýkora, Kočí), 27. Sýkora (Kočí), 59. Sýkora (Pivko, Píša), 59. Píša (Somík). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7, bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 29:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

Leinonen – Hunkes, Výtisk, Holub, Čakajík, Moravec, Derner, Rýgl – Nedorost, Nedvěd, Klimenta – Bartovič, Plodek, Podkonický – Kica, Dušek, Špaček – Víšek, Vantuch, Ondřej.

HC Dynamo Pardubice

Hašek – Nakládal, Havíř, Jillso, Kolář, Píša, Kočí, Mittchel – Kolář, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele – MacKenzie.

Domácí nasadili do branky možná trochu překvapivě Leinonena, a v sestavě nebyli ani Matějovský s Blatným. Samotné utkání nabídlo v prvních vteřinách poměrně opatrný hokej s mírnou převahou Pardubic, která gradovala při přesilové hře po faulu Moravce. V ní se musel Fin v liberecké brance několikrát vyznamenat a ještě k tomu předvedl boxerskou vložku poté, co se s ním v brankovišti střetl Rákos.

S přibývajícím časem se ale do tempa více dostávali domácí a Hašek musel být připraven, i když při přečíslení Špačka s Klimentou ho výtečným zákrokem zastoupil Píša. Asi největší šance první periody přišla na konci sedmnácté minuty, když Plodek vyslal do samostatného úniku Bartoviče, jeho blafák do bekhendu ale schoval Hašek do lapačky. Když se pak Libereckým nevydařila přesilová hra v závěru, šlo se do kabin za bezgólového stavu.

První minuty druhé části byly opět hodně opatrné, nicméně z první šance v prostřední třetině padl gól. Petr Sýkora v pětadvacáté minutě zadovkou zpoza brány našel volného Libora Pivka, a ten se trefil přesně do rohu liberecké klece – 0:1. Domácí se ihned pokusili o odpověď, nicméně ani tři pokusy Podkonického vyrovnání nepřinesly. Naopak, hosté se po podivném odrazu puku před Leinonenovo brankoviště a pohotové dorážce Petra Sýkory dostali již do dvoubrankového vedení.

Domácí nesložili zbraně a snažili se o kontaktní branku, kompaktní pardubická obrana je ale před veterána Haška nepouštěla a vyloučení Ondřeje a Hunkese jakoby dokumentovala mírnou převahu Eatonu. Kouč Sýkora pak navíc před koncem druhé třetiny uklidnil své mužstvo oddechovým časem, čímž se vyvaroval možného kontaktního gólu, který se Tygrům povedl ve středečním klání.

První vteřiny po přestávce se odehrály ve znamení velkého náporu Bílých Tygrů. Hašek se měl co ohánět, když ale šestapadesát vteřin po úvodním buly ujel Tomáš Klimenta a zamířil nad jeho rameno, dokázali domácí snížit na rozdíl jediné branky. Následoval neskutečný tlak domácích. Proti střelám Špačka a Čakajíka se postavil výtečný Dominátor. Svou aktivitou si Liberečtí vynutili i dvě přesilovky, ty jim ale paradoxně trochu uškodily, protože Eaton předvedl opět precizní obranu.

Tlak domácích pak už nebyl takový a Pardubice si hlídali svůj těsný náskok. Když se neujala střela Bartoviče, kterou těsně před Haškem zastavil Jillson, rozhodli hosté při liberecké power-play. Píšovo vyhození zastavil Pivko a pro Petra Sýkoru už nebylo těžké trefit prázdnou branku. Domácí pak znovu zkusili hru bez Leinonena po faulu Nakládala, totální pohodu hostů ale potvrdil Aleš Píša, který se trefil přes celé. Eaton tedy potvrdil roli favorita a postupuje do finále, severočeské tažení letošním play-off končí v semifinále.