Duel v Jičíně juniorce nevyšel, atraktivní zápas zvládla lépe Slavia

Date of publication Author Lukáš Šonský

Jičín/Liberec - Junioři Bílých Tygrů nastoupili ke čtyřicátému extraligovému kolu v netradičním prostředí. S pražskou Slavií změřili síly na jičínském zimním stadionu. Vše provázel doprovodný program, na dlouho očekávaný souboj si našlo cestu tři sta padesát diváků. Liberečtí hokejisté před slušnou kulisou vstoupili do utkání lépe, vedli o dvě branky. Pražané ale průběh zápasu otočili a po následné brankové přetahované ukořistili také plný počet bodů.

40. kolo, sobota 25. února 2012
(1:0, 1:3, 2:3)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 2. Bittner (Miškovský, Morong), 25. Miškovský (Říha, Jánošík), 46. Jánošík (Kedršt, Procházka), 58. A. Dlouhý (Říha) – 28. Havelka (Růžička, Moravec), 28. Klhůfek (Ptáčník, J. Dlouhý), 34. Tomek, 49. Jaškin (Kotyra, Vítek), 50. Mavrojanidis (Tomek, Klhůfek), 60. Mavrojanidis. Rozhodčí: Wagner, Úlehla – Tasch, Potůček. Vyloučení: 5:11. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 350. Střely na branku: 35:33. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:5, 4:5, 4:6.

Sobotka – Bednár, Dám, Čechura, Procházka, Šimek, Říha – Bittner, A. Dlouhý, Jánošík, Kedršt, Krucký, Maďar, Morong, Miškovský, Mulač, P. Urban, Vlach.

HC Slavia Praha

J. Dlouhý – Jeník, Krejčí, Richter, Rittig, A. Růžička, Semrád, Vítek – Havelka, Jaškin, Kejdana, Klhůfek, Kotyra, Mavrojanidis, Moravec, Ptáčník, Ryzák, Tomek.

Jičínský zimní stadion zažil poprvé v historii extraligové utkání. Pod střechou zajímavě vybudovaného chrámu, který není ze všech stran obehnán zdivem, se představily juniorské celky Liberce a Slavie. Diváci mohli v průběhu zápasu pokukovat po promítacím plátně, které zastalo funkci moderní kostky nad ledem a přenášelo dění na hrací ploše.

Zápas odstartoval po symbolickém úvodním vhazování, jehož se ujal člen prvního týmu Bílých Tygrů Milan Bartovič. Do napínavé bitvy vstoupili lépe modrobílí, Miškovský již po necelých dvou minutách sebral protihráči kotouč a vybídl k zakončení před brankou volného Ladislava Bittnera – 1:0.

Liberečtí měli v úvodní části více ze hry, náskok svého celku mohl navýšit Mulač a posléze také Jánošík. Ten byl v samostatném úniku nedovoleně zastaven Krejčím, nařízené trestné střílení ovšem neproměnil. Úspěch poté neslavil ani bekhend Ptáčníka zprava, se kterým si liberecký gólman Sobotka poradil.

Po několika minutách hry v prostřední dvacetiminutovce usedli na trestnou lavici dva slávisté, Severočechy čekala takřka dvouminutová přesilovka v pěti proti třem. Při nestandardním počtu hráčů na ledě ale zprvu zahrozili červenobílí, kteří nebyli při dvojnásobném oslabení příliš daleko od vyrovnávací branky. Jaškin však z těsné blízkosti trefil jen brankáře, Liberec posléze udeřil. Po přesné ráně se zaradoval Daniel Miškovský – 2:0.

Vzápětí spatřil kotouč za svými zády také Sobotka, jehož takřka ihned po vhazování před jeho klecí zaskočil přízemní pokus Tomáše Havelky. Za dalších třicet vteřin bylo vyrovnáno, v signalizované výhodě proklouzl mezi obránci Pavel Klhůfek. Pražané v mžiku smetli pracně vybudovaný náskok svého soka – 2:2.

Zanedlouho již šli svěřenci olympijského vítěze Josefa Beránka do vedení. Sudí podruhé v zápase zkřížil ruce nad hlavou, na rozdíl od soupeře ale Slavia nařízené trestné střílení proměnila. Se štěstím se prosadil Václav Tomek. V závěru druhé třetiny o sobě dali vědět také omámení Tygři, od modré čáry pálil nebezpečně Říha a ve slibné šanci se zjevil také Jánošík. Po neúspěchu z dorážky však pouze nevěřícně pohlédl ke stropu – 2:3.

Zkraje třetí třetiny zahrozil znovu čiperný Jaškin, ale jeho střela z kruhu při početní převaze do zdárného konce nevedla. Kotouč se naopak zatřepal za brankářem Dlouhým, slovenský útočník Filip Jánošík mířil z mezikruží neomylně – 3:3.

Nerozhodný stav ovšem opět dlouho nevydržel. Slavia si v následné přesilovce vytvořila tlak, Kotyra nejprve před poloprázdnou klecí trestuhodně netrefil volný kotouč. Za dezorientovaným Sobotkou skončila až dorážka Dmitrij Jaškina. Sešívaní o pár chvil později podnikli do polootevřené obrany Liberce další výpad a podobně jako v předcházející části hry bleskurychle navázali na svůj předchozí zásah. Ležícího brankáře přehodil Georg Mavrojanidis – 3:5.

Pražané posléze ukázkově bránili, až v čase 57:56 stoupla naděje Bílých Tygrů na bodový zisk. Modrobílí si opět vyzkoušeli hru proti třem statečným, v jejímž závěru přesměroval Říhovu nabídku do brány Adam Dlouhý. Ovšem Slavia si nenechala své vítězství sebrat, do prázdné branky se od modré čáry trefil Georg Mavrojanidis a pečetil výsledek pohledného zápasu na konečných 4:6.

40. kolo, sobota 25. února 2012
(1:0, 1:3, 2:3)