Boj do posledních minut Tygři zvládli a připsali si třetí skalp Vítkovic v této sezoně

Liberec – Velmi napínavý průběh nabídl všem divákům v liberecké Home Credit Areně páteční souboj Bílých Tygrů s Vítkovicemi. Naši hráči se sice brzy dostali do těsného vedení, stav 1:0 však svítil na kostce nad ledem také v polovině třetí třetiny. Teprve tehdy pojistil zisk tří bodů pohotovou dorážkou Dominik Lakatoš.

38. kolo, pátek 22. ledna 2016
2:0
(1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Krenželok (Valský, Ševc), 51. Lakatoš (Šimek). Rozhodčí: Pešina, Svoboda – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 8:8, navíc Martin Ševc 10min osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 814. Střely na branku: 29:16. Průběh utkání: 2:0.

Lašák – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk (C), Plutnar – Bulíř, Vampola, Birner – Bakoš, Lakatoš, Radivojevič – Valský, Jelínek, Krenželok – Stránský, Jonák, Vlach.

HC Vítkovice Ridera

Kantor – Čerešňák, Pastor, Štencel, Štich, Philipp, Klok – Olesz, Szturc, Hovorka – Vandas, Kolouch, Kucsera – Zdráhal, Balán, Burger (C) – Tomi, Hlinka, Němec.

Úvodní minuty utkání ovlivnilo hned několik vyloučení, v pěti na obou stranách se příliš často nehrálo. Bílým Tygrům však druhá přesilová hra pomohla dobře vykročit do utkání. Jakub Valský našel před odkrytou brankou rozjetého Lukáše Krenželoka, který byl sice při pokusu zakončit faulován, s kotoučem však přesto doklouzal až za čáru a rozhodčí pro faul vítkovického hráče neváhal gól uznat.

Vstřelená branka Tygry nakopla a brzy mohl přijít také druhý zásah. Petr Vampola vybídl k zakončení Lukáše Dernera, jeho dělovka z mezikruží však prolétla těsně kolem Kantorovy klece. Na druhé straně mohl v první vážné příležitosti vyrovnat Němec, jeho dorážku ale Lašák betonem tečoval do bezpečí.

Naši hráči byli i nadále na ledě aktivnější a Krenželok málem vedení navýšil už na dvoubrankové, jeho teč v předbrankovém prostoru však nakonec proklouzala pouze těsně kolem pravé tyče. Nicméně závěr třetiny Tygrům zkazil nepříjemný moment, když byl Dominik Lakatoš u mantinelu nepříjemně zasažen kolenem Romana Szturce a zamířil rovnou do kabiny, jeho zranění se však neukázalo jako vážné a po přestávce mohl do hry opět zasáhnout.

Do druhého dějství vstoupily oba celky útočně a na obou stranách se mohlo velmi rychle měnit skóre. Nejprve Bulíř obkroužil branku a naservíroval puk Radivojevičovi, proti kterému se ale stihl včas přesunout Kantor, z protiútoku následně hosté nevyužili únik dva na jednoho, když zakončil Olezs mimo.

Také nadále se hrálo ve vysokém tempu. Po necelé půlhodině hry vybídl přesným pasem Michal Bulíř ke střele Petra Vampolu, ten však zblízka na Kantora nevyzrál. Na druhé straně zase Vojtěch Tomi překvapivým pokusem z kruhu pro vhazování rozvlnil síť Lašákovy branky, bohužel pro něj šlo pouze o střelu do boční sítě.

S blížícím se závěrem druhé periody hráli Liberečtí skoro dvouminutové oslabení ve třech proti pěti, to však dokázali i díky skvělým zákrokům Jána Lašáka ubránit. A nejen to, po návratu na led mohl dokonce Petr Jelínek postupovat z úhlu na Kantora, mezeru v jeho výstroji však nenašel.

Ve třetí třetině se již obraz hry změnil. Vzhledem k nejtěsnějšímu možnému rozdílu přibývalo na obou stranách na nervozitě, což se projevovalo na přesnosti rozehrávek. Během vlastního oslabení vybojoval Michal Bulíř v útočném pásmu kotouč a mohl postupovat sám na Kantora, nicméně jeho zakončení mířilo těsně nad.

Na ledě se přiostřilo a přibývalo tvrdých střetů. O to důležitějším uklidněním byla branka Dominika Lakatoše, který v 51. minutě zařídil šelmám dvoubrankový náskok. Radim Šimek totiž vypálil od modré, Kantor kotouč neudržel a mladý útočník ho dokázal pohotově dopravit až za záda vítkovického gólmana.

Závěrečné minuty zvládli Tygři svědomitě a Vítkovice do žádného výraznějších příležitostí ani během závěrečného tlaku nepouštěli. Naopak pojistit vedení mohl Michal Bulíř, jeho pokus ale těsně minul branku. S blížící se sirénou se sice smyčka kolem libereckého pásma stahovala, hostující střelci však ani v power-play recept na skvělého Jána Lašáka nenalezli a Bílí Tygři si tak v této sezoně připsali další cennou výhru.

„Dnes jsme rozhodně nebyli lepším týmem. Vítkovice sem přijely s propracovaným defenzivním systémem a to nám dělalo problémy. Jsem rád, že se nám podařilo vstřelit dvě branky z předbrankového prostoru. S čím ale v poslední době nejsme moc spokojení, je podrážděnost. Martin Ševc dnes dostal osobní trest, ale na jeho obranu musím říct, že se mu vůbec nedivím.“

Jakub Petr
„V prvních deseti minutách jsme působili, jako bychom ještě byli v autobuse. Liberec nás jednoznačně přehrával a mohli jsme být rádi za stav 0:1. Postupem času jsme se zlepšovali a nakonec jsme si při do třetí třetiny skóre, které je proti takovému soupeři dobré. Domácí ale dokázali vsítit druhý gól a to nás položilo. Bohužel před oběma brankami jsme nebyli dostatečně důrazní a to možná rozhodlo.“