Bílí Tygři získali skalp Brna, doma vyhráli podruhé v sezoně

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V rámci dohrávky dvanáctého kola hokejové Tipsport extraligy přivítali Bílí Tygři na svém ledě Kometu Brno. Liberecký tým ukázal v duelu dvě tváře, když se dokázal oklepat z nepovedené první třetiny a otočil zápas ve svůj prospěch. Dvěma zásahy k výhře 3:2 přispěl Wayne Simmonds.

12. kolo, úterý 30. října 2012
3:2
(0:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. Simmonds (Havíř), 31. Bulíř (Víšek), 44. Simmonds (Šmíd, Stewart) – 9. Divíšek (Svoboda), 14. Svoboda. Rozhodčí: Turčan, Smitka – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:7, navíc Derner (LIB) trest ve hře, Valábik (KOM) 5 + do konce. Využití: 2:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 3 969. Střely na branku: 34:28. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči: Michal Bulíř – Jan Švrček.

Pavelec – Šmíd, D. Kajínek, Derner, Čakajík, Havíř, Výtisk, Štich, Cebák – Bulíř, Nedvěd, Dušek – Víšek, Galamboš, Kudrna – Stewart, Filippi, Simmonds – Kica, R. Vlach, Bárta.

HC Kometa Brno

Falter – Švrček, Bičánek, M. Hruška, Malec, Žižka, Valábik, Valach – J. Hruška, Divíšek, J. Svoboda – Erat, Petrovický, Holec – Zohorna, Koreis, Dlouhý – Hořava, Dočekal, Wasserbauer.

Pro domácí Bílé Tygry nezačal úterní duel vůbec dobře. A to i přesto, že hned v jeho začátku měli několik možností, v podobě přesilových her, jak se dostat do vedení. Avšak byli to překvapivě brněnští, kterým přišly liberecké početní výhody vhod.

V té první sebral nepovedený pas Šmída Svoboda a řítil se osamocen na Pavelce. Jeho nájezdu ale ještě liberecký gólman odolal, to se ovšem nedalo říci o dorážejícím Tomáši Divíškovi, jenž se přiřítil z druhé vlny a otevřel skóre duelu. Netrvalo a situace se prakticky opakovala.

Tentokrát nenašla správný cíl přihrávka domácího Nedvěda a skončila znovu na hokejce Jakuba Svobody, tomu se reparát podařil a s Pavelcem si napodruhé poradil sám. Bílí Tygři byli dlouho bezzubí, první větší šanci nabídla spolupráce Filippi Víšek, druhý jmenovaný ale nasměroval kotouč vedle.

Pro Severočechy mohlo být i hůře, když, prakticky z protiútoku, orazítkoval Zohorna pravou tyč. Kotouč se ale odrazil mimo branku a skóre se už tak do konce neměnilo. Do druhé třetiny tak vstupovali v lepší náladě hráči Komety, kteří si do ní nesli dvoubrankové vedení.

To ale netrvalo dlouho. Liberečtí vstoupili do druhého dějství jako polití živou vodou a tlačili svého soupeře. Vše odstartoval Wayne Simmonds, který na brankovišti nejprve zblokoval střelu Havíře a následně kotouč dopravil do sítě bezmocného Faltera.

Následovala početní výhoda a nyní už opravdu na ledě bylo znát, že v přesile jsou domácí. Blízko vyrovnání byl obránce Cebák, jehož dělovka od modré označila břevno. V té samé přesilovce se ale vyrovnání přeci jen urodilo. Víšek našel na kruhu číhajícího Michala Bulíře a ten procedil kotouč mezi Falterovými betony.

Poté přišla i jedna nehezká situace. Pronikajícího Radka Dlouhého zastavil na modré Derner, avšak učinil tak hodně ošklivým zákrokem, kdy jej zasáhl tvrdě do hlavy. Brněnský útočník musel ledovou plochu opustit na nosítkách a do dalšího průběhu už nezasáhl. Stejně tak Derner, jenž vyfasoval trest ve hře a také Valábik, který svého spoluhráče mstil pěstmi a inkasoval trest do konce utkání.

To bylo ze druhé třetiny prakticky vše, jelikož dalších akcí, které by zaváněly změnou skóre jsme se nedočkali. Závěrečných dvacet minut řádné hrací doby tak začínalo za stejného stavu pro oba celky, alespoň tedy co se skóre týkalo, psychická výhoda byla jistě na domácí straně.

V začátku třetí třetiny se Tygrům podařilo navázat na zlepšení ze třetiny druhé a brzy to potvrdili i gólově. V přesilové hře vypálil od modré Šmíd a do jeho střely vložil hůl Wayne Simmonds, který puk usměrnil zcela mimo dosah gólmana. Vzhledem k výšce letícího kotouče, se ale rozhodčí jel poradit s kolegou u videa a po celkem dlouhém telefonátu se rozhodl trefu uznat.

Liberečtí mohli vedení rychle navýšit. Jenže Víšek z brankoviště trefil jen beton Faltera. Po kratší pauze, kdy se toho moc neudálo se v tutové šanci ocitli také hosté. To když se Erat dostal mezi kruhy k odraženému kotouči a napálil ho na branku. Pavelec ale i přes fakt, že po předchozím zákroku stále ležel, dokázal zasáhnout a dělovku vytěsnil.

Třetí třetina neubrala v tempu ani v dalším průběhu. Kudrna vyslal Galamboše, který po pravé straně vlétl do třetiny a předkládal kotouč ještě na druhé křídlo, kde si najížděl Víšek. Kotouč ale dostal na brusle a než si jej stačil srovnat, bylo po šanci.

V samém závěru sahala Kometa po vyrovnání, pomohla jim k tomu i přesilová hra. Petrovický se proháčkoval až před Pavelce, ale z nadějné pozice trefil jen hruď domácího gólmana. Poskakující kotouč následně Čakajík odpálil z brankoviště.

Ještě větší šance ale přišla pouhé dvě vteřiny před koncem duelu. Jakub Svoboda se dostal ke kotouči v blízkosti brankoviště a nasměroval jej pouze do tyče, Kometu tak od bodu za remízu dělilo pár centimetrů.