Bílí Tygři vybojovali důležitý bod a zajistili si přímý postup do play-off

Date of publication Author Radoslav Vavřina, David Mencl

Praha/Liberec - Přestože hosté z Liberce vstoupili do 49. kola letošní extraligy lépe než domácí Slavie, nakonec se vrací pod Ještěd s jediným bodem. Na začátku si vystříleli čtyřbrankové vedení, které ale ve druhé třetině ztratili. Zápas doputoval až do samostatných nájezdů, kde je vyhrál pro domácí celek Antonín Dušek. Bílí Tygři získali na ledě O2 areny důležitý bod a zajistili si přímou účast v play-off.

49. kolo, úterý 21. února 2012
5:4sn
(0:4, 4:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 33. Valach (Micka, Hertl), 34. Hertl (Sklenář, Kuboš), 35. J. Krejčík (Krenželok, Pospíšil), 36. Pospíšil (Kadlec, Micka), rozh. sam. nájezd Dušek – 5. Nedvěd (Kudrna, Derner), 9. T. Urban (Vantuch, Vitásek), 14. Nedvěd (Derner), 15. Kudrna (Nedvěd, Ulrych). Rozhodčí: Hradil, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 853. Střely na branku: 48:31. Průběh utkání: 0:4, 5:4sn. Hráči utkání: Tomáš Hertl – Petr Nedvěd.

HC Slavia Praha

Furch (od 15. Kopřiva) – Kadlec, Valach, Kuboš, Kolařík, Šulc, Dresler, J. Krejčík – Dušek, Krenželok, Pospíšil – Tomica, Hertl, Vondrka – Sklenář, V. Růžička ml., Micka – Doležal, Jelínek, Žejdl.

Pinc (na sam. nájezdy Vošvrda) – Čakajík, Derner, Roth, Výtisk, Štich, Ulrych, Holub, Vitásek – Klimenta, Nedvěd, Kudrna – Vantuch, T. Urban, Bulíř – Špaček, Vak, Bárta – Víšek, Bortňák, L. Krejčík.

Začátek zápasu se nesl v poklidném duchu a týmy se spíše jen oťukávaly. Asi po čtyřech minutách si najel mezi kruhy liberecký Petr Nedvěd a nikým nechráněný nedal střelou z voleje Furchovi šanci. Slavia se po inkasované brance zvedla hlavně kvůli přesilovce. Ihned po ní se však podél levého mantinelu rozjel Tomáš Urban a bekhendovou kličkou zvýšil na 2:0.

Slávisté se mohli dotáhnout na svého soka v další přesilovce po faulu na Vondrku, jenže v polovině početní výhody vyslal Štich do úniku Petra Nedvěda, který si položil domácího brankáře a zavěsil pod víko. Neuběhly ani dvě minuty a na kostce v pražské aréně svítila čtyřka na straně hostů. Jaroslav Kudrna totiž z bezprostřední blízkosti prostřelil Furcha mezi betony.

Druhá třetina začala stejně jako ta první. Ve hře obou mužstev byly vidět nepřesnosti a navíc Liberci čtyřgólový náskok stačil, takže se nikam nehrnul. První brankovou příležitost na straně Slavie měl na svědomí Jiří Doležal, který jen těsně nedosáhl na puk před odkrytou svatyní.

Sešívaní se dočkali snížení ve 43. minutě, kdy propasíroval kotouč za záda Pince slávistický obránce Juraj Valach. Ani ne za minutu se domácí příznivci radovali podruhé. Tomáš Hertl objel hostující branku a zasunul puk za bezmocného brankáře.

Za 57 sekund snížil na rozdíl jediné branky střelou od modré Jakub Krejčík. Liberečtí nevěděli, kde jim hlava stojí, a navíc je oslabil Derner, čehož Slavia využila. Infarktovou záležitost dokončil v přesilovce pohotovou dorážkou Tomáš Pospíšil. Domácí měli i další možnosti ke skórování, žádnou ale už do konce třetiny nevyužili.

Chuť po páté brance byla ve třetí třetině zřejmá hlavně u Slavie. Nejdříve mohl dokonat obrat Hertl, ten se ale k puku před opuštěnou sítí nedostal. Poté byl ve velké šanci pro změnu Pospíšil.

V polovině závěrečné dvacetiminutovky se zdála být lepším mužstvem Slavie, která nedávala Liberci téměř žádnou šanci k ohrožení vlastní branky. Před koncem třetího dějství byl ještě v obrovské příležitosti Hertl, kterému však v poslední chvíli kotouč přeskočil hokejku.

Zápas tak putoval do prodloužení, kde se oba celky příliš nepředvedly. Na řadu tedy přišly samostatné nájezdy, ve kterých byla úspěšnější Slavia. Dva body zajistil červenobílým Forsbergovskou kličkou Antonín Dušek.