Bílí Tygři v prvním semifinalovém duelu marně dotahovali, Pardubice vybojovaly první vítězství

Date of publication Author Vladimír Gregor, Lukáš Šonský

L i b e r e c - Severočeský výběr zajížděl po vydařeném čtvrtfinále na led pardubického Eatonu. Tygři do zápasu vlétli hodně aktivně, avšak branku vsítit nedokázali. Pardubice se naopak ve druhé třetině dostali do vedení, ale Zdeněk Ondřej stihl vzápětí vyrovnat. Na Koukalovu trefu ze třetí části už ovšem liberečtí hokejisté přes velký nápor reagovat nestačili a svému sokovi podlehli těsným jednobrankovým rozdílem. Další bitva je na programu zítra.

SF1, sobota 03. dubna 2010
2:1
(0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Sýkora (Kolář I, Koukal), 41. Koukal (Kolář I, Havíř) - 25. Ondřej. Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Pouzar.. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0 V oslabení: 0:0 Diváci: 10 115. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

HC Dynamo Pardubice

Hašek - Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie - Kolář I, Koukal, Starý - Pineault, Špirko, Somík - Sýkora, Zohorna, Pivko - Cetkovský, Kousal, Rákos - Buchtele

Pinc - Derner, Jareš, Čakajík, Výtisk, Hunkes, Holub, Moravec - Nedorost, Nedvěd, Klimenta – Podkonický, Plodek, Bartovič – Matějovský, Blatný, Ondřej – Víšek, Dušek, Špaček – Vantuch

Snad až nečekaně akční zahájení nabídl první part semifinálového zápolení Pardubic a Liberce. Dominik Hašek si behěm šedesáti vteřin připsal úspěšné zákroky proti pokusům Nedvěda a Podkonického, nepřišel si na něj ani expardubický Zdeněk Ondřej se svou tečí a pohotovou dorážkou.

Z tlaku libereckých šelem se Eaton vymanil až po třech minutách hry a byla z toho nejzajímavější příležitost domácího celku v první dvacetiminutovce. Sýkora se prořítil po pravé straně až za libereckého zadáka, vylákal Pince ven z branky, jenže ve velké rychlosti už nedokázal poslat kotouč do poloodkryté branky.

Liberec si nadále udržoval mírnou převahu, kterou vyjádřil sprškou střel na pardubickou branku, domácího gólmana z klidu ale příliš nevyvedl. Pardubice zahrozily znovu pouze s formací Sýkory, jenž uvolnil Pivka, nicméně s jeho příklepem z levého kruhu si Pinc bez potíží poradil.

Dvojice hlavních sudí se rozhodla do první třetiny příliš nezasahovat, a tak jediným potrestaným hráčem se stal domácí Jan Starý, jenž se provinil podražením protihráče. V přesilovce se do veliké šance dostal Klimenta. Ten si nabruslil chytře mezi kruhy a ranou švihem trefil Haška do ramena. Vzápětí Liberec chyboval ve středním pásmu a Kolář s Koukalem najížděli v přečíslení na osamoceného obránce. Zajímavou situaci se nakonec rozhodl vzít na sebe domácí kapitán, nicméně do jeho pokusu stihl výborným zákrokem položit čepel liberecký bek a rána šla až do ochranné sítě.

Pardubice dostaly možnost vyzkoušet si hru v početní převaze po faulu na Koukala, který se dral do zajímavé šance. Tygři se vydrželi bránit téměř celé dvě minuty, potom se ale k rychlé souhře dostala dvojice Koukal-Kolář a na konci pálil nechytatelně Petr Sýkora – 1:0. Hosté ovšem dlouho truchlit nemuseli. Neuvěřitelnou ležérnost s pukem na holi před vlastní brankou předvedl Václav Kočí, jenž si nechal atakujícím Zdeňkem Ondřejem plácnout do hokejky a neštěstí bylo na světě – 1:1.

O pořádné chvíle vzruchu před Pincem se následně postarala pardubická formace s mladíky Rákosem a Kousalem, kteří měli každý po jedné možnosti jak dopravit kus černé gumy tam, kde by ji většina diváků v pardubické aréně ráda viděla. Místo kýžené branky mohlo být nakonec zle na druhé straně, unikajícího Nedvěda ale stihl na poslední chvíli zablokovat Píša.

Eaton mohla vrátit do vedení druhá přesilová hra a Pardubice prokázaly, že během pauzy před semifinálovou sérií tuto činnost hojně trénovaly. Kombinace stejné sestavy jako přes kopírák při té úspěšné gólové, tentokrát ovšem na konci se skvělým zákrokem Pince včetně dorážky Somíka. Povzbuzení domácí vrhli síly do útoku a vynutili si další nedovolený zákrok, jemuž předcházela rychlá akce Kousala. V hlavní roli se předvedl opět Petr Sýkora, jenž nejprve předkládal puk Špirkovi před prázdnou branku, aby pak další pumelicí obtiskl kotouč do Pincovy výstroje.

Eaton osvědčil raketový nástup do třetí třetiny a dokázal bleskově vrátit vedení na svou stranu. Kolář od mantinelu našel přesnou zadovkou Petra Koukala za obranou a na jeho bekhendový blafák byl Pinc krátký – 2:1. Liberec reagoval zvýšenou aktivitou v útočné třetině a otevíral okénka do své obrany. Pinc si v rychlém sledu musel poradit s pokusy Sýkory, Pivka a Rákose, v dobré pozici mířil nad horní tyč Somík.

Hosté kontrovali tvrdou ranou Blatného a zejména přesným švihem Nedvěda, jehož ránu Hašek jen s obtížemi vytěsnil ramenem. V 50. minutě hry si Liberec vynutil velký tlak, jenž vznikl kuriózní srážkou dvou pardubických hráčů ve středním pásmu, po kterém navíc přišel Cetkovský o hůl. Výsledkem byly dvě trestné minuty pro smolaře Kočího. Tygři dokázali zahrozit až v samém závěru přesilovky, kdy se Hašek vytáhnul proti střelám Nedvěda a Klimenty.

Šest minut před vypršením řádné hrací doby oslabil Liberec zbytečným zákrokem Derner a nabídl Eatonu možnost ke vstřelení uklidňující branky. Místo toho se málem dostal k zakončení z předbrankového prostoru hostující Špaček. Jestli se dal faul Dernera nazvat zbytečným, tak seknutí do Pincovy výstroje 3 minuty před koncem v podání Zohorny bylo doslova hloupé. Liberec na nic nečekal a místo Pince poslal do pole šestého bruslaře. Posledních 150 vteřin se tak odehrálo v naprosto elektrizující atmosféře bez jediného přerušení! Definitivně mohl rozhodnout Starý nebo Špirko, ale žádný z nich nedokázal trefit prázdnou branku. První semifinálový duel tak skončil tím nejtěsnějším výsledkem 2:1.