Bílí Tygři v Plzni bojovali, nakonec ale indiánům podlehli

Date of publication Author Radoslav Vavřina

Plzeň/Liberec – V rámci 41. kola Tipsport extraligy vyjeli Bílí Tygři na led úřadujícího mistra z Plzně. Do utkání nevstoupili ideálně a ve druhé třetině dokonce prohrávali o tři branky, nakonec ale díky trefám Tomáše Filippiho a Petra Vampoly stáhli vedení na rozdíl jednoho gólu. Liberecké naděje však pohřbil minutu před koncem Václav Pletka.

41. kolo, pátek 24. ledna 2014
5:3
(2:1, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Vlasák (Straka, Duda), 10. Kratěna (Mozík, Straka), 22. Pletka (TS), 32. Duda (Jeřábek, Pletka), 59. Pletka (Duda, Jeřábek) – 19. Bartek (Vampola), 32. Filippi (Bartek, Vitásek), 47. Vampola (Bulíř, Gřegořek). Rozhodčí: Hribik, Homola – Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:7, navíc Vampola (LIB) 10 min. OT, trest do konce utkání a trest ve hře. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 351. Střely na branku: 20:32. Třetiny: 2:1, 2:1, 1:1. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3. Hráči utkání: Václav Pletka – Tomáš Filippi.

HC Škoda Plzeň

Mensator – Boháč, Jeřábek, Moravčík, Slovák, Frolo, Mozík, Holý – Straka, Lev, Kratěna, Pletka, Vlasák, Duda, Schleiss, Kašpařík, Indrák, Pitule, T. Sýkora, Dvořák, J. Sýkora.

Melicherčík – Gřegořek, Hunkes, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Čutta, Voráček – Bulíř, Nedvěd, Vampola, Víšek, Filippi, Bartek, Vlach, Urban, Valský, Kica, Jass.

Utkání začalo z obou stran opatrně a větší šanci tak diváci viděli až po pěti minutách hry. Situaci dvou na jednoho vyřešil Nedvěd ranou mezi nohy, Mensator však stihl betony sklapnout včas. Na druhé straně se činil i Melicherčík, když betonem vykopl dorážku Pletky z brankoviště. Nedosáhl však ve dvojnásobném oslabení na ránu Tomáše Vlasáka z první po křižné příhře od Straky - 1:0. Liberec odpověděl, když pálil Kica z levého kruhu, domácí gólman zasáhl vyrážečkou. Indiáni následně potrestali další vyloučení Severočechů. Nedvěd vyhodil touš mimo mantinely a toto počínání využil Ondřej Kratěna ranou z levého kruhu - 2:0. To Tygři si ve stejné herní situaci tak dobře nevedli. Západočeši dobře drželi obrannou modrou a výsledkem byla pouze jedna rána Výtiska, kterou Mensator bez problémů pokryl. Nestačil však v závěru na dorážku vlastní střely Martina Bartka, jenž nejprve vypálil z mezikruží a následně mezi obránci ještě vyražený touš zpracoval a prosadil se kličkou do bekhendu - 2:1.

Prostřední část započala rychlou brankou Plzně. Václav Pletka dostal přihrávku za obranu, ale byl faulovaný. Nařízené trestné střílení pak vyřešil rychlou kličkou zakončením mezi betony - 3:1. Tygry ale jakoby obdržená branka nabudila a začali kousat. Nejprve nebezpečně pálil z pravého kruhu Vampola, následně se za domácími beky zjevil Bulíř, jeho kličku však Mensator pokryl. Na druhé straně se prosadil v situaci dvou na jednoho Lev, ovšem následná klička do bekhendu na Melicherčíka již neplatila. Tygři se následně dostali do tlaku, ovšem činil se domácí gólman. Nejprve proti Nedvědovi, který pálil z mezikruží a následně i proti Urbanovi, jenž se prokličkoval až na brankoviště. Nedáš – dostaneš. Jeřábek si sjel až do levého rohu, odkud nalezl před brankou Radka Dudu, kterému pouze stačilo nastavit hůl - 4:1. Jenže hned po rozehrání domácí propadli, na Mensatora se sám z levé strany řítil Tomáš Filippi, jenž snížil svižnou střelou nad beton na vzdálenější tyč - 4:2. A pro Plzeň mohlo být ještě hůře. Chybu v rozehrávce domácích vystihl Bartek a trefil tyč z venkovní strany. V závěru ještě jedovatě vypálil na vzdálenější tyč z pravé strany Vlasák, skórem ale již nepohnul.

Domácí vstoupili do poslední dvacetiminutovky lépe, ovšem chyběla střelba. To Tygři se s ničím nepárali. Dvakrát přejeli modrou a v plné rychlosti vypálili. Nejprve Nedvěd netrefil zařízení, poté se musel Mensator vytáhnout proti Bulířovi. Na druhé straně se pomocí rychlých přihrávek s Pitulem prokombinoval Dvořák až před Melicherčíka, ale byl příliš blízko na lepší zakončení. Následně se podařilo Liberci dotáhnout domácí náskok na jediný gól. K odraženému touši se dostal mezi kruhy Petr Vampola a z první ho poslal na místo určení - 4:3. Vrátit klid mohl na domácí hokejky Kašpařík, rozezvučel z levého kruhu však pouze břevno. Následně zamířila Plzeň do čtyř, ovšem Liberec svou šanci nevyužil, přesilovou hrou doslova pohrdl, když se hra povětšinou odehrávala ve středním pásmu a domácí gólman nemusel ani jednou zasahovat. Drama tak mohlo pokračovat. Jenže to skončilo ještě dříve, než začalo. Petr Vampola nejprve inkasoval osobní trest, následně za další řeči druhý a protože nepřestal, vykoledoval si trest ve hře, který je odměněn pěti minutami a do konce zápasu zbývalo zhruba něco lehce přes. Indiáni se v dlouhé početní výhodě příliš nikam nehrnuli a hlavně si hlídali výsledek. Důsledkem toho byly rychlé výpady Liberce a velká práce pro Mensatora. Ten si však všechny střely, převážně přes obránce z dálky, pohlídal a dovedl tak svůj tým v pěkném zápase k vítězství. Navíc mu pomohl Václav Pletka, který svým 250. gólem v kariéře potrestal hru hostí bez brankáře a vstoupil tak do Klubu střelců - 5:3.