Bílí Tygři slaví první výhru v European Trophy, doma si poradili s Tapparou

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V páteční podvečer přivítali Bílí Tygři na svém ledě prvního finského soupeře posledního srpnového víkendu. Liberečtí si během prvních dvou třetin vypracovali náskok, který i přes závěrečný tlak Tappary udrželi až do závěrečné sirény. Díky výhře 6:4 si tak připsali první výhru v letošním ročníku European Trophy.

ET5, pátek 30. srpna 2013
6:4
(1:0, 3:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 2. Nedvěd (Bartek, Hunkes), 25. Kica (Psota, Dušek), 35. Dušek (Voráček), 39. Bulík (TS), 54. Jass (Nedvěd, Hunkes), 60. Hunkes – 33. Malinen (Kuusela), 51. Malinen (Kuusela), 56. Kuusela (Malinen, McRae), 58. Malinen (Bailen). Vyloučení: 7:5, navíc Vampola 10 minut OT, Čutta OT do konce utkání (oba LIB). Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 492. Střely na branku: 25:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:4, 6:4.

Schwarz – Derner, Hunkes, Čakajík, Voráček, Výtisk, Kolmann, Čutta, Říha – Jass, Nedvěd, Bartek – Víšek, Bulík, Vampola – Bulíř, Filippi, Zacha – Kica, Dušek, Psota.

Tappara

Metsola – Puistola, Aalto, Kankaanperä, Bailen, Saravo, Tabaček, Mäkinen – Connolly, Mcrae, Erkinjuntti – Nieminen, Malinen, Kuusela – Järvinen, Plíhal, Palola – Kaksonen, Ilomäki, Peltola.

Páteční souboj mezi Libercem a Tapparou nečekal na svůj první zásadní moment ani půl minuty. Hostující Kuusela obdržel dvouminutový trest za hákování a Tygrům se naskytla možnost přesilové hry. V ni se ke kotouči dostal kapitán domácích Petr Nedvěd a švihem z pravého kruhu otevřel skóre utkání.

Přestože ve zbytku prvních dvacet minut ani jeden z gólmanů nekapituloval, rozhodně se nenudili. V akci byl znovu Kuusela, jenž ale kotouč netrefil zcela ideálně a Schwarz bez problémů zasáhl. O něco později se do samostatného úniku dostal Víšek, ovšem při kličce se dostal z ideálního úhlu a už nedokázal překonat Metsolu. Severočeši byli i v dalším průběhu aktivnějším celkem. Bartek ani Vampola ale své střelecké pokusy nevtěsnali do prostoru branky.

Začátek druhé periody hýřili aktivitou hosté. Střílející Kuusela a dorážející Kankaanperä však kotouč v nejvýraznější šanci do branky neprotlačili. A pak přišla šance na straně druhé. Psota prostrčil kotouč do druhé vlny na Petra Kicu, který z mezikruží zamířil přesně. Krátce na to se musel domácí tým bránit ve čtyřech. Avšak i další závary před brankou domácího celku končily na chráničích Marka Schwarze.

Nakonec ale i on povolil, k čemuž sám smolně přispěl. Kuusela vystihl jeho rozehrávku, našel skvěle postaveného Jarkka Malinena, který z prostoru mezi kruhy poslal kotouč až do nehlídané branky. Krátce na to ale Bílí Tygři znovu odskočili. Voráček zabojoval u mantinelu, posunul kotouč na hůl Antonína Duška, který sjel na střed a přesnou ranou švihem pokořil Metsolu. A ještě před koncem třetiny slavily liberecké šelmy další přesnou trefu. Tomáš Bulík byl faulován v úniku, což vyústilo v nařízení trestného střílení. Při něm prokázal slovenský forward pevné nervy a chladnokrevně poslal kotouč po ledě do sítě.

V úvodu třetího dějství měl znovu práci Schwarz. Obránce Mäkinen si počkal za libereckou defenzivou a řítil se osamocen na branku. V souboji muže proti muži byl ale znovu úspěšnějším český gólman.

S přehoupnutím se zápasu do jeho posledních deseti minut přišly krušné časy pro družinu Pavla Hynka. Byl to znovu Jarkko Malinen, jenž měl před brankou spoustu času a jeho střelu zastavila až síť v bráně. Krátce na to ještě domácí celek odpověděl. Nedvěd našel pasem z rohu kluziště Kobu Jasse a lotyšský mladík vrátil svému týmu tříbrankové vedení.

Ony krušné časy vypukly naplno v čase 53:41. Čutta inkasoval trest do konce utkání za vražení na hrazení a Tappara měla k dispozici pět minut trvající přesilovou hru. Její výhoda se ještě znásobila, když na byl potrestán ještě Vampola. Finský celek touto nabídkou nepohrdl. Výborně hrající Kristian Kuusela si našel vyražený kotouč a poslal ho do branky. O necelé dvě minuty později už na 5:4 snížil Jarkko Malinen, který střelou z kruhu zkompletoval hattrick.

Všem příznivcům libereckého hokeje jistě naskočil letos již několikrát uskutečněný scénář – ztráta vedení v posledních minutách zápasu. To ale tentokrát Liberečtí nepřipustili. Pokračujícímu tlaku hostů odolávali a v samém závěru přidal uklidňující trefu přes celé kluziště do prázdné branky Jiří Hunkes.