Bílí Tygři se do finále European Trophy nepodívají, Luleå byla ve vyrovnaném zápase šťastnější

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c - Pokud chtěli Severočeši nahlédnout do finálového turnaje v Salzburgu, museli v sobotní podvečer na svém ledě pokořit švédskou Luleu. První třetina skončila bez branek, poté se však dařilo především hostům, kteří si postupně vypracovali tříbrankový náskok. Tygři dokázali zápas ještě pořádně zdramatizovat, kýženého vyrovnání se ale nedočkali.

ET7, sobota 03. září 2011
2:3
(0:0, 0:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 49. Bulíř, 49. Štich (Nedvěd) - 21. Harju (Hjalmarsson), 25. Abbott (Fleury), 47. Hjalmarsson (Harju, Abbott). Rozhodčí: Hribik, Fraňo - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:5, navíc Kudrna (Liberec) 5 + do konce utkání, Abbott (Luleå) na 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1556. Střely na branku: 28:26. Průběh utkání: 0:3, 2:3.

Pinc - Čakajík, Výtisk, Štich, Hay, Derner, Holub, Ulrych - Bulíř, Nedvěd, Kudrna - Špaček, Vak, Bárta - Víšek, Bortňák, Klimenta - Dušek, Patrik Urban, Krejčík.

Lulea HF

Rautio - Kilstrom, Fransson, Wallin, Jonsson, Sandstrom, Falth, Gunnarsson, Meijer - Fleury, Abbott, Hjalmarsson - Berglund, Olausson, Harju - Vihko, Vitaluoma, Sandell - Komarek, Enterfeldt, Karlsson.

Trenér Kalous oproti minulému klání drobně pozměnil svoji sestavu. Do branky se postavil Marek Pinc, v zadních řadách operoval Petr Ulrych a v útoku dostal překvapivě prostor Patrik Urban, jenž v loňské sezoně nastupoval za starší dorost. Ve čtvrté formaci si mladý útočník zahrál s Lukášem Krejčíkem, který dostává prostor v benátecké farmě.

Na rozdíl od předchozího střetnutí s Manheimem dostal zápas hned v úvodu poměrně svižné tempo. Liberečtí zahájili duel aktivněji, druhá tygří formace několikrát nepříjemně zatápěla švédským zadákům, ovšem brankář Rautio větší práci neměl. Na opačné straně hřiště poté trápil libereckou obranu Damien Fleury, s jeho ataky si Pinc poradil.

Zhruba v polovině první části o sobě dal vědět také domácí kapitán Nedvěd, který zůstal na okamžik nekrytý na pravém kruhu. Ve velké šanci ovšem selhal, hostující brankář vytěsnil jeho střelu lapačkou nad bránu. Hrozila ale také Luleå, agilní Fleury v nadějné pozici branku netrefil a Vitaluoma nevyřešil nadějné přečíslení svého celku zrovna podle představ. Poslední minuty úvodní třetiny poté patřili převážně Seveřanům, kteří za pomoci několika slepených přesilovek ostřelovali Pince, největší příležitost měl Hjalmarsson. Z prostoru před brankovištěm však trefil pouze přesouvajícího se brankáře.

Pohlednou třetinu pošramotil minutu před koncem faul Kudrny, který na hrazení přitlačil Wallina. Hostující hokejista se dlouho nezvedal z ledu, za pomoci lékarů a potlesku tribun však po chvilce odklouzal na střídačku. Liberecký forvard dostal za svůj přestupek trest pětiminutový + do konce utkání.

Švédské družstvo si tak velkou část pětiminutové přesilovky přineslo také do prostřední třetiny, ve které dokázalo brzy skórovat. Hjalmarssonův pokus vytěsnil Pinc před sebe a dorážející Johan Harju poslal kotouč z prostoru před brankovištěm přesně pod břevno - 0:1.

O tři minuty později bylo pro Bílé Tygry ještě hůře. Fleury napřáhl z dálky, ale rozduněl pouze mantinel za libereckou klecí. Kotouč se ale nešťastně odrazil před brankoviště, odkud překvapil Pince rychlou střelou Chris Albott - 0:2.

Duel poté postrádal potřebný náboj, Tygři se snažili o kontaktní trefu. Do větších šancí se ale dostávali jen zřídka, jedinou vážnější příležitost spálil Vak. Po Špačkově přiťuknutí totiž z mezikruží svoji bombou rozezvučel pouze břevno. V závěru druhé dvacetiminutovky se v početní převaze málem dostal do samostatného úniku Bulíř, prudký pas od spoluhráče však nezpracoval ideálně.

Úvodní minuty třetí část se nesly v zoufalé snaze domácího celku o snížení soupeřova náskoku. Liberecké ofenzivní pokusy ovšem často končily ještě ve středním pásmu, Luleå naopak stále bez problému pronikala až do těsné blízkosti Marka Pince. Hostující vedení mohl navýšit Sandell, jenže jeho chytrá teč minula pravou tyč zhruba o půl metru.

Ovšem o chvilku později se již hostující tým radoval. V početní převaze se svým důrazem u modrého půlkruhu prosadil Simon Hjalmarsson, jenž došťouchal černou pryž za brankovou čáru - 0:3.

I přes nepříznivý výsledek ale severočeský celek nesložil zbraně. Trenér Kalous si vyžádal oddechový čas a za další dvě minuty dokázal Michal Bulíř snížit. Liberecký mladík se v přesilovce dostal k odraženému kotouči na pravém kruhu a tvrdou střelu namířil přesně do růžku - 3:1. Na časomíře poté uběhlo pouhých sedmadvacet vteřin a Bílí Tygři slavili znovu. V další přesilové hře napřáhl na modré čáře David Štich. Jeho dalekonosný pokus se zastavil až o síťku v hostující svatyni a drama bylo na světě - 2:3.

S přibývajícím časem ovšem ve hře převládaly nepřesnosti, Liberečtí se nemohli dostat do potřebného náporu, který by jím zajistil kýženou vyrovnávací trefu. Hosté si již zbytek zápasu pohlídali a mohli se radovat z cenného vítězství.