Bílí Tygři předvedli strhující finiš a vezou z Vítkovic bod

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c – Bílí Tygři zamířili v 41. kole O2 extraligy na led Vítkovic, kde to s nimi nevypadalo po prvních čtyřiceti minutách vůbec dobře, když prohrávali už 5:1. Liberecké šelmy ale vstaly z mrtvých a strhujícím finišem dokázaly nastřílet v poslední periodě čtyři branky. Po brankách Ondřeje, Malkamäkiho, Víška a Rýgla tak svítil na ukazateli v ČEZ Areně stav 5:5. Tero Leinonen pak v prodloužení odolával náporu hostů, ale na bombu Kuboše byl už krátký, a tak bonusový bod za výhru 6:5 po prodloužení zůstal na Moravě.

41. kolo, neděle 17. ledna 2010
6:5p
(2:0, 3:1, 0:4 – 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Štefanka (Burger, Krenželok), 19 Štefanka (Krenželok), 26. Klimek (Kvapil), 36. Burger (Kuboš, Stehlík), 38. Kuboš (Burger, Stehlík), 64. Kuboš (Ujčík, Vrána) - 37. Nedvěd (Vantuch, Dušek), 42. Ondřej (Plodek, Kica), 47. Malkamäki (Bartovič), 53. Víšek, 59. Rýgl (Jareš, Bartovič). Rozhodčí: Hradil, Šír – Čech, Poruba. Vyloučení: 6:9. Využití: 5:1. Diváci: 3016. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:5, 6:5.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Barinka, Jurečka, Kuboš, Sičák, Stehlík, Trnka, Voráček - Burger, Hruška, Káňa, Klimek, Krenželok, Kvapil, Selingr, Szturc, Štefanka, Treille, Ujčík, Vrána

Pinc (26. Leinonen) - Čakajík, Derner, Holub, Jareš, Malkamäki, Moravec, Rýgl - Bárta, Dušek, Kašpařík, Kica, Nedvěd, Ondřej, Plodek, Podkonický, Špaček, Vantuch, Víšek.

Trenér Kalous mohl před zápasem přivítat ve své sestavě elitního střelce Milana Bartoviče, naopak z kádru vypadl Zdeněk Blatný, kterému se narodila dcera Viktorie, a tak měl trochu jiné povinnosti. Souboj dvou trápících se týmů začali lépe Bílí Tygři, když hned v úvodu zápasu Vantuch přenechal touš Čakajíkovi a Štěpánkovi jeho prudká střela vypadla z lapačky. Pro domácí ale naštěstí mimo. Pak ale tísněný Holub odpálil gumovou pryž na tribunu ČEZ Areny a Vítkovičtí bleskově tohle zaváhání potrestali. Krenželok našel diagonální přihrávkou Burgra operujícího na hranici brankoviště, ten přiťukl puk Juraji Štěfankovi, který pohotově zametl kotouč do liberecké svatyně – 1:0. Severočeši ale nesložili zbraně a snažili se vstřelit vyrovnávací branku. Mezi vítkovické tři tyče ale nezamířili.

Podještědští byli i ve druhé části první třetiny aktivnějším mužstvem, ale ze svého „presu“ branku docílit nedokázali. Vítkovice naopak hrozily z brejků. Při jednom takovém chyboval za brankou Kica, což málem ztrestal Vrána, Pinc však ucpal všechny mezírky ve spodní části branky. Pak se strhla obrovská mela, ve které byl nucen Derner faulovat. A Moravané si s nabídnutou početní výhodou poradili opět bleskově. Krenželok vypálil z pravé strany, kotouč ale zamířil za branku, kde ho získal Juraj Štefanka a zpoza branky prostřelil dezorientovaného Pince – 2:0. Do první pauzy tak šli rytíři z Vítkovic za dvoubrankového vedení.

Druhou periodu zahájily lépe Vítkovice. Kvapil po přihrávce Burgra nedokázal přelstít Pince, to ale mladého forvarda nemuselo dlouho mrzet. V čase 25:06 odmítl na modré čáře ten samý hráč Víška, nahodil kotouč na branku, kde ho tečoval Lukáš Klimek do liberecké svatyně a ukončil působení Pince ve vítkovickém hokejovém stánku – 3:0. Nový muž v brance Bílých Tygrů, Tero Leinonen, byl zpočátku svého působení solidně procvičen palbou vítkovických hráčů, jejich nápor ale ustál. Domácí ale stále neměli dost a čtvrtý gól mohl přidat při samostatném úniku aktivní Kvapil, který střelu švihem poslal na plexisklo.

Liberecký prapor naděje mohl zvednout Kašpařík, ale tísněn Trnkou nedokázal zasunout kotouč za ležícího Štěpánka. O dvě minuty měl tentýž hráč, po pěkném pasu od obránců z vlastního obranného pásma, opět k dispozici samostatný únik, ale Sičák ho těsně před vítkovickým brankářem zpacifikoval. Další smutek na libereckou střídačku přinesla třetí přesilová hra Vítkovic, kterou hosté po velkém náporu opět proměnili v branku. Kuboš vypálil od modré na Leinonena a odražený kotouč od finského brankáře uklidil do branky volný Jiří Burger – 4:0. Severočeši ale rychle kontrovali. Petr Nedvěd si skvěle vyměnil puk s Vantuchem, najel si na jeho střílenou přihrávku a tečí usměrnil kotouč mezi Štěpánkovy betony – 4:1. Vítkovice první branka Tygrů z vítězné cesty nesrazila. Moravec odpálil kotouč mimo hrací plochu, vyfasoval trest, a domácí využili čtvrtou přesilovou hru v řadě. Autorem pěkné střely do vinglu liberecké branky byl Petr Kuboš – 5:1. Snížit mohl v závěru třetiny při přesilové hře 5 na 3 Podkonický, ale trefil pouze horní tyč moravské branky.

Do závěrečné třetiny vstoupili lépe hosté, kteří dohrávali dvojnásobnou přesilovou hru z druhé třetiny. Tlak z úvodu periody přetavil v druhou branku Bílých Tygrů bývalý hráč Vítkovic Zdeněk Ondřej, jenž si vykroužil své místečko před Štěpánkem a střelou mezi betony rozsvítil červené světlo – 5:2. Liberecká mašina sepnula na vyšší obrátky a rázem se vítkovický náskok ztenčil na dvě branky. V čase 46:28 vypálil Bartovič svým typickým způsobem z vrcholu kruhů, Štěpánek vyrazil gumovou pryž přímo na hůl Mika Malkamäkiho, který ze vzduchu trefil svůj první gól v extralize – 5:3. Rytíři dostali další možnost, jak zvýšit svůj náskok, při dvouminutové přesilové hře 5:3. Všechny šance ale vymazal finský mág Leinonen a uchoval svému týmu naději na bodový zisk.

V třiapadesáté minutě už vypadala naděje na body z Vítkovic pro Liberec reálněji. Burger přihrál na střed Janu Víškovi, který se s ničím nepáral a prostřelil Štěpánka nad rameno – 5:4. Severočeši odvolali Leinonena a jejich převaha v poli se zvýraznila poté, co Káňa fauloval zbytečně Bartoviče a vyfasoval 2+2 minuty. Vítkovická kostka nad ledem ukazovala čas 58:13 a stav se opět měnil. Liberecké z mrtvých vstání dokonal střelou od modré Martin Rýgl – 5:5. Tři body mohl ještě v závěru přisoudit Bílým Tygrům Nedvěd, ale Štěpánek ho vychytal. Zápas tak dospěl do prodloužení, které asi málokdo čekal.

Podkonický nabídnul hned v úvodu pětiminutového prodloužení branku Čakajíkovi, ten ale trefil obranný val Vítkovic. Domácí celek ale měl k dispozici přesilovou hru 4 na 3 ze závěru třetího dějství, ale Leinonena ostřelovali marně. Naopak mohli při této početní výhodě inkasovat z hole Víška, jenž sám na Štěpánka nevyzrál. Bonusový bod nakonec získaly Vítkovice, poté co Petr Kuboš ukončil zápas v čase 63:12, když prostřelil Leinonena mezi betony.