Bílí Tygři opět vezou z venku bod

Date of publication Author Radek Vokál

Už popáté v řadě Bílí Tygři bodovali na ledě soupeře. Tentokrát vybojovali bod na ledě pražské Sparty. Utkání mělo prakticky stejný vývoj, jako poslední venkovní utkání v Pardubicích. Tygři se vždy několikrát ujali vedení, domácí vždy dokázali vyrovnat a v prodloužení zasadit vítěznou ránu. V pátek na Spartě vstřelil úvodní branku zápasu <b>Pavel Kašpařík</b>, hrající v důvěrně známém prostředí. Sparta celý zápas dotahovala a necelou minutu před koncem prodloužení blafákem ukončil zápas Kratěna.

, pátek 03. ledna 2003
4:3p
(0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Špaňhel (Branda), 35. Branda (Špaňhel, Nedoma), 54. Tomajko (Kratěna, Nedoma), 65. Kratěna - 15. Kašpařík (Kábrt), 27. Krstev (Jiří Hanzlík, Hájek), 49. R. Pospíšil (Plodek). Rozhodčí: Kolísek - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4258.

Bříza - Ptáček, Šrek, Nedvěd, Srdínko, Nedoma, Jiruš, Jan Hanzlík - Zelenka, P. Martinec, Žemlička - Kratěna, Broš, Tomajko - Bělohlav, Leška, Havelka - Špaňhel, Branda, Kubinčák.

Falta - Jiří Hanzlík, Krstev, Gřegořek (38. J. Moravec), Čakajík, R. Pospíšil, Jan Kudrna (49. Gřegořek) - Kropáč, M. Straka, M. Hájek - Kábrt, Kašpařík, M. Musil - Rozsíval, Plodek, Jiří Kudrna - Jankových, Pabiška, Víšek.

Utkání v T-Mobile Aréně začalo v režii domácího týmu, v jehož dresu se po návratu z ruského hostování poprvé objevil ex-reprentant Radek Bělohlav. Do první šance se dostali domácí ke konci druhé minuty, Falta ale prvního centra Sparty Broše vychytal. Hosté přijeli s jasnou taktikou - soustředit se především na defenzivu a snažit se proměňovat občasné šance. Velkou šanci otevřít skóre měl přesně v polovině první třetiny domácí Žemlička, který si nabruslil před Faltu z levého křídla, libereckého brankáře ale šikovnou střelou nepřelstil. Bílí Tygři se dopředu dostávali sporadicky, první větší šanci si vytvořili až v 15. minutě. Kábrt se před Břízou ještě neprosadil, vzápětí se ale jeho centr Pavel Kašpařík dostal mezi kruhy k puku, chvíli jej podržel a pak přesnou střelou otevřel skóre. Sparťané pak začali chybovat, Liberečtí ale jejich nepozornosti netrestali. Do konce třetiny pak ještě zaujal Patrik Rozsíval, který předvedl nádherné sólo přes celé hřiště, koncovka mu ale nevyšla - přehodil nejen brankáře Břízu, ale i jeho branku.

O své vedení přišli Tygři brzy po začátku druhé třetiny. Žemličkova řada vybojovala puk, ten se dostal ke Špaňhelovi, který zápěstím mířil přesně - 1:1. O pár minut později putoval na trestnou lavici domácí obránce Jiruš za faul kolenem na unikajícího Plodka a Liberec předvedl, že přesilovky umí. Na modré čáře napřáhl Angel Krstev a svým sedmým gólem v sezóně strhl vedení opět na stranu Bílých Tygrů. V polovině zápasu pak dostali možnost hrát přesilovou hru i domácí. Nejprve zastavil tlak Brošovy řady stažením Kratěny Gřegořek, o minutu později byl faulován Tomajko a Liberec pokračoval ve jen ve třech. Dvojnásobné přesilovky si ale Sparta dlouho neužila - po půl minutě šel pykat Broš. Branka při přesilovce nepadla, místo toho ale v 32. minutě padl gólman Falta. Branda se Špaňhelem ujeli do brejku a druhý jmenovaný tvrdou ranou libereckého gólmana doslova knock-outoval. Naštěstí ke zranění nedošlo. Došlo ale k vyrovnání, a to v 35. minutě. Nedoma nahodil puk na branku, ten se odrazil od zadního mantinelu zpět, proti Špaňhelovi Falta ještě zasáhl, ale proti Brandově dorážce už neměl šanci - 2:2. Před sirénou se ještě do šancí dostali na jedné straně Čakajík a na druhé Kratěna, skóre se ale neměnilo.

Ve třetí třetině se hrál rychlý hokej plný šancí na obou stranách. V 45. minutě se blýskl Pavel Falta dalším zázračným zákrokem, když Branda střílel odkryté branky - gólu ale zabránila Faltova natažená hokejka. Za chvíli sparťané dvakrát krátce po sobě faulovali. Nejprve Havelka dostal za krvavé zranění soupeře 2+2 minuty a po půl minutě Ptáček za tvrdé naražení Krsteva na mantinel. Liberec tak měl možnost hrát dvojnásobnou přesilovku a nabídnutou šanci využil. Obránce Robert Pospíšil chytře vystřelil a bylo to 2:3. Jak už se ale stalo tradicí, i tohle vedení Liberci nevydrželo. V 54. minutě vypálil tvrdě Nedoma, Kratěna z dorážky ještě neuspěl, ale Jan Tomajko už Faltu překonal. V závěru utkání byli sparťané aktivnější a snažili se vstřelit vítěznou branku. Bílí Tygři se ale ubránili a stejně jako v Pardubicích dokázali dovést utkání až do prodloužení.

V nastavení se oba celky dopouštěly chyb, které však nebyly potrestány. V 63. minutě si Kratěna nerozuměl s Nedomou, čímž domácí nabídli soupeři šanci nebezpečného brejku. Tygry ale nenadálá situace zaskočila stejně jako sparťany. Pak se nechal vyloučit aktivní Špaňhel a hosté měli možnost rozhodnout při přesilovce. Místo toho se chopil puku ve středním pásmu domácí Ondřej Kratěna, přebruslil libereckého obránce a parádním blafákem zajistil svému týmu druhý, prémiový bod.

Poslední zápasy Bílých Tygrů se vyznačují pozoruhodnou vyrovnaností. Od výhry 2:0 nad Karlovými Vary se už čtyři zápasy v řadě se nestalo, že by jeden ze soupeřů vedl o více než jednu branku. Tygři se tahali o vedení jak ve Vítkovicích (výhra 3:2 v prodloužení), tak v Pardubicích (prohra 2:3 v prodloužení), doma se Znojmem (prohra 3:4) i nyní na Spartě. V neděli čeká dvanácté Bílé Tygry doma třináctý Zlín, se kterým v této sezóně hráli 5:3 a 3:3.