Bílí Tygři deklasovali pražskou Spartu

Date of publication Author Lukáš Šonský

L i b e r e c - Po nezdaru na ledě pardubického Eatonu si Bílí Tygři spravili chuť v následném domácím zápase dokonale, když deklasovali Spartu 5:0. Liberečtí diktovali prakticky celý zápas tempo hry a dvěma slepenými brankami ve druhé a třetí třetině definitivně rozhodli o svém vysokém vítěztví. Druhým čistým kontem se po návratu do libereckého brankoviště blýskl Marek Pinc.

18. kolo, úterý 20. října 2009
5:0
(1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Podkonický (Čakajík, Nedvěd), 28. Bartovič (Kašpařík), 30. Blatný (Hunkes, Packard), 41. Nedvěd (Hunkes, Hlaváč), 42. Plodek (Rýgl). Rozhodčí: Homola, Hradil - Prchal, Kis. Vyloučení: 6:7 navíc Hlinka (SPA) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6783. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 0:0, 5:0.

Pinc - DeSantis, Moravec, Hunkes, Čakajík, Rýgl, Jareš, Spiller, Holub - Podkonický, Hlaváč, Nedvěd - Bartovič, Kašpařík, Nedorost - Víšek, Plodek, Klimenta - Vantuch, Blatný, Packard.

Chábera (od 30.Přikryl) - Vykoukal, Gulaši, Mrázek, Jan Hanzlík, Černošek, Hudec, Vojta - Ton, Broš, Hromas - Hlinka, Netík, Ručinský - Látal, Langhammer, Hrdel - Koreis, Podlešák.

Od úvodního hvizdu se začal hrát velice poklidný a kouskovaný hokej. Do první zajímavější šance se dostali domácí, Nedvěd ovšem svoji dravostí na hranici brankoviště neuspěl. Podobně dopadl také jeho spoluhráč Plodek, jež se pokoušel po hbitém objetí branky zakončit do poloprázdné klece. Sparta na svoji šanci čekala do šesté minuty, to když z modré čáry pálil Černošek a jeho pokus se pokoušel dotlačit za Pincova záda Ton, liberecký brankář však hostujícího ostrostřelce vychytal. Gólový účet mohl otevřít o chvilku později také Netík, jeho tvrdá střela sice Pince vyděsila, ale neprostřelila.

Od tohoto momentu začali přebírat otěže zápasu především Liberečtí, jmenovitě Petr Nedvěd, který z pravého kruhu mířil do horního růžku Cháberovy svatyně, hostující brankář ale rychlým švihem ukryl kotouč v lapačce. Následná tygří akce už v sítí skončila, v přesilové hře pálil od modré Čakajík, po sérii odrazů se dostal puk k neobsazenému Andreji Podkonickému, na jehož střelu byl Chábera krátký - 1:0!

Další akce domácích rozjásala Tipsport arenu také, ovšem kotouč dotlačený do sítě Bartovičem nebyl uznán. Blízko vyrovnání byli Pražané v následné početní převaze, ve které velice odhodlaně kombinovali před domácí klecí, leč Hlinka ani Ručinský nedokázali libereckého strážce překonat, a když se nepovedlo propcpat puk do brány také na druhé straně Bartovičovi, odcházelo se do šaten za stavu příznivějšího pro Liberec.

Do druhé dvacetiminutovky vlétli znovu aktivněji Bílí Tygři, jejich mírný nápor umocněný přesilovou hrou vyústil v dělovku Nedvěda z pravé strany, kotouč však jen prosvištěl hostujícím brankovištěm. Další zásah mohli Severočeši zasadit svému sokovi v nadcházející početní převaze, po střele Čakajíka a následných dorážkách hráčů v modrobílém se musel Chábera pořádně zapotit, kotouč ovšem udržel před brankovou čarou. Poté se ocitli při vlastním oslabení v obrovské šanci hosté, Ručinský uprchl váhavé liberecké obraně a zhruba od poloviny hřiště pádil sám na Pince, který padl k ledu příliš brzo, sparťanský forvard ale nedokázal zakončit do poloprázdné klece!

Svědky krásné hokejové situace byli diváci v šestadvacáté minutě, to když Hudec zachyboval v obraném pásmu, čímž dostal do obrovské šance Podkonického, ten nechal střelou z mezikruží pouze vyniknout výstavní Cháberův semafor. Hostující brankář už však nezabránil další tygří akci, Milan Bartovič získal kotouč na modré čáře, najel si až na vrchol pravého kruhu, odkud nechytatelnou dělovkou vymetl pavučinky v Cháberově kleci, brankář Sparty tentokráte máchl lapačkou naprázdno - 2:0!

Poté se sice Pražané snažili o rychlou odpověd, ovšem Hromas těsně před Pincem neuspěl, a tak udeřilo znovu na domácí straně. Hunkesova příhra nalezla hůl Zdeňka Blatného, jenž povedeným švihem vyhnal Cháberu z brány - 3:0! Ani Petr Přikryl ovšem nezabránil libereckému ofenzivnímu snažení, Podkonický ale svým důrazem nadvakrát neuspěl. Sparta se dostávala do hry až v samém závěru druhé části, Černoškova střela do hradby těl před Pincem do sítě nepropadla, ve větší příležitosti se ocitl o chvilku později jeho spoluhráč Ton, který ale nedokázal poskakující kotouč na hranici brankoviště usměrnit za záda libereckého brankáře. V posledních vteřinách rozdal hlavní sudí několik trestů na obou stranách, skóre se už ale neměnilo.

Ve třetí periodě pokračovali Tygři v početní převaze z předcházející dvacetiminutovky a síťka v Přikrylově kleci se rozvlnila hned po dvaceti vteřinách hry. Petr Nedvěd vypálil z levého kruhu naprosto přesně - 4:0! Neuběhly ani dvě minuty a domácí slavili znovu, Jan Plodek se elegantně obtočil kolem zamrzlých sparťanských beků a střelou po ledě zavěsil - 5:0!

Hosté mohli alespoň zmírnit liberecké vedení v několika vteřinové početní převaze pěti pro třem, v euforii hrající Liberec ale nepřipustil žádné komplikace a své vedení mohl dokonce o pár minut později navýšit. Vantuch nalezl před brankovištěm zcela volného Podkonického, kterému k dnešnímu druhému zásahu chybělo pouze několik centimetrů! Podobně dopadl také Jan Plodek, jenž nedokázal v pádu přelstít Přikryla. Tygrům se naskytla možnost další početní převahy v padesáté minutě, v niž rozebírali modrobílí soupeřovu obranu do posledního šroubku! Obrovské šance Blatného a Nedvěda ovšem v síti neskončily.

Sparťané rozvířili klidné liberecké vody až v poslední pětiminutovce. Hlinka zkoušel štěstí z dálky, ale neuspěl. O dost nebezpečeněji vypadala dělovka Tona, kotouč ale stáhl ze vzduchu rychlým švihem dnes bezchybný Marek Pinc. Definitivní tečku za domácím vítězstvím mohl udělat několik vteřin před závěrečnou sirénou Bartovič, v samostatném úniku si ale na Přikryla nepřišel. Tři body tak zaslouženě zůstávají pod Ještědem.