Bez bodu a bez vstřelené branky, Tygři se vrací z jihočeské mise s prázdnou

Date of publication Author Petr Novotný, Petr Schultz

Č. Budějovice/Liberec – Bílí Tygři zakončili další čtvrtinu Tipsport extraligy porážkou na jihu Čech a vrací se domů pod Ještěd s prázdnou. Mountfield položil základ k cenné výhře v závěru první třetiny, aby svůj náskok ve druhém dějství ještě navýšil. Tygrům se nepodařilo hostujícího Kováře překonat ani jednou a prohráli 4:0. Nejlepším hráčem v modrobílém dresu byl vyhlášen Andrej Podkonický.

39. kolo, neděle 09. ledna 2011
4:0
(1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Gulaš (Langhammer), 29. Martynek (Kašpařík, Vydarený), 39. Novák, 52. Gulaš (Kotaška). Rozhodčí: Souček, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 4823. Střely na branku: 29:23. Průběh utkání: 4:0.

Banes Motor Č. Budějovice

Kovář - Snopek, Kotaška, Kolarz, Ptáček, Novák, Vydarený - Šimánek, Červený, Podlešák - Gulaš, Langhammer, Květoň - Martynek, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Heřman.

Pinc - Čakajík, Hunkes, Moravec, Trončinský, Výtisk, Štich, Pavlů - Kudrna, Nedvěd, Dušek - M. Hořava, Vak, Klimenta - Víšek, Podkonický, Bartovič - Ondřej, Vantuch, Špaček.

Nástup HC MOUNTFIELD do zápasu byl výtečný. Jihočeši se pustili do Liberce s vervou. Hned v první minutě musel Marek Pinc řešit dvě ošemetné situace a jeho semaforu po střele Kolarze zatleskala celá aréna. První třetina ale jinak nenabídla zvlášť oslnivý hokej. Hra se rozjížděla pomalu. Nepomohla tomu ani přesilová hra po faulu Mertla. Liberec se v ní dostal jen k jedné střele Vaka a ta měla spíše propagační charakter. Přesilové hry byla ta část, která zápas nakonec rozhodla. Hosté hned v první ukázali, že jim to dnes nepůjde a v dalších početních výhodách to jen potvrdili.

Po deseti minutách se začali domácí probírat. Střely Ptáčka a Snopka od modré čáry začaly Pince zahřívat, ale největší šanci průběhu hry si vypracoval ve 13. minutě Liberec. Nejprve Petr Nedvěd nepřekonal z úhlu Kováře, aby ve vzniklém zmatku před brankou měl Klimenta spoustu času na střelu. Kovář byl v té chvíli bez vyrážečky i hokejky, ale soupeře vychytal.

V 15. minutě dostali výhodu přesilové hry Jihočeši, ale naložili s ní podobně jako Liberec. Největší šanci měl hostující Bartovič. Jeho střelu vyrazil Kovář před Podkonického a následně musel likvidovat jeho ostrý pokus. Když už se zdálo, že třetinu oba celky budou jen dohrávat, vrhla se do útoku druhá formace domácích a ve 20. minutě připravila nádherný hokejový zážitek, kdy zamotala hlavy hostujícím obráncům, Milan Gulaš předal v rohu puk Langhammerovi, objel celé útočné pásmo a objevil se sám před brankářem, kde ho spoluhráč našel zcela volného. Pinc neměl nárok a diváci tleskali – 1:0.

Druhá třetina byla naprosto v režii domácího celku a rozhodla o výsledku utkání. Už ve 23. minutě mohli Jihočeši zvyšovat. Po chybě Čakajíka jeli Mertl s Pšurným sami na jednoho beka, ale druhý jmenovaný nabídky spoluhráče nevyužil a puk pořádně netrefil. Za chvíli se podobně vedlo Martynkovi, který zakončoval rychlý protiútok. Ve 27. minutě ještě trochu vyděsil Budvar arénu Bartovič, který s pukem sám unikal za domácí obránce, ale zbytečně zabrzdil, šel do kličky a pálil vedle.

Od té doby domácí celek postupně zvyšoval svůj tlak a před Pincem trávil stále více času. Snaha se vyplatila ve 29. minutě. Špaček podrazil v šanci Rudolfa Červeného a šel na dvě minuty. Hráči MOUNTFIELDU jeho prohřešek potrestali hned po sedmi vteřinách. Po buly střílel od modré čáry Vydarený, Pinc jeho pokus vyrazil, Kašpařík přiklepl Rostislavu Martynkovi a ten ho napálil z úhlu a přes obránce do branky – 2:0.

Ačkoliv svěřenci kouče Výborného nepatří k předním týmům ve využití přesilových her v extralize, dnes pro ně byly početní výhody opravdu výhodami a dokázali je zužitkovat. Ve 38. minutě se dostali dokonce do dvojnásobné přesilovky, ale využili až tu normální deset vteřin před koncem. Jan Novák napálil puk na modré čáře a Pinc ho jen lovil z branky – 3:0.

Vedení tři nula dávalo tušit, jak zápas dopadne. Hosté se snažili snížit a něco se zápasem udělat. Trvalý tlak si sice nevytvořili, ale některé jejich šance po gólu volaly. Skórovat mohl třeba Víšek v přesilové hře, ale proti byl stejně jako v jiných případech brankář Kovář. Ve třetí třetině zastavil pokus Výtiska, který si sjel mezi kruhy a zívala na něj prázdná branka. To byla si největší šance na gól v poslední části hry, ve které jinak Jihočeši zápas zcela kontrolovali a po velkém závaru , kdy Pinc likvidoval několik jejich šancí, ještě navýšil stav.

Milan Gulaš hraje v poslední době v pohodě. V šesti zápasech vstřelil sedm branek. I ta sedmá byla výstavní. Zpoza branky dostal puk do sítě pomocí Pincových zad – 4:0.

Brankáři Kovářovi nevzal čtvrtou nulu v sezoně ani videorozhodčí, který zkoumal v 51. minutě trefu Jaroslava Kudrny do tyče. V závěru utkání dostal Liberec možnost přesilovky po faulu Pletky. Poprvé si vytvořil souvislejší tlak, ale jeho snahy končily na skvělém domácím brankáři. I proto byl po zásluze vyhlášen jako nejlepší hráč zápasu. Na straně hostů jim byl Andrej Podkonický.