Ani tříbrankové vedení Tygrům nestačilo, penalty vrátily sérii do Liberce

Date of publication Author David Lukeš, Ondřej Flanderka

Č.Budějovice/Liberec - Ani po čtvrtém utkání předkola play-off není jasné, kdo postoupí do čtvrtfinále. Ačkoliv měli Liberečtí páteční zápas skvěle rozjetý a v jeho průběhu vedli již 5:2, nedokázali svůj vybojovaný náskok do konce řádné hrací doby udržet a v penaltách už se více dařilo Mountfieldu. Rozhodující pátý zápas se tak bude hrát v neděli v Tipsport areně.

PD4, pátek 12. března 2010
6:5sn
(1:2, 2:3, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Vak (Veselý), 28. Pletka (Veselý), 39. Melichárek (Snopek, Gulaš), 46. Gřegořek (Sailer, Gulaš), 56. Gulaš, rozhodující sam. nájezd Pletka – 1. Podkonický, 17. Nedorost (Klimenta), 22. Bartovič (Matějovský, Podkonický), 30. Špaček, 37. Víšek (Špaček, Kašpařík). Rozhodčí: Minář, Hradil – Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7, navíc Mikeska (CEB) na 10min. Využití: 2:1. Diváci: 4936. Střely na branku: 53:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:5, 6:5.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek - Ptáček, Macháček, Snopek, Gřegořek, Poživil, Melichar, Kotaška - Gulaš, Mikeska, Květoň - Veselý, Vak, Pletka - Hudec, Šimánek, Melichárek - Micka, Sailer, Kotrla.

Pinc (na nájezdy Leinonen) – Hunkes, Výtisk, Jareš, Čakajík, Derner, Rýgl, Holub – Klimenta, Nedvěd, Nedorost – Matějovský, Podkonický, Bartovič – Plodek, Kašpařík, Víšek – Ondřej, Blatný, Špaček – Kica.

Úvod střetnutí nepřinesl žádnou taktickou šachovou partii. Hodně tomu napomohla minela budějovického zadáka Petra Macháčka, po níž už ve 44. vteřině přinesl vedení Tygrům Andrej Podkonický - 0:1. Tím podnítil domácí Jihočechy k aktivitě, ovšem Liberečtí nepodlehli panice a odpovídali nebezpečnými brejky. O rušné situace před oběma brankami nebyla nouze a brankáři Pinc s Turkem své týmy několikrát podrželi.

Budějovická snaha o vyrovnání přinesla své ovoce v přesilovce, kdy si trest za podražení odpykával Radek Matějovský. Tomáš Vak ve 12. minutě svou dlouhou holí napálil puk přesně do horního růžku Pincovy klece - 1:1. Brankové intermezzo nebylo příliš dlouhé. O tři minuty později šel na trestnou lavici pro změnu domácí forvard Michal Mikeska. Už se zdálo, že si odsedí celý předepsaný trest, když jeho návrat o třináct vteřin urychlil Václav Nedorost, který si v 17. minutě z levé strany nabruslil před Turka a povedeným bekhendovým blafákem ho přehodil - 1:2. Jihočeši mohli jít do kabin veselejší, to když jinak precizní liberecká obrana nechala před Pincem samotného Jiřího Šimánka, ovšem brankář Severočechů se zaskvěl a obživlého střelce MOUNTFIELDU vychytal.

Pokud první třetina přinesla gólů koš, pak ta druhá přispěchala s celou nůší. Celou prostřední dvacetiminutovkou se nesla úporná snaha Jihočechů o každou branku, na druhou stranu hosté tvrdě trestali jakékoli zaváhání obrany MOUNTFIELDU. A první jejich úder přinesla hned 22. minuta, v níž Milan Bartovič přesně zakončoval střelou z pravého úhlu - 1:3. A domácím mohlo být ještě hůř, když chvíli nato se bránili jen ve třech. Oslabení, v němž vynikla velká šance Víška, ovšem přežili, a ve 28. minutě vykřesali jiskru naděje, když se pohotově zblízka prosadil Václav Pletka - 2:3.

Severočeši zachovali chladné nervy a za dvě minuty se prosadili z brejku. Střelou z levé strany udeřil Daniel Špaček - 2:4. Ve 37. minutě hosté odskočili na rozdíl tří branek, když se chytrým pokusem z levého kruhu prosadil Jan Víšek - 2:5. Chvilková klinická smrt Jihočechů trvala dvě minuty. Poté se trefil v přesilovce po svižné kombinaci Tibor Melichárek a vykřesal pro svůj tým jiskru naděje číslo dvě - 3:5. Hned nato předvedl Marek Pinc zákrok večera na Jiřím Šimánkovi. Domácí forvard měl před sebou prázdnou klec, ale proti jeho brankovému pokusu se Pinc předvedl tygřím skokem!

Úvod třetí třetiny přinesl očekávanou podívanou. Hru Budějovic vabank a vehementní bránění hostí z Liberce. MOUNTFIELD spustil drtivý tlak a ten mu záhy přinesl ovoce. Ve 46. minutě se dorážkou z bezprostřední blízkosti prosadil obránce Petr Gřegořek a drama bylo na světě - 4:5. Budějovické vlnobití se řítilo na maják jménem Marek Pinc a ten obdivuhodně odolával. V 50. minutě se ke sporadickému výpadu dostali hosté a rázem z toho byla gólová šance. Vysokou produktivitu střelby hostů Andrej Podkonický nerozšířil, nadvakrát ztroskotal na Turkovi.

Strhující podívaná gradovala. Velkou měrou k tomu přispěli hlavní rozhodčí, kteří se v poslední třetině rozhodli netrestat ani ty nejzjevnější přestupky na obou stranách. Spravedlnosti místy plakala, ovšem tempu hry to jen a jen prospělo. Svým zvláštně tolerantním metrem přispěli k fanstastické podívané. Pokud liberecký fantom Marek Pinc v předchozím průběhu pochytal i ty nejprudší a nejpřesnější střely soupeře, k vyrovnání vedla "muška" v podání Milana Gulaše - nahození zpoza branky propadlo Pincovi mezi betony až za brankovou čáru - 5:5. MOUNTFIELD i ve zbytku základní hrací doby svíral hosty v kleštích, ovšem Tygři s vypětím všech sil dotáhli zápas do prodloužení, když poměr střel ve třetí třetině 25:2 hovoří za vše.

Prodloužení přineslo značné zmírnění budějovického náporu a hra se vyrovnala. I s ohledem na menší počet hráčů na ledě oba celky svědomitě bránily, přesto tempo hry zůstalo stále vysoké. Deset minut nastaveného času ale rozuzlení nepřineslo a tak musely na řadu přijít samostatné nájezdy. Ty s ohledem na šikovnost libereckých útočníků skončily překvapivě už po dvou sériích, když na zásahy Václava Pletky a Ondřeje Veselého nenalezli odpověď jak Václav Nedorost, tak Petr Nedvěd - 6:5. Budějovice tak získaly takřka ztracený zápas a vynutily si páté rozhodující utkání, které bude rozehráno v liberecké bezpochyby vyprodané Tipsport aréně v neděli 14. března v 18:10.