Ani lídr tabulky nestačil na rozjetý Liberec

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Rozjetý Liberec porazil i lídra tabulky a HC Slavia Praha a snížil její náskok na čele tabulky na čtyři body. Pro Liberec to je jedenáctý zápas v řadě, ve kterém nepoznal hořkost porážky. Vítězný gól zaznamenal tentokrát <b>Jan Tomajko</b>

22. kolo, pátek 04. listopadu 2005
3:2
(2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Hlavačka (Jiruš, Novák V.), 9.Vaic (Novák V., Hlavačka), 50. Tomajko (Rataj) - 10. Vlasák (Bednář, Sup), 60. Tomica. Rozhodčí: Homola - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 6:5 - navíc Vaic (LIB) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7500 - vyprodáno.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Hlavačka, Holub, Krstev, Derner, Ovčačík - Vaic, Šachl, Novák - Plodek, Vampola, Procházka - Rozsíval, Rataj, Tomajko - KLimenta, Víšek, Jech.

HC Slavia Praha

Franěk - Graňák, Kadlec, Žabka, Žizka, Novák J., Kolařík, Drtina - Tomica, Sup, Divíšek - Bednář, Vlasák, Hruška - Duda, Dlouhý, Havel - Vondrka, Růžička, Červenka.

První vážnější šanci utkání si připsala Slavia, když Hruška přihrál mezi beky na zcela volného Červenku, který však tváří v tvář Hniličkovi přestřelil. Hosté byli na začátku aktivnějším týmem na ledě. Kadlec ve třetí minutě zkoušel štěstí od modré, ale ani jeho pokus si cestu za záda libereckého brankáře nenašel. Ve čtvrté minutě si svým pohybem vynutil u mantinelu faul Vaic a na trestnou se odebral Graňák za hákování. Domácí přesilovku uchopili za správný konec. Vampola nebezpečně pálil z pravého kruhu, jeho střelu mohl dorazit do prázdné branky Krstev, ale díky sekání Kadlece se k němu nedostal. Bílí Tygři tak měli možnost hrát přes minutu 5 na 3. Tuto výhodu se jim nakonec podařilo přetavit v gól, když Fraňka dělovkou od modré prostřelil Martin Hlavačka. Domácí pokračovali v pěti proti čtyřem. Od modré podruhé pálil Hlavačka, ale tentokrát jen do bruslí Tomici, ten se ujal puku a mířil na libereckou branku. Byl zastaven jen pomocí faulu libereckého obránce, a tak se síly na ledě vyrovnaly. I hosté ve hře s mužem navíc byli velmi nebezpeční, v brance Liberce ale stál Milan Hnilička, který prozatím nedovolil Slavii radovat se ze vstřelené branky. Ihned po přesilovce se z obranného pásma Liberce vydal ke Slavistické brance Václav Novák, který na modré přenechal puk navrátilci z trestné Hlavačkovi, ten střílenou přihrávkou našel před brankou Ľubomíra Vaice, kterému stačilo do přihrávky vložit hůl a bylo to 2:0. Stejně jako po prvním gólu Liberce, i po tom druhém přišlo vzápětí vyloučení domácího hráče. Tentokrát to byl Klimenta. I hostům podařilo zužitkovat přesilovku. Po skrumáži před Hniličkou se nejlépe zorientoval Tomáš Vlasák a nekompromisně zavěsil do poloodkryté branky. Pak se chvíli bojovalo o střední pásmo, ale více nebezpeční byli domácí hokejisté. V patnácté minutě měl velkou šanci Jiruš, jeho pokus ale zastavily chrániče gólmana hostí. V šestnácté minutě, když byla Slavia pod tlakem, dopustila se hry o šesti hráčích, čehož si rozhodčí všimli a poslali hosty do čtyřech. Na začátku přesilovky dostal Václav Novák hokejkou do obličeje a odebral se na šití do kabiny, tento zákrok zůstal nepotrestán. Jako by toto zranění kapitána domácích poznamenalo zbytek týmu při hře v přesilovce, ani jednou totiž vážněji neohrozili branku Fraňkovu. První část se už už skoro naplnila, když se proti pravidlům provinil Petr Šachl, který dostal trest za vysokou hůl. Do konce třetiny zbývalo asi deset vteřin když od modré po ledu vystřelil Kadlec. Hnilička nic neviděl a reagoval doslova na poslední chvíli.

Druhou třetinu začala dohrávka přesilovky Slavie z první části hry. Domácí však aktivní obranou nedovolili hostům nic. Ve třetí minutě měl na holi vyrovnání Červenka, který se po skvělém pasu Vlasáka, díky výbornému zákroku Hniličky zblízka neprosadil. Hosté toužili po vyrovnání a rychlým bruslením dělali potíže bekům Liberce. V šesté minutě se na trestnou za nedovolené bránění posadil domácí Jiruš a hosté mohli svůj tlak ještě navýšit. Tlak ale nepřišel, naopak výhodu hosté promrhali jak jen mohli. Často bylo k vidění postavení mimo hru a dvakrát i zakázané uvolnění v podání Slavie. Po přesilovce si mezi kruhy nabruslil Rataj, ale jeho bekhendový pokus postrádal razanci, a tak ho Franěk nadvakrát zlikvidoval. Ani jeden z týmů se nepouštěl do bezhlavých akcí, spíše se oboustranně čekalo na chybu. V desáté minutě po hezké akci první pětky Liberce trefil Václav Novák boční síť Fraňkovi branky. Červenka poté dojížděl nahozený puk, u něj se potkal s Hniličkou, který ho přijel vyhodit, Slavista pak ale zbytečným zákrokem skolil Hniličku a šel na trestnou lavici za napadení. Pro Liberec, který se v této části hry dostával do tlaku to mohl být impuls. Velkou šanci na zvýšení náskoku měla opět první formace. Puk putoval po ose Hlavačka – Jiruš, ten přihrávkou před brankou našel Vaice, který Fraňka nepřekonal, pak se ještě dostal k dorážce Václav Novák, ale ani on neupěl. Hra obou týmů se po odehraných přesilovkách opět zakládala na bezchybné hře v obraně, a tak oko divákovo nemělo mnoho příležitostí radovat se z útočného hokeje. V šestatřicáté minutě se opět vylučovalo, na liberecké straně se provnil Stanislav Procházka, jehož přestupkem bylo držení. Tuto přesilovku už Slavia sehrála o poznání lépe. Nechyběla střelba od modré, ale dorážky Liberec dokázal pokrýt. Když už byl Liberec v plném počtu, Vaic zlomil hůl a zbytek odhodil. Rozhodčí Homola ho za nesportovní chování vyloučil na deset minut osobního trestu. Hrdinou těchto chvil pro domácí byl Milan Hnilička, který svými zákroky držel jednogólové vedení svého týmu. Na konci druhé části se Slavia dostala do drtivého tlaku, Liberec byl zmatený a jediné co zmohl bylo vyhazování puků. Do druhé přestávky se šlo za stejného skóre jako do té první.

Začátek třetího dějství se nesl v duchu druhé třetiny, tedy hrou se zabezpečenou obranou a bráněním středního pásma. Během tří minut musel Franěk čelit jen jedné střele z kategorie propagačních, na druhé straně Hnilička neměl ani jeden zákrok. Ve 44 minutě šel na trestnou lavici Tomica, který se provinil krosčekem. Liberec si v přesilovce vybral slabší chvilku, ani jednou nevystřelil na Fraňka a v jednu chvíli se dokonce ocitl pod tlakem čtyř Slavistů ve svém obranném pásmu. Ve 47 minutě se naopak vylučovalo na straně Liberce, hákováním se provinil Rataj a vysloužil si tak poukaz na dvouminutový pobyt u trestoměřičů. Slavia byla o dost nebezpečnější než Liberec, největší příležitost spálil Havel, který nepřekonal pololežícího Hniličku. Podle pravidla nedáš – dostaneš se na druhé straně prosadil před Fraňkem zblízka Jan Tomajko, kterému asistoval Igor Rataj. V obrovské šanci se ocitl v 53 minutě Vaic, který sám před Fraňkem nedokázal trefit puk po přihrávce Václava Nováka od mantinelu. Liberec byl v tu chvíli na koni a Slavia nevěděla co hrát. Jedinou akcí Slavie, která stojí za zmínku byla střela Jana Nováka z pravého kruhu, kterou ale Hnilička dobře viděl a v pohodě ji zneškodnil. Liberec v pohodě bránil a podnikal nebezpečné výpady na branku Slavie. Slavii se nakonec ještě jedenáct vteřin před koncem podařilo snížit, když se zblízka prosadil Marek Tomica. To bylo ale ze strany lídra tabulky vše. Liberec tak ani po jedenácté nepoznal hořkost pořážky.