Paráda! Tygři přemohli Spartu a bez porážky postupují do čtvrtfinále

Praha/Liberec – Třetí utkání předkola nabídlo vyrovnanou bitvu, mimo to ale také dlouhé čekání na gól. Po čtyřiceti minutách svítil na kostce stále bezbrankový stav a schylovalo se k velkému dramatu. K tomu ale nakonec nedošlo. V úvodu závěrečného dějství vsítili Bílí Tygři dvě branky a nakonec zvítězili 4:1. Liberec porazil Spartu i ve třetím utkání a postupuje do čtvrtfinále!

PŘ3, pátek 09. března 2018
1:4
(0:0, 0:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 54. Říčka (Mikuš, Pech) – 43. Lakatoš (J. Vlach), 49. P. Jelínek (Ševc, Pyrochta), 54. Filippi, 59. Vlach (Jelínek, Jánošík). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 575. Střely na branku: 37:18. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

Aittokallio – Z. Michálek (A), T. Pavelka, A. Kulda, Ďaloga, Mikuš, T. Voráček, Piskáček – Řepík (C), J. Hlinka, Buchtele – Jarůšek, Pech (A), Říčka – Kudrna, Klimek, Reichenberg – Uher, Černoch, Pšenička

Will – Ševc (C), Pyrochta, Šmíd (A), Maier, Derner, Jánošík – Jašek, P. Jelínek (A), L. Krenželok – Bakoš, Redenbach, Ordoš – Bulíř, Filippi, M. Kvapil – Lakatoš, J. Vlach, A. Dlouhý

Už od úvodní buly se hrálo ve vysokém tempu a hra se přelévala ze stranu. Již v první minutě stanul před Romanem Wilem útočník Robert Říčka, na libereckého gólmana si ale zakončením z bezprostřední blízkosti nepřišel. Následně si Sparta zahrála početní výhodu, Tygři se ovšem s vypětím všech sil ubránili a poté sami zaútočili. Lukáš Jašek našel mezi kruhy dobře najetého Petra Jelínka, který zamířil pouze do připraveného Samiho Aittokallia.

Ve třinácté minutě putoval na trestnou lavici právě Petr Jelínek a Pražané dostali k dispozici další přesilovku. V ní to domácí zkoušeli z každé pozice a Roman Will se měl ve své svatyni co ohánět. Se všemi střelami si však poradil. Stejně si na druhé straně vedl i gólman Sparty, jenž vyrazil jedovatou ránu Martina Bakoše. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Prostřední dvacetiminutovku začali lépe sparťané, když se po pěkné kombinaci ocitl v ideální palebné pozici Lukáš Pech. Roman Will ale předvedl skvělý reflex a ukryl jeho střelu do své lapačky. Poté převzali iniciativu Liberečtí, žádnou větší šanci jim však Pražané nepovolili.

Čekání na úvodní trefu pokračovalo i v druhé polovině druhé třetiny. Výhodu jednoho muže v poli si konečně vyzkoušeli i svěřenci trenéra Filipa Pešána, jenže Samiho Aittokallia nějak zvlášť neohrozili. Stav 0:0 svítil na kostce i po čtyřiceti minutách, rozhodnout měla až závěrečná třetina.

V jejím úvodu zamkl čtvrtý liberecký útok Spartu v její obrané třetině a svůj tlak proměnil v gól! Dominik Lakatoš se zpoza brány protlačil až na pravý kruh, vypálil z otočky a povedenou ranou z otočky prostřelil domácího brankáře. Vzápětí Tygři ubránili velmi důležité oslabení a hned na to podruhé udeřili. V ponechané výhodě se na modré čáře napřáhl Martin Ševc a jeho dělovku úspěšně do sítě tečoval Petr Jelínek.

Šelmy mohly jít dokonce do třínasobného vedení, jenže Marek Kvapil zamířil z mezikruží pouze do břevna. Pražané poté vrhli všechny síly do útoku a šest a půl minuty před koncem snížili, když se při hře čtyři na čtyři prosadil po pěkné kombinaci Robert Říčka. Vzápětí se ovšem dostal do samostaného úniku Tomáš Filippi, který povedenou bekhendovou kličkou překonal Aittokallia a vrátil Tygrům dvougólový náskok.

Domácí se poté ještě snažili utkání zdramatizovat a zkoušeli hru bez brankáře, kontaktní trefy se ovšem nedočkali. Minutu a půl před koncem navíc gólem do opuštěné klece pečetil výhru našeho mužstva Jaroslav Vlach. Liberečtí hokejisté porazili Spartu i ve třetím utkání a po odehrání minimálního počtu zápasů se mohli radovat z postupu do čtvrtfinále!

„Nechtěli jsme hrát hokej nahoru dolů, protože jsme věděli, že tady může přijít spousta vyloučení, také spousta gólů, což jsme nechtěli. Chtěli jsme se zatáhnout, změnit trochu tempo hry oproti domácím zápasům a myslím, že se nám to povedlo. Rozhodovalo se dnes v malých detailech. Hráči Sparty nevynechali absolutně ani jeden puk, nepustili ani metr ledu. Viděl jsem extrémně bojovnou Spartu, extrémní nasazení od všech hráčů, ale my jsme se domácím vyrovnali a byli možná o chloupek lepší.“

František Výborný
„Dneska nemůžeme hráčům nic vytknout. Hrozně jsme tady chtěli hrát i zítra, ale bohužel z přesilovek nedáme gól, to je těžké. Pak inkasujeme gól se štěstím. Jak se říká, připravenému štěstí přeje, a to nás letos nepotkalo. Je to smutek, protože jsem věřil, že se zvedneme. Věřím, že se Sparta z toho poučí a zase bude dobrá. Tohle určitě není příčka, kde by chtěla být. Přestože je liga vyrovnaná, Sparta by měla být výš. Věřil jsem, že vyhrajeme 1:0, že dáme gól ve třetí třetině. Byli jsme aktivní, měli jsme šance. Ale Liberec dá góly z přesilovek a my ne. Jsou tam nejlepší hráči, které máme, ale neprostřelíme to. Dneska to byl kámen úrazu, protože jsme mohli jít do vedení. Byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem.“