Tygři zvládli drama ve Vítkovicích, rozhodující branku vsítil Vampola

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Vítkovice/Liberec - Dechberoucí drama bylo k vidění během pátečního podvečera v Ostrava aréně. Tygři se na konci úvodního dějství ujali vedení, ale o přídělu bodů nakonec musela rozhodnout až poslední dvacetiminutovka. V té nejprve vyrovnal Sloboda a poté překlopil misky vah zpět na stranu šelem Vampola s Krenželokem. Naše mužstvo tak v náročném souboji vybojovalo veledůležité tři body, čímž si pojistilo svůj náskok na první příčce tabulky.

25. kolo, pátek 04. prosince 2015
(0:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky

Branky a nahrávky: 42. Sloboda (Kolouch) – 19. Šimek (Bakoš), 46. Vampola (Birner, Lakatoš), 50. Krenželok (Ševc, Birner). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6 + Ševc (LIB) 10. min. nesp. chování. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 27:25. Diváci: 5 029.

HC Vítkovice Ridera

Dolejš – Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Štich, Kovář, Pastor – Hovorka, Strapáč, Ölvecký – Vandas, Kolouch, Kucsera – Němec, Balán, Burger – Tomi, Hlinka, Húževka

Schwarz – Šimek, Ševc, Říha, Derner, Výtisk, Plutnar, Havlín – Stránský, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič, Valský, Jelínek, Krenželok – Ordoš, Lakatoš, Vlach

Již před utkáním bylo jasné, že souboj bude velice vyrovnaný a každá branka bude rozhodovat. Vítkovičtí vstupovali do duelu se třemi vyhranými zápasy v řadě, Tygři z pozice lídra tabulky. Šelmy poprvé zahrozily hned v samotném úvodu, do dobré palebné pozice se propracoval jak Jelínek, tak Krenželok. Nicméně Dolejš ukázal svých kvalit a oba liberecké střelce zneškodnil.

Severočeši i nadále okupovali své útočné pásmo, další větší šanci si ale vytvořili domácí. Nejprve nebezpečným pokusem vyzkoušel Schwarzovu pozornost Hovorka, poté zakončoval Strapáč, ani on ani jeho spoluhráč však po menším tlaku v předbrankovém prostoru neuspěli. Prvním úspěšným střelcem střetnutí se tak stal až jednašedesát vteřin před koncem první dvacetiminutovky Radim Šimek, jehož bezchybný projektil od modré čáry zapadl přesně za strážce svatyně hráčů v bílých dresech - 0:1.

Po přestávce se tempo hry nikterak nezměnilo, ba naopak. Několik chvil po zahájení druhého dějství musel Schwarz zasahovat proti ostré ráně Koloucha z mezikruží. Liberecký brankář obstál ve vzájemném minisouboji na výbornou a kotouč zastavil včas. V další velké šanci se těsně po odbytí poloviny stanovené hrací doby zjevil Hlinka, ten však nedokázal kotouč po rychlé přihrávce Hůževky do poloodkryté klece usměrnit, a stav zůstával tedy i tentokrát neměnný.

Hra se i nadále přelévala ze strany na stranu. Nejprve se snažili o navýšení vedení Severočechů před bránou dotírající Lakatoš s Vlachem, ovšem šance úspěch nepřinesla. Stejně dopadla i příležitost Ölveckého. Vítkovický útočník se nacházel ve výborné palebné pozice, když na něj po pěkné akci hokejistů z Moravskoslezského kraje zírala odkrytá klec, nicméně nezamířil přesně, a do kabin tak mohli i podruhé odcházet šťastnější Tygři.

Hrdina zápasu Jakub Valský v souboji o kotouč

To se však brzy mělo změnit, jelikož zkraje finálního dějství dokázali domácí vyrovnat. Kolouch ukořistil za brankou kotouč a nabil rozjetému Karolu Slobodovi, ten vypálil z první a se štěstím vyzrál na Schwarze - 1:1. Odpověď na sebe ale nenechala dlouho čekat. Birner v tísni z hranice útočného pásma vypálil, puk se odrazil, k před Dolejšem stojícímu, Petru Vampolovi, a ten se nemýlil - 1:2. Deset minut před koncem duelu se provinil nedovoleným zákrokem Kolouch, což šelmy již po deseti vteřinách přesilové hry potrestaly. Po Ševcově ráně vznikl v prostoru před Dolejšem zmatek, který ukončil bekhendovou střelou z velké blízkosti Lukáš Krenželok, na jeho pokus nestihl vítkovický brankář reagovat - 1:3.

Domácí se usilovně snažili skórovat, ale liberecká defenziva již drama nepřipustila. Tygři se tak zpět pod Ještěd odvážejí cenné tři body, čímž si minimálně pojistili svůj čtyřbodový náskok na vrcholu tabulky.

Filip Pešán
„Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, byli jsme silní na kotouči, vytvořili si spoustu příležitostí a dali branku. Druhá část byla pravým opakem. Vítkovice přidaly, zbytečně jsme ztráceli kotouče a byli místy pod drtivým tlakem. Od půlky střetnutí se hodně přitvrdilo a bylo tam pár hraničních zákroků, které vyvolaly emoce. Jsem rád, že jsme duel i s trochou štěstí ubojovali. Marek Schwarz chytal výborně.“

Jakub Petr
„Kdybych se na zápas díval z role fanouška, tak bych byl spokojen. Liberec začal lépe, ale ve druhé třetině jsme hru srovnali a vytvořili si nějaké šance. Myslím si, že rozhodla hra na obou brankovištích. Soupeř tam měl výbornou orientaci, z čehož plynuly jeho dva brankové zápisy. Zápas měl velkou kvalitu, akorát mě trošku mrzí, že se na suverénního lídra soutěže nepřišlo podívat více fanoušků“

25. kolo, pátek 04. prosince 2015
(0:1, 0:0, 1:2)