Liberečtí stáhli během sedmi minut tříbrankové manko, v nájezdech ale uspěl soupeř

Date of publication Author Lukáš Šonský, Lukáš Kratochvíl

L i b e r e c - Bílí Tygři v pátém extraligovém kole na ledě Plzně dlouho strádali. Prohrávali o tři branky, protivníkovi nestačili. Pak ale liberecká mašina přidala, tým kouče Jelínka skóroval v posledním dějství třikrát během sedmi minut a vynutil si nastavený čas. O vítězi nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, v nich však byli úspěšnější domácí. Střelecky se poprvé prosadila posila z NHL Ladislav Šmíd, dva kanadské body si připsal kapitán Nedvěd.

5. kolo, středa 26. září 2012
4:3sn
(1:0, 1:0, 1:3 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Ševc (Vlasák, Kovář), 32. Gulaš (Marušák), 44. Gulaš, rozhodující sam. nájezd Straka – 47. Šmíd (Nedvěd, Netík), 51. Cebák (Kudrna), 54. Nedvěd (R. Vlach). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Bejček, Charvát. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 403. Střely na branku: 40:33. Průběh utkání: 3:0, 3:3, 4:3sn. Nejlepší hráči: Milan Gulaš – Petr Nedvěd.

HC Škoda Plzeň

Mazanec – Slovák, Hanzlík, Ševc, Jeřábek, Marušák, St. Pierre – Gulaš, Straka, Vlasák – Kratěna, Kovář, Pletka – Balej, Pitule, Dvořák – Petruška, Heřman, Lev.

Pavelec – Šmíd, Čakajík, Cebák, Výtisk, Štich, Derner, Holub – Netík, Nedvěd, Víšek – Kudrna, Bulíř, R. Vlach – T. Urban, Filippi, Vantuch – Krejčík, Galamboš, Špaček – Novotný.

Utkání začalo pěkně zostra a hned v prvních střídáních se mohlo měnit skóre – na jedné straně zůstala nepotrestána obrovská chyba Heřmana, na druhé nebezpečně střílel novaček Ševc a chvíli po něm i osamocený Pletka, ale ani jeden z nich puk za Pavelce nedostal. Martin Ševc ale dostal podobnou příležitost ještě v přesilové hře a při svém druhém pokusu už mířil přesně! Po nahrávce si popatřil puk a z úrovně vrcholu kruhů propálil Pavelce – 1:0

Plzeňskou branku mohl vážněji ohrozit Tomáš Urban, který si ale neporadil ideálně s přihrávkou do jízdy a puk mu ustřelil Mazanec, který v zápase s Libercem nahradil Adama Svobodu. Čtyři minuty před koncem třetiny mohli ale zvyšovat domácí na 2:0, po krásné souhře celé pětky se s pukem před brankou objevil Vlasák, Pavelec byl ale pozorný a zachránil Liberec. Pohlednou akci ale poté předvedl i Galamboš, který sám prošel kolem všech bránících hráčů a při pokusu o zakončení byl faulován. Poslední slovo si opět vzali domácí – agilní Kovář vybojoval puk pro Gulaše, ale ten zblízka těsně minul levou tyč.

První větší šanci druhé třetiny přinesla až druhá přesilová hra Plzně v této části. Dvakrát po sobě pálil nebezpečně obránce Slovák, ale v obou případech trefil jen liberecké obránce. Před Mazancem bylo horko po ataku Nedvěda, kdy mladý gólman netušil, kde je sražený puk, ten ale mířil hodně vedle jeho branky. Po polovině zápasu vypracoval domácím velkou šanci Kovář – první střílel Jeřábek a poté i samotný Kovář, který ale nevyzrál na výtečného Pavelce.

Co se nepovedlo jim, to se při hře čtyř proti čtyřem podařilo Milanu Gulašovi, který využil nepřehledné situace a dorazil puk do prázdné branky za dezorientovaného gólmana Liberce – 2:0. Snížit opět na rozdíl jediné branky mohl Filippi, ale jeho bekhendový pokus ramen vytáhl Mazanec a puk nakonec skončil na brance. V závěru druhé třetiny mohli domácí svůj náskok ještě navýšit v dlouhé přesilové hře proti třem libereckým, ale v početní výhodě se jim příliš nedařilo, a tak byl stav po čtyřiceti minutách 2:0.

Přesilovou hru si ale domácí přenesli i do úvodu třetí třetiny a tam už se jim dařilo lépe. Kratěna se po klasické plzeňské souhře dostal ke střele ze středu, o malý moment později střílel z pravého kruhu nebezpečně Straka, ale ani jeden z útočníků netrefil branku. Jejich zaváhání však napravil Milan Gulaš, který už při hře v pěti hráčích na obou stranách využil zaváhání libereckých obránců a pohotovou střelou zaskočil i Pavelce – 3:0.

Hostům mohl rychle vykřesat jiskru naděje Nedvěd, který se sám řítil na Mazance, jenže mladý gólman si zkušeného mazáka „vychutnal“ a skryl puk v pohotové lapačce. Hosté ale přeci jen dokázali snížit ještě před polovinou třetí třetiny, když se jim podařilo bleskově využít přesilovou hru. Ladislav Šmíd si sjel na vzdálenější tyč pro přihrávku a pohotově nasměroval puk za Mazancova záda – 3:1. Netrvalo ale dlouho a mohlo to být opět o tři branky, jenže Straka po úniku dvou proti jednomu nemířil přesně. A tak udeřilo znovu na druhé straně. Bílí Tygři se při signalizovaném vyloučení propracovali do útočného pásma a obránce Juraj Cebák od modré překonal Mazance podruhé – 3:2.

Kontaktní gól dodal Severočechům sílu a zanedlouho bylo dokonce vyrovnáno. Liberecký kapitán, Petr Nedvěd, se prosadil při protiútoku přesnou ranou zápěstím, a vystřelil tak hostům vytouženou třetí branku. Hosté po všech bodech v následné přesilové hře, tu ale nakonec nevyužili. Konec třetí třetiny přinesl strhující hokej s množstvím dalších šancí, zejména na domácí straně. Ani Straka, ani Kovář se ale prosadit nedokázali. Když pak nevyužil další slibnou šanci Plzně Gulaš, utkání zamířilo do prodloužení.

Prodloužení potkalo v lepším rozpoložení zase hosty. Přestože se hra přelévala od jedné branky ke druhé, první vážnější šanci měl Nedvěd, který se stejně jako ve třetí třetině ocitl osamocený přímo před Mazancem. Nyní ho ale zastavil pravý beton plzeňského brankáře, a napínavou koncovku tak musela rozhodnout až trestná střílení.

Po neúspěšných pokusech Bulíře a Gulaše se prosadil ve druhé sérii Petr Nedvěd, domácí Jan Kovář ale ihned vyrovnal. Netíka následně vychytal Mazanec, který si počkal na jeho střelu mezi betony a Indiáni mohli rozhodnout. Exekuce se ujal kapitán Martin Straka, který přesnou střelou na lapačku Pavelce zajistil domácím druhý bod, a ukončil utkání s úspěšnější tečkou pro Plzeň.