Vítkovice otočily zápas a ujímají se vedení 1:0

Date of publication Author Jan Mráček

V í t k o v i c e - Bílí Tygři vstoupili do utkání dobře a ve třinácté minutě se po brance <b>Pavla Kašpaříka</b> v přesilovce ujali vedení. Pak je ovšem zradila vlastní nedisciplinovanost, když nestačili zareagovat na změnu stylu hry domácího celku, který dokázal dvakrát potrestat fauly libereckých hokejistů a nakonec se tak radoval z prvního vítězství a vedení 1:0 v sérii.

PD, neděle 22. února 2009
3:1
(0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Jurečka (Barinka), 29. Krstev (Trnka, Kvapil), 60. Hubáček (Krenželok) - 13. Kašpařík (Pletka, Nedvěd). Rozhodčí: Husička, Hradil – Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 3:7 – navíc Žabka (LIB) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5018. Průběh utkání: 1:0, 3:1.

HC Vítkovice Ridera

Štěpánek - Trnka, Barinka, Jurečka, Kuboš, Ovčačík, Krstev, Stehlík - Hubáček, Ujčík, Svačina, Hruška, Ondřej, Treille, Štefanka, Krenželok, Šimíček, Strapáč, Klimek, Burger, Kvapil.

Leinonen - Modrý, Kolmann, Jareš, Derner, Hunkes, Žabka, Kajínek - Podkonický, Nedorost, Vrbata, Pletka, Kašpařík, Pabiška, Bartovič, Nedvěd, Šachl, Vantuch, Blatný, Víšek, Špaček.

První část začala oboustranně opatrným hokejem, bylo znát, že se začaly hrát vyřazovací boje a ani jeden z celků nechtěl udělat chybu. První šanci zápasu měl ve druhé minutě Hubáček, který ale z dobré pozice mezi kruhy branku Leinonena netrefil. První vážnější chybu předvedl hostující obránce Jareš, který musel Svačinu, který se řítil na Leinonena sám, zahákovat. Rozhodčí po krátké poradě nařídili proti Liberci trestné střílení, jehož exekutorem se stal zkušený útočník Burger, na jehož kličku do forhendu si Leinonen počkal a ukryl puk do lapačky.

Tento okamžik byl impulsem pro hostující Liberec, který zařadil vyšší rychlostní stupeň a zaťal drápky do domácích. Tlak hostů vyvrcholil ve třinácté minutě, kdy šel na trestnou Kuboš, který se provinil zdržováním hry. Bílí Tygři nabídnutou šanci využili dokonale. Petr Nedvěd vystřelil z úhlu na Štěpánka, který puk vyrazil před sebe, kde si na něj počíhal Pavel Kašpařík, který dorážkou otevřel brankový účet zápasu.

V sedmnácté minutě se na trestnou lavici poprvé odebral hostující hráč, jmenovitě to byl Petr Nedvěd a domácí tak měli dobrou šanci na vyrovnání. Přesilovka Vítkovic ale jen potvrdila to, proč byl po dlouhodobé části tento slezský celek v této disciplíně až na třináctém místě. Bílým Tygrům nedělalo problém se ubránit a pohlídat si jednobrankový náskok až do konce prvního dějství.

Jako pokropeni živou vodou vstoupili do druhé třetiny domácí hokejisté, kteří svými nápady nepřestávali hostující Liberec udivovat. Bílí tygři nestačili na nastolené tempo, a tak začali svoje zákroky činit až za hranicí pravidel, což neuniklo pozornosti rozhodčích. Nejprve se na trestnou odebral Bartovič a přesilovku sehrály Vítkovice o poznání lépe než v první třetině, nicméně tuto výhodu využít nedokázaly.

Druhým Tygrem na trestné ve druhé dvacetiminutovce byl mladý obránce Kolman, jehož podražení bylo potrestáno dvěma minutami a také vyrovnávací brankou. Od modré se tvrdou ranou prosadil Petr Jurečka, jehož projektil nemohl přes hradbu těl Leinonen vůbec vidět, to se psala šestadvacátá minuta. Jako by toto varování nebylo hostujícímu celku dostatečné, tak hned v další minutě šel na trestnou odsedět dvě minuty Žabka. Peklo, které domácí před libereckou brankou rozpoutali, bylo opravdu horoucí a přesně v okamžiku, kdy se vyloučený bek Liberce vracel na led, dal úplně stejným způsobem, jako první střelec domácích, druhou branku Slezanů „extygr“ Angel Krstev.

Liberec byl rychlým obratem zápasu poznamenaný a dlouho se nemohl dostat do tempa a nebezpečnějším celkem byly jednoznačně Vítkovice, gólman Leinonen ale držel naděje hostů svými zákroky nad vodou. Nicméně hra domácího celku byla v těchto okamžicích nad možnosti hostů, a tak čtvrtým vyloučeným z hostí byl v sedmatřicáté minutě obránce Modrý, jehož trest přečkali přes potíže Bílí tygři bez úhony.

Třetí třetina lahodila oku diváka asi nejméně. Liberečtí hokejisté se snažili vymyslet cokoliv, aby se jim podařilo alespoň vyrovnat, nicméně domácí celek byl proti a když už se ocitl pod tlakem, nerozpakoval se vyhodit na zakázané uvolnění. Kouskování hry, dobrá obrana středního pásma v podání Vítkovic a špatná rozehrávka Liberce byly asi hlavní důvody neúspěchu Bílých Tygrů v tomto klání.

Jakýsi náznak šancí si dokázala vytvořit pouze formace hvězd Nedvěd, Nedorost a Vrbata, nicméně pokaždé jejich nápady skončily buď na holích obránců, nebo je zastavil strážce Vítkovické svatyně Štěpánek. Kouč Filip Pešán si dvě minuty před koncem vzal oddechový čas a po něm zůstal na střídačce Leinonen. Hra v šesti se ale Tygrům nevydařila podle představ a v poslední minutě pečetil výhru domácích trefou do prázdné branky Petr Hubáček. Vítkovice se tak ujímají vedení 1:0 na zápasy v této sérii předkola play-off. Další klání obou celků je v plánu již v pondělí od 17-ti hodin opět na ledě ČEZ Areny.