Z Bulovky u Frýdlantu až do All-star game v Lotyšsku

Date of publication Author Jan Rachota

Brzy třináctiletý útočník Marek Zachar prožil zřejmě doposud nejlepší sezónu v kariéře. Nejprve se na MMČR stal mistrem republiky 8. tříd, poté se probojoval do českého výběru na World Selects Invitational v Rize. Zde zářil natolik, že ho ruští trenéři Evropy nominovali do All-Star game tohoto turnaje.

Marku, souhlasíš, že máš za sebou asi nejlepší sezónu v kariéře?

Rozhodně, letos jsem získal zatím nejcennější hokejová vítězství. Ale jsem pořád na začátku kariéry.

Zejména neoficiální MS ročníku 1998 v Rize Ti asi ukázalo, na čem do budoucna pracovat, že?

Ukázalo mi, že pokud se chci v hokeji zlepšovat, musím na sobě stále pracovat a to nejen o tréninku, ale i sám. Dosud jsem chodil mimo tréninky občas běhat nebo si zahrát fotbal, teď ale budu muset kromě fyzičky přidat i na hokejových dovednostech.

Rychlost má - vyroste z Marka Zachara nový Bartovič? Foto pochází z All Star Game

Máš nějaký konkrétní směr, co rozvíjet?

Když jsme hráli s ruskými týmy, ty zápasy byly o vytrvalosti, fyzičce. Oni bruslili po celý zápas s neuvěřitelnou lehkostí. Mezinárodní hokej je o hodně rychlejší, takže asi právě na kombinaci rychlosti a vytrvalosti.

Největším zážitkem turnaje v Rize pro Tebe předpokládám byla All Star game.

Určitě, už jen to, že si mě ruští trenéři evropského výběru vybrali, mi udělalo hroznou radost. Navíc jsme ten zápas proti výběru Ameriky pak vyhráli.

Co na tento úspěch říkala rodina?

Když jsem jim psal zprávu, byli nadšení a všichni mi gratulovali.

O Tvých schopnostech se pochvalně vyjadřoval i trenér druhého českého výběru v Rize, bývalý reprezentant Tomáš Sršeň.

To jsem nevěděl, slyším to poprvé, ale koho by nepotěšilo, že se o něm někdo takový hezky vyjadřuje. Další důvod, proč na sobě dále pracovat, nerad bych lidi, kteří mi věřil, zklamal.

Zkus nyní hodnotit ty. Který tým na Tebe v Rize udělal největší dojem?

CSKA Moskva. Hráli jsme s nimi dva zápasy, tři třetiny ze čtyř vyrovnaný hokej, ale stejně musím říci, že byli někde zcela jinde. Rychlost, přímočarost, technika…

Vraťme se z Rigy zpět do Liberce. Jste úřadující mistři republiky 8. tříd, ty tým vedeš jako kapitán. Jaké budete mít ambice za rok.

Rádi bychom opět hráli na mládežnickém mistrovství republiky.

Když se ohlédneš za tím minulým v Pardubicích, jak je možné, že jste nakonec tak dominovali?

Měli jsme formu, hodně nám pomohli Pavel Zacha a Filip Pyrochta, kteří hráli celý rok výše.

Na závěr nezbytná otázka. Kdo je Tvůj hokejový vzor?

Z českých hokejistů "překvapivě" Jarda Jágr, pokud si mám vybrat v Liberci, tak nejblíž mi je Milan Bartovič. Jeho rychlost a technika, to bych chtěl jednou taky mít.

Děkuji za rozhovor a ať se i nadále daří!

Slavná trojice aneb selská jízda