Vladimír Čermák: Zvládnuté náročné zápasy nás mohou před play-off posílit

Date of publication Author Dominik Jakubec

Liberec - Když Bílí Tygři naposledy v sezoně 2006/07 ovládli základní část hokejové extraligy, byl u toho jako asistent trenéra Josefa Palečka také Vladimír Čermák. Ten nyní může stejný úspěch ve stejné pozici znovu zopakovat. "Sezona se ale hodnotí až po play-off," ví zkušený člen tygřího realizačního týmu.

Na co se tým v tuto chvíli soustředí více, je pro vás lákavá možnost vyhrát základní část, nebo už teď soustředíte vše na play-off?
V sezoně je pro každý tým důležité zejména play-off, to rozhoduje o konečném umístění. Na druhou stranu, když už se ta situace vyvíjí takhle a je možnost udržet první místo v základní části, tak bychom ho samozřejmě také chtěli uhrát. Půjdeme do toho zápas od zápasu a vrcholem by mělo být hlavně dostat se co nejdál v play-off.

Je vlastně vůbec možné se už teď před koncem základní části nějak připravovat na play-off?
Tím, že máme určitý bodový náskok a navíc přišla také týdenní reprezentační pauza, dají se už některé věci připravovat. Trošku nás limituje, že máme pryč hned čtyři reprezentanty, ale na druhou stranu můžeme připojit také kluky z Benátek, kteří by mohli do play-off také naskočit. Takže na play-off už se trochu připravujeme. Po skončení základní části pak bude další prostor, kdy budeme moci ladit formu, aby byla vyřazovací část úspěšná.

Je již téměř jisté, že budete ve čtvrtfinále čelit soupeři, který bude muset projít předkolem. Může to pro vás být nevýhoda?
Samozřejmě, že to nebude snadné. Oni budou v určitém zápasovém rytmu, my naopak pouze v tréninku. Chceme však zmíněné období zpestřit nějakým utkáním s Benátky, abychom se udrželi v určité herní pohodě. A kdo na nás přijde, to svým způsobem není důležité. Pokud chceme uspět, musíme si poradit s každým soupeřem.

V posledních kolech se extraliga velice vyrovnala, jak náročné je v tuto dobu stále prokazovat stabilní formu?
Zápasy v závěru sezony už jsou skoro jako play-off. Mužstva hrají o umístění, jde se do všeho na doraz. Na nás navíc jdou tak nějak s tím, že nemají co ztratit. V tuto chvíli už tu tedy nejsou žádná snadná utkání.

Dá se navíc čekat, že se na vás soupeři po předchozím průběhu sezony důkladně připravují.
Určitě, každé mužstvo má nějaký styl a dnes je příprava na jednotlivé zápasy velmi podrobná. Každý tým se připravuje přímo na konkrétního soupeře. Někdo to umí lépe, někomu to zase tolik nejde. Ale pro nás je dobře, že s námi mužstva chtějí hrát takovéto zápasy, protože to nás může před play-off posílit.

Říká se, že na každý tým během dlouhé sezony přijde dříve nebo později určitá krize. Potkal někdy takový moment vás?
Nechci říct, že by to byla vyloženě krize, někdy měl pouze soupeř zkrátka gólově navrch. Pro nás je naopak velmi důležité, že jsme v poslední době dokázali zvládnout i zápasy, které se pro nás nevyvíjely vůbec dobře, byť to třeba nebylo za tři body.

Pešán a Čermák

Soupeře v zápasech pravidelně výrazně přestřílíte, poslední dobou se vám ale oproti předchozí části sezony tolik nedařilo v produktivitě. Bude tohle jedním z bodů, v nichž je nyní potřeba se zlepšit?
I na tomhle budeme samozřejmě chtít v přípravě na play-off pracovat. Musíme se mnohem víc tlačit do předbrankového prostoru, protože odtud padá nejvíce branek.

V Liberci už jste v roli asistenta působil mezi lety 2006 a 2008. Mohl byste srovnat tehdejší a současnou náladu uvnitř týmu?
Já si myslím, že nálada v týmu je teď i předtím v podstatě stejná, protože i tehdy se nám dařilo. Bude záležet také na tom, jak se popasujeme s play-off, ale já věřím, že ho zvládneme dobře. Sezona se totiž hodnotí až po něm, můžete vyhrát základní část, což se tu i už párkrát stalo, ale pak nezvládnete čtvrtfinále a stejně se na sezonu nebude vzpomínat v dobrém.

Nyní působíte po boku trenéra Filipa Pešána. Jak se vám s ním spolupracuje?
Poznal jsem ho už jako hráče, protože jsem ho tehdy trénoval. Řekl bych tedy, že se za tu dobu známe už docela dost. Dokážeme si vzájemně vyhovět a spolupracuje se mi s ním velmi dobře.

Jaké to pro vás je, pracovat po boku kouče, kterého jste kdysi sám trénoval?
Já ho v tomto ohledu posuzuji pouze podle toho, jaký je to trenér, co umí a co zná. Myslím si, že Tygři vsadili na velmi dobrého kouče, který se poučil určitým vývojem, a nyní z toho může těžit.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR