V rámci CHL na sever Čech pojede i slovenská HK Nitra

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Druhý soupeř Bílých Tygrů ve skupině 4 bude po již zmiňované Skelleftee slovenská Nitra. Jeden z nejlepších klubů slovenské Tipsport extraligy má poměrně zajímavou historii, pojďme se na ni společně podívat.

Znak slovenského týmu

Rok založení: 1926
Soutěž: Tipsport extraliga
Počet titulů: 0
Klubové barvy: modrá a bílá
Aréna: Nitra Aréna (3600 diváků)

Pokud bychom hledali první zmínku o tomto slovenském týmu, dopátrali bychom se až do roku 1926, kdy bratři Gondové, Čulák, Valent, Mačík, Szabó a Gabmajer založili hokejový oddíl AC Nitra. Důkaz toho, že průkopníci zvolili při rozšiřování hokeje ve slovenských zemích správný směr, nalezneme již na začátku čtyřicátých let (1933), kdy hráči modro-bílého mužstva zvedli nad hlavu trofej pro vítěze prestižního Tatranského poháru. To však ale ani zdaleka nebyl ten největší úspěch, kterého za svého dlouholetého působení tento celek dosáhl.

Nejúspěšnější byl pro Nitru rok 2013, zkazila ho jen těsná finálová prohra s Košicemi

Klub z města nacházejícím se v jižním Slovensku totiž vyhrál v letech 1983/84, 1986/87, 1988/89, 1991/92, 1992/93 a 2002/03 druhou nejvyšší domácí soutěž. Po sérii pádu a postupů navíc od roku 2002/2003 působí v nejvyšší slovenské hokejové lize a bojuje o nejprestižnější hokejovou trofej v zemi našich sousedů. Dosavadní největší úspěch tohoto celku přinesla sezóna 2013/2014.

Druhé místo po základní části i vyřazovacích bojích je prozatím nejlepším výsledkem modro-bílých. Nitře navíc k historické finálové výhře chyběl pouhý zápas. S Košicemi totiž prohrála celou sérii nejmenším možným rozdílem - 3:4.

Již zmíněná pozice vicemistra základní části přinesla městu ležícímu na stejnojmenné řece překonání dalšího historického milníku - nominace do Ligy mistrů, los základních skupin ale příliš příznivý nebyl, Nitra se utká v rámci federálního derby s Bílými Tygry a třetím nejlepším týmem Evropy švédskou Skellefteou.

Stadion v Nitře byl zrenovován v roce 1996, pojme až 3600 diváků

Stadion v Nitře je součástí víceúčelového sportovního komplexu, plně zastřešen a zrenovován byl v roce 1996. Z trenérské lavičky vede svůj tým do bojů již třetí sezónu v řadě Antonín Stavjaňa, čeští fanoušci si ho nejspíš budou pamatovat z české reprezentace, kde po dlouhá léta hrál, či působil jako asistent trenéra v sezónách 2002/2003 a 2003/2004.

K prvnímu vzájemnému střetnutí nastoupí oba týmy 30. srpna na domácí půdě slovenského týmu, Tygři své protivníky přivítají 5. září v 15 hodin.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR