V pondělí Tygři vyjedou na led. Vše je pro ně připraveno, usmívají se kustodi

Date of publication Author Dominik Jakubec

Liberec – Už v pondělí vyjedou naši hráči na led. Zpočátku je čeká kombinovaná část s tréninky „na suchu“, ale už ve druhém týdnu odehrají také první přípravné utkání proti Novokuzněcku. To vše v současné době znamená mimo jiné spoustu práce pro členy realizačního týmu v čele s kustodem Emilem Šostým nebo masérem Jiřím Jarošem. Co vše obnášely jejich povinnosti před tím, než Tygrům začne příprava na ledě?

Jura Jaroš má na starost zejména jednu z nejdůležitějších částí výstroje, hokejky. A dle svých slov už mohou hráči v klidu vyrazit na ledovou plochu. „Všechny jsou už v současné době připraveno. Hokejky nám naváželi už během celé letní přípravy a tím, že jsme šli už v červnu na led, museli jsme být připravení trochu dříve,“ popisuje.
Emil Šostý i Jiří Jaroš působí v klubu již řadu let

A jaká je obvyklá hráčská spotřeba hokejek? „Někomu ještě nějaké zbyly z loňska, posilám jsme připravovali nové. Převážně se jich objednává ze začátku šest a musíme hlídat, kolik jich zlomili, aby jim nedošly úplně. Notorické lámače tu naštěstí nemáme,“ dodáva Jaroš.

Hokejky jsou také jedna z prvních věcí, které se řeší s čerstvými posilami. „Když je podepíšeme, musím si na ně sehnat telefon nebo se s nimi sejít a vyřešit to. Třeba Martin Ševc tu ještě hokejky nemá, teprve se vyrábějí, ale máme to zajištěné. Zbytek posil má vše připraveno, třeba Michal Birner si byl hole osobně nafasovat u Baueru,“ přibližuje muž, který se zároveň stará o vítězné pokřiky v kabině.

U některých hokejistů dochází také ke změnám nároků, zejména co se týče zahnutí. „Hodně razantně změnil zahnutí hokejky Ondra Vitásek, tam je to opravdu markantní rozdíl. Řekl bych, že to je asi největší změna, se kterou jsem se tu setkal. Jinou hůl má také Jan Stránský, ale tam je ta změna v zahnutí nepatrná, prý mu to vyhovuje. Dokud s tím dává věšáky, tak ať si to zahýbá, jak chce,“ směje se.

Co se brankářů týče, tam prý příliš často ke změnám nedochází. „Švára i Jánko tu mají hokejky ještě od předchozí sezony, ale Laši si také nechal na zkoušku poslat hokejky od Lionu. Někde je loni viděl, vzal si je do ruky a líbily se mu, že by mu mohly sedět. Má tu čtyři nové na zkoušku a uvidíme, jestli přejde k nové značce, ale osobně tomu moc nevěřím,“ uzavírá Jaroš.

Brankáři měnili většinu výstroje, hráči naopak téměř ne

Jeho kolega Emil Šostý má zase na starost výstroj. V posledních týdnech se prý rozhodně nenudil: „Přicházela nám výstroj, kterou musím rozdělit a evidovat ve skladu. Dál samozřejmě připravujeme puky, izolace. Až kluci přijdou, nemůžeme to všude možně hledat, musí tu být nějaký systém. Ve skladu jsou velké hromady a než vyjedou na led, rozvěsí se jim to na místa v šatně,“ přibližuje svou práci dlouholetý kustod Bílých Tygrů.

Hráči prý v mnoha případech zůstávají u použitých chráničů. „Většinou kluci mění výstroj jen ve chvíli, kdy například praskne nebo už zkrátka není použitelná. Objednávaly se akorát nové helmy a rukavice, ty se třeba prodřou po dvou měsících a pak se musí záplatovat,“ říká Šostý.

Zato gólmani obmění před novým ročníkem takřka veškerou výbavu. „Betony mají každý rok nové, dál pořizují na novou sezonu také dvoje lapačky a vyrážečky. Většinou se objednávají i nové brusle, protože do nich často dostávají pukem a musejí se různě opravovat. Naopak masky si nechávají, ty se kupují jen jednou za čas, zato si je většinou každý rok nechají přetřít,“ prozrazuje o zvycích brankářů.

Právě současné chvíle před začátkem sezony pro něj znamenají spoustu práce. „Neustále chodím do opravny, pořád chce někdo něco zkrátit, prodloužit, rozšířit... Zkrátka je pořád co dělat,“ usmívá se.

Někteří Tygři mu navíc svými požadavky starosti přidávají: „Máme tu jednoho hráče s bruslemi desítkami, ale chce na ně skelety a nože jedenáctky, ale to se tam zase jen tak tak vejde. Musí se to přesně odměřit, vyvrtat. Je na to prý zvyklý, nosí to tak pořád, ale my s tím máme dost práce,“ vysvětluje s tím, že konkrétního hráče nebude jmenovat.

Ať už byly jejich požadavky jakékoliv, v pondělí budou mít hráči v kabině vše kompletně připravené a mohou se těšit na kompletní servis. Hlásit se trenéru Pešánovi bude celý kádr, včetně posil a jednotlivců, kteří se připravovali individuálně. Už příští týden se tak tréninkový kolotoč rozjede na plné obrátky. Příprava na boj začíná!

Slavná trojice aneb selská jízda