V neděli na Vítkovice. Splatí Tygři loňský dluh?

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Bílé Tygry čeká v neděli předposlední zápas v úvodním měsíci extraligové sezony. V rámci 7. kola se představí na ledě Vítkovic, které byly jejich posledním soupeřem v minulém ročníku. První vzájemný souboj v sezoně 2014/15 je naplánován na nedělních 17 hodin.

HC VÍTKOVICE STEEL

Tvář vítkovického mužstva se přes letní měsíce příliš výrazně nezměnila, přesto v sestavě k citelným ztrátám došlo. Zejména v obraně, Ostravu opustili hned tři z klíčových zadáků.

Slovenský obránce Karol Sloboda se vydal na východní misi a zakotvil v Ladě Togliatty, zatímco Tomáš Kudělka zamířil na sever, kde se upsal finskému Lahti. Třetím je Michal Barinka, zkušený internacionál však, na rozdíl od dvou bývalých kolegů, měnil dres v rámci české extraligy, když se navlékl do dresu Sparty Praha.

Vítkovice ukončily loňskou sezonu Bílých Tygrů.

Velká jména ale modrobílé i posílila. Defenzivní ztráty zmírnil příchod Lukáše Zíba, který do Vítkovic přišel z Třince. Ještě větší pozornost na sebe strhl Rostislav Olesz, jenž se do české extraligy vrátil přesně po 10 letech. V mateřském klubu se sedmadvacetiletý útočník pokouší restartovat kariéru, kterou mu ničila častá zranění, kvůli nimž nikdy nenaplnil potenciál sedmého muže draftu z roku 2004.

Vítkovickým se vstup do nového ročníku jednoznačně vydařil. Přestože mají na svém kontě o jeden zápas méně než většina soupeřů, drží si čtvrté místo. Na to je vyšvihla čtveřice vítězství v úvodních pěti zápasech. Peter Oremus se může spolehnout zejména na ofenzivu, efektivnější jsou po přepočtu vstřelených branek na jeden zápas jen litvínovští hráči, jejichž Verva také vládne celé tabulce.

Zmiňovaná porážka postihla vítkovické mužstvo hned v prvním extraligovém kole, momentálně se tak Steel těší čtyřzápasové sérii výher. Pokud si připomeneme také závěr sezony 2013/14, čeká na Bílé Tygry slušná porce práce.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O SOUPEŘI

Rok založení: 1928
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-vitkovice.cz
Stadion: ČEZ Arena (9 568 diváků)

REALIZAČNÍ TÝM

Hlavní trenér: Peter Oremus
Asistent trenéra: Roman Šimíček
Trenér brankářů: Roman Prusek

ZMĚNY V KÁDRU PŘED SEZÓNOU 2014/15

Odešli:

Michal Barinka   – obránce – HC Sparta Praha
Martin Dudáš     – obránce – ?
Karol Sloboda    – obránce – Lada Togliatti (KHL)
Tomáš Kudělka    – obránce – Pelicans Lahti (FIN)
Patrik Valčák    – útočník – Cracovia Krakov (POL)
Petr Punčochář   – obránce – ČEZ Motor České Budějovice
Milan Hruška     – obránce – BK Mladá Boleslav

Přišli:

Lukáš Zíb        – obránce – HC Oceláři Třinec
Patrik Zdráhal   – útočník – Rimouski Oceánic (QMJHL)
Peter Čerešňák   – obránce – HC Dukla Trenčín
Lukáš Klok       – obránce – Youngstown Phantoms (USHL)
Rostislav Olesz  – útočník – SC Bern (SUI)

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC

Na své poslední dva soupeře Liberec nevyzrál.

Právě na Vítkovicích totiž vloni skončila cesta Severočechů. V předkole play-off stačily týmu ze severovýchodu pouze tři zápasy k ovládnutí série a vyřazení Liberce. V základní části byla však bilance soubojů těchto soupeřů vyrovnaná, když oba ovládli své domácí představení.

Nedávná historie tedy favorizuje libereckého soupeře, Bílí Tygři navíc prochází nepříliš vydařeným obdobím. Jejich poslední dva extraligové zápasy nepřinesly žádný bodový zisk. Momentálně se tak Liberec nachází na jedenácté příčce, když ze šesti zápasů vydoloval stejný počet bodů.

Oněch šest zápasů zatím prošlo třemi zcela jasnými vlnami, když svěřenci Pavla Hynka zaznamenali dvě porážky, dvě výhry a znovu dvě porážky. Čistě matematicky by tak ve Vítkovicích měl začít další vítězný dvojboj. Jak celá situace ale dopadne ve skutečnosti, uvidíme v neděli od 17 hodin.

Historická bilance v základní části ELH

Bílí Tygři Liberec vs. HC Vítkovice Steel
Počet zápasů: 50
Bilance: 19 – 2 – 3 – 4 – 22