Tygry čeká den D. Všichni víme, o co se hraje, burcoval před odletem Jakub Valský

Date of publication Author Martin Zíta, Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Poslední zápas skupiny rozhodne o postupujícím do vyřazovací části hokejové Ligy mistrů. Bílí Tygři momentálně drží druhé místo s jednobodovým odstupem za Kärpätem Oulu a právě s finským mistrem se ve středu střetne v rozhodujícím boji. „Musíme zachytit začátek a dobře odehrát první třetinu,“ říkal před zápasem trenér Pavel Hynek.

Tím pochopitelně odkazoval na první vzájemný souboj s Oulu, který Bílí Tygři na domácím ledě prohráli. „Domácí utkání s Oulu mělo dvě poloviny. V té první jasně dominoval soupeř, prohrávali jsme 0:4, ale dokázali jsme se vrátit do zápasu. Za stavu 3:4 jsme navíc měli několik šancí na vyrovnání. Problém se zvládnutím začátků nás provází i v lize,“ připomněl.

“Myslím ale, že v Lize mistrů se prezentujeme dobrými výkony,“ doplnil ještě liberecký lodivod. Tentýž názor sdílel také útočník Michal Bulíř, jenž v zápasech evropské soutěže obléká speciální dres pro nejproduktivnějšího hráče mužstva. „Neřekl bych, že se nám první zápas nepovedl. Finský hokej je rychlý a my se potřebujeme té rychlosti, důrazu a agresivitě vyrovnat a pak s nimi můžeme hrát. Uvidíme, jak vstoupíme do zápasu, což je vždycky důležité,“ zopakoval.

V Liberci bylo rozhodnuto už po polovině zápasu.

“Jsem rád, že mi to tam padalo v zápasech před sezonou a budu rád, když dám ještě další gól ve Finsku a hlavně když vyhrajeme,“ řekl pak mladý forward ke své bilanci čtyř branek a tří asistencí. „ Je to trochu jiný hokej, takže je možné, že mi to sedí víc. Extraliga je něco jiného, dokonce bych řekl, že se v ní hraje více do těla, zatímco v CHL je ten hokej rychlejší,“ pokusil se poté ještě srovnat Ligu mistrů a domácí soutěž, ve které se mu bodově tolik nedaří.

V cestě za postupem ze skupiny je samozřejmě důležité každé vítězství, ovšem žádný z dosavadních zápasů neměl stejnou příchuť jako ten středeční. „Je to zápas o první místo. Je jasné, že jde o hodně. Pokud vyhrajeme, postupujeme z prvního místo. Pokud ne, tak nám druhé místo nic nezaručí,“ burcoval spoluhráče před odletem Jakub Valský.

Postupová matematika je v tomto případě jednoduchá. Do play-off postupují vítězové skupin a pět nejlepších týmů z druhého místa. Liberec má na druhém místě skupiny „A“ bodů devět a právě pět týmů ve zbývajících skupinách má na stejné pozici lepší bodový součet. Cesta za postupem je tak zcela jasná.

“Jsem rád, že to pro nás není jen poslední utkání z povinnosti. Máme o co hrát a musíme vyhrát,“ vzal si slovo ještě trenér Hynek. „Mám radost, že jsme se dostali tak daleko. Dvakrát jsme porazili Kolín nad Rýnem a myslím, že jsme se celkově prezentovali dobrými výkony. Mrzí mě akorát druhá a třetí třetina v Košicích, kde jsme začali výborně, ale pak jsme byli hodně vylučovaní,“ zrekapituloval.

Do Finska pak tým odletěl v ne zcela tradiční sestavě. „Určitě nebude moci hrát Martin Bakoš, protože přišel až po uzavření soupisky pro CHL. Nebude hrát ani Petr Gřegořek, který nedohrál včera utkání na Spartě a už delší dobu má problémy s rukou. Jaroslav Vlach jel na rentgen s nastřelenou rukou. Místo nich vezmeme hráče z farmy, kteří tak dostanou velkou příležitost ukázat se v kvalitním utkání. V Lize mistrů navíc můžeme postavit osm beků a dvanáct útočníků, takže vezmeme plnou sestavu,“ prozradil čtyřiačtyřicetiletý stratég.

A s čím Liberečtí na nejúspěšnější finský tým posledních let vyrukují? „Pomůže nám, pokud je něčím překvapíme. Budeme s nimi muset hodně bruslit. Jsou šikovní s pukem, nahazují kotouče a dobře bruslí. Je to taková nepříjemná kombinace,“ zakončil Jakub Valský.

Slavná trojice aneb selská jízda