Aktuální zprávy

Tygři mezi elitou extraligy: Jak základní část zahýbala statistikami?

Liberec - Už v průběhu této sezony jsme si na některých statistikách ukázali, že Bílí Tygři se během svých patnácti let v extralize zařadili mezi elitu. Povedená základní část zakončená Prezidentským pohárem jejich bilanci navíc ještě vylepšila.

Triumfy v základní části: 1. místo

Po letošním ročníku Tygři opět odskočili konkurenci. Za posledních patnáct let pouze náš tým slavil triumf v základní části hned čtyřikrát. Hned dvakrát přitom dokázal tento počin zopakovat, což rovněž za stejné období nikdo nedokázal. Liberec se radoval v letech 2005/06, 2006/07 a nyní 2015/16 a 2016/17.

V závěsu zůstávají na druhém místě Sparta, Třinec a Zlín, kterým se podařilo ovládnout základní část dvakrát. Celkem poznala extraliga během posledních patnáct sezon osm různých vítězů základní části.

Nejvíce triumfů v základní části

1. Bílí Tygři Liberec - 4x
2. Sparta, Třinec, Zlín, Pardubice – 2x

Počet získaných bodů: 2. místo

Mezi špičku patří Bílí Tygři také v počtu celkem získaných bodů. Po minulé sezoně jich za čtrnáct let v extralize měli na kontě celkem 1168, což znamenalo průměrně 83.43 posbíraných bodů na sezonu. V tu chvíli by jim patřila čtvrtá příčka. Letošní sezona však pořadí pozměnila.

První pozice sice stále patří Spartě, která od vstupu Bílých Tygrů do extraligy posbírala 1360 bodů, ale na druhé příčce už jsou právě Bílí Tygři. Během tohoto ročníku odsunuli z elitní trojice Zlín i Pardubice, které se neprodraly do play-off a hrají momentálně play-out.

Celkem Tygři za patnáct sezon posbírali již 1271 bodů, což znamená průměrně necelých 85 bodů na sezonu. Spolu se Spartou se navíc pyšní také dalším úspěchem - jako jediné dva týmy dokázaly během této doby patnáctkrát v základní části alespoň na 100 bodů.

Počet získaných bodů celkem

1. HC Sparta - 1360 bodů
2. Bílí Tygři Liberec - 1271 bodů
3. PSG Zlín - 1251 bodů
4. HC Dynamo Pardubice - 1241 bodů

Výhry: 2. místo

Také v dalším ukazateli si vede nejlépe Sparta, která díky své dlouhodobě neměnné formě opanovala většinu statistik. Hned vzápětí však nalezneme Bílé Tygry. Jde o počet vítězství, které si tým za posledních patnáct sezon v základní části připsal.

Pokud bychom vzali v potaz výhry za tři body, byli by Tygři třetí za Spartou a Pardubicemi. Celkem brali tři body 339krát, Dynamo má na kontě ještě o jedenáct úspěchů víc. Jenže pokud připočteme také vítězství v prodloužení či po samostatných nájezdech, pořadí se zamíchá.

Liberci rázem patří druhé místo s celkem 418 vítězstvími, následují Zlín a Plzeň. Pardubice se najednou posouvají až na pátou příčku. Pokud se podíváme na průměr, znamená to v případě Bílých Tygrů necelých 28 výher v základní části na sezonu.

Počet výher v základní části

1. HC Sparta - 446 výher
2. Bílí Tygři Liberec - 418 výher
3. PSG Zlín - 414 výher
4. HC Škoda Plzeň - 410 výher

Průměr inkasovaných branek: 3. místo

Tygři se mohou dlouhodobě opřít o jednu z nejlepších defenziv celé soutěže. V této sezoně se pyšnili dokonce nejlepší obranou a neztratí se ani v průměru inkasovaných branek za celých patnáct sezon. Tato statistika má přitom možná trochu překvapivého lídra.

Je jím královéhradecký Mountfield, který hraje extraligu teprve čtyři sezony. Za tu dobu se pokaždé umístil mezi elitní šesticí a i díky tomu se chlubí velmi dobrým průměrem 126 obdržených branek na sezonu. Následuje Sparta, který průměrně inkasuje přibližně 129 branek na sezonu.

Tygři si díky tomuto ročníku a pouhým 102 pukům ve vlastní síti polepšili a posunuli se na třetí příčku. Průměrně inkasují zhruba 135krát za základní část.

Průměr inkasovaných branek

1. Mountfield HK - 126 gólů/sezona
2. HC Sparta Praha - 128,93 gólů/sezona
3. Bílí Tygři Liberec - 134,93 gólů/sezona

Počet titulů: Dělené 3. místo

V jednom ohledu se letos ještě nic změnit nemohlo, a to v počtu celkových extraligových triumfů. Zatímco například Litvínov musel na svůj premiérový titul čekat 56 sezon, Bílí Tygři se dočkali už ve svém čtrnáctém ročníku mezi elitou. Zařadily se tak mezi devět celků, které od postupu klubu do extraligy doby slavily zisk poháru pro šampiony.

Nejlépe si v tomto ohledu vedly Pardubice, které si pro titul dokráčely celkem třikrát. Následují Slavia, Sparta a Zlín, které se radovaly dvakrát. Bílí Tygři se svou loňskou krasojízdou zařadili po bok dalších čtyř klubů, které na konci sezony přebíraly pohár jednou.

Jak se tato statistika změní po letošním play-off?

Počet titulů

1. HC Eaton Pardubice – 3x
2. HC Sparta, HC Slavia, PSG Zlín – 2x
3. Bílí Tygři Liberec, Energie Karlovy Vary, HC Škoda Plzeň, HC Verva Litvínov, HC Oceláři Třinec - 1x

Související

Naši partneři

Generální partner
Generální partner