Statistické okénko: ofenziva v prvních dvou měsících sezony

Date of publication Author Jan Kousal

L i b e r e c - Bílí Tygři se po matných výkonech z úvodu extraligy vyhoupli už na osmé místo celé soutěže. Severočeši se směrem dopředu lepší zápas od zápasu, ovšem svými individuálními výkony svěřenci Rostislava Čady rozhodně nijak neoslňují. Liberecká jména se v uplynulých dvou měsících ve statistikách spíše ztrácela.

Góly

Za osmnáct zápasů nastřádali hokejisté Liberce 45 vstřelených branek, což tým ze severu Čech řadí na deváté místo. Kámenem úrazu liberecké produktivity se zatím zdají být přesilové hry, v nich Bílí Tygři nasázeli svým soupeřům pouhých sedm branek, a jsou tak vůbec nejhorším týmem celé extraligy.

Liberečtí střelci se letos mohou pochlubit vzácnou vyrovnaností. Zatím největším příspěvkem se pyšní Petr Vampola, mistr světa z roku 2010 už zaznamenal sedm branek. Jen o jeden gól méně má na svém kontě slovenská dvojice Martin Bartek a Martin Bakoš. Top 5 nejlepších tygřích střelců pak uzavírají Radim Šimek s Michalem Bulířem, oba se do listiny střelců zapsali čtyřikrát.

PořadíJménoZápasyGóly
1Petr Vampola187
2Martin Bartek186
2Martin Bakoš166
4Radim Šimek174
4Michal Bulíř154

Asistence

Druhá sekce kanadského bodování je v Liberci ještě vyrovnanější. Se šesti gólovými přihrávkami se na čele seřadila trojice Vampola, Bartek a Filippi, o jednu asistenci zpět je pak Martin Škoula, který ovšem odehrál takřka o polovinu zápasů méně než uvedené trio.

PořadíJménoZápasyAsistence
1Petr Vampola186
1Tomáš Filippi186
1Martin Bartek186
4Martin Škoula105
5Martin Bakoš164

Kanadské bodování

Po odchodu Petra Nedvěda, někdejšího kapitána a stabilně nejproduktivnějšího hráče, se kanadské bodování Tygrů rozvrstvilo velmi zajímavě. Pomyslné žezlo přebral po Nedvědovi Petr Vampola, který především v první čtvrtině základní části sbíral jeden bod za druhým a atakoval dokonce i nejlepší pětku celé extraligy.

S postupem času se ale Vampola zasekl, což si vyžádalo i pád nejproduktivnějšího libereckého hráče až na 25. místo v kanadském bodování extraligy. Skvělou práci však odvádí v tygřím dresu slovenské duo Martinů Barteka a Bakoše. Bartek už je jen bod za Vampolou, Bakoš si zase vysloužil pozvánku do slovenského národního týmu.

PořadíJménoZápasyBody
1Petr Vampola1813
2Martin Bartek1812
3Martin Bakoš1610
4Tomáš Filippi188
5Michal Bulíř157
5Radim Šimek177
5Martin Škoula107

Střelecká aktivita

Počet střel

Martin Bartek je také suverénně nejpilnějším libereckým střelcem. Slovenský kanonýr letos zkoušel střelecké štěstí už sedmaosmdesátkrát a na své nejbližší pronásledovatele z liberecké kabiny má náskok už třicet pokusů, puky vyslané z jeho čepele však našli cíl jen v šesti případech.

PořadíJménoZápasyStřely
1Martin Bartek1887
2Tomáš Filippi1858
3Petr Vampola1857
4Michal Bulíř1548
5Martin Bakoš1645

Úspěšnost střelby

Liberečtí se na začátku sezony potýkali především s přesností střelby. Střelecká esa jako Bartek, Filippi nebo Bulíř mají sice slušné množství střeleckých pokusů, ale chladnokrevný instinkt střelce ne a ne potvrdit.

Pozicí nejúspěšnějšího střelce Liberce se tak může pyšnit Lotyš Koba Jass, který za jedenáct zápasů zaznamenal jedinou branku z celkem sedmi pokusů. Olomoucký Martin Cibák, extraligový lídr této statistiky, má úspěšnost střelby lehce nad 31 %. Jass se nachází na devětadvacátém místě.

PořadíJménoZápasyÚspěšnost v %
1Koba Jass1114,29