Bílí Tygři Liberec

Slavomír Lener: Liberec se může stát městem hokeji zaslíbeným!

Date of publication Author Martin Kadlec

Liberecký klub se jako jedna ze šesti hokejových akademií mládeže v tomto týdnu ujal pořádání prestižního Semináře Akademií ČSLH, kterého se účastní nejen zástupci akademických klubů, ale také vyhlášení čeští hokejoví experti. Pozvání Bílých Tygrů přijal například trenér reprezentační 20“ Miroslav Přerost, kouč sedmnáctiletých reprezentantů Jiří Veber a nechyběl ani šéftrenér ČSLH, hlavní metodik a jeden ze zakladatelů českých mládežnických akademií Slavomír Lener.

Hokejové akademie mládeže v České republice za sebou mají už téměř kompletní první sezónu svého fungování. K dispozici jsou první výstupy, první zkušenosti a první ohlasy. Jak byste zatím zhodnotil výsledky, které přineslo těch prvních sedm měsíců.
Určitě pozitivně. A dnešní liberecké setkání zástupců akademií toho byl jasným dokladem. Tento seminář už je třetím, které se v této sezóně uskutečnil a už jen to je pro mladé hokejisty obrovským přínosem. Akademie jsou otevřené, komunikují mezi sebou, trenéři si předávají nové a nové zkušenosti a už i to je vlastně velkou změnou. Liberec není náhodou mezi prvními třemi akademiemi, které byly vybrány, protože má nejen vynikající technické zázemí, ale také vynikající trenérské zázemí. Působí tu trenéři, kteří jsou progresivní, neustále zapracovávají nové poznatky ze světa do tréninku a hodně o své práci přemýšlí. Ne náhodou byl také program dnešního setkání zaměřen na kvalitu tréninku a na práci s videem. Liberečtí trenéři nám předvedli ukázkovou tréninkovou jednotku i videorozbor a myslím, že to bylo velmi přínosné. Musím přiznat, že jsem fanda libereckého hokeje jako takového, protože je to velmi „mladá organizace“ a v mnohém mi připomíná hokejový klub ze švédského Linköpingu, kde jsem působil. V tom klubu se nastavilo a vzniklo mnoho nových směrů, bylo tam hodně mladých trenérů a v Liberci je to stejné. Každý tady oplývá chutí do práce a dává tomu hodně energie. Liberec by určitě brzy mohl být městem hokeji zaslíbeným.

Občas se někdo nechá slyšet, že Akademie mládeže zase až tak nepozměnily zaběhnuté řády a navenek to působí, že se toho tolik nezměnilo. Co byste na tento názor odpověděl?
Nikdo nemůže čekat, že se během půl roku, roku, všechno zásadně změní. Jsou to kroky, které často ani nejsou na první pohled poznat. Zásadní jsou otázky náplně tréninku, kvality tréninku a výměny zkušeností, ovšem právě to jsou změny, které se projeví až za čtyři nebo pět let fungování daných akademií. Samozřejmě asi nejviditelnější, a často také kritizovanou změnou je ochrana pro akademické týmy, které tak nemohou sestoupit z nejvyšší soutěže. Ale i tento krok je odůvodnitelný. Například chceme, aby hráči na akademiích častěji trénovali. Ovšem to se může v krátkodobém hledisku projevit i negativně. Hráči nejsou na takové tréninkové dávky zvyklí a jsou v zápasech unavení. Ovšem za rok, nebo za dva si hráči zvyknou a jejich úroveň půjde nahoru. Hlavním smyslem akademie je vychovávat jedince. Nejde o to, jestli jste v dané sezóně první nebo patnáctí…

 
 
seminář akademií ČSLH
 
 
Akademie mládeže zvýšili také kontrolu školních výsledků svých hráčů a nedávno to pocítili právě mladí Bílí Tygři. Několik hráčů nebylo nominováno k extraligovému utkání, a dva dokonce neodjeli na reprezentační sraz, právě kvůli špatným známkám. Co říkáte na takové rozhodnutí?
Já tohle jenom vítám. Je to dobrý motivační prvek. Byly tu případy, kdy třeba devět hráčů jednoho týmu propadalo ve škole a v současné chvíli už jsou jenom tři. Tedy v uvozovkách jenom! Ale určitě je to cesta, abychom vychovali kvalitní osobnosti. Nejen osobnosti hokejové, ale komplexní. Ono to spolu souvisí. Když si plníte povinnosti ve škole, tak si je většinou plníte i na ledě. A naopak. U reprezentace je to ještě výraznější. Ve výběrech šestnáctiletých a sedmnáctiletých se v sezóně objeví až čtyřicet hráčů a není proto nezbytně nutné, aby konkrétní hráč musel jet na všechny akce. Chceme dokonce transparentně informovat o tom, že ten, či onen nebyl do reprezentace povolán kvůli špatným studijním výsledkům. A ze zkušenosti vím, že přesně tohle je to, co kluky donutí, aby se ve škole zlepšili.

Jak na takové razantní kroky reagují rodiče a spoluhráči potrestaných jednotlivců. Vždyť takový zásah do týmu se může promítnout v horších výsledcích?
Tohle je krátkodobá věc a akademie je o dlouhodobém nastavení správného systému. Je pravdou, že takové opatření může krátkodobě hráče nebo i celý tým bolet, protože prohrají nějaký ten zápas. Ale v dlouhodobém časovém horizontu to jistě mužstvu prospěje. Hráči si tak srovnají hodnoty, uvědomí si, že poškodili mužstvo a že i ve škole to má smysl. Samozřejmě neočekáváme, že všichni hráči budou jedničkáři a budou studovat vysoké školy. Tak naivní nejsme. Spokojili bychom se se snahou. Chceme, aby hráči do školy chodili pravidelně, aby neměli neomluvené hodiny. Chceme, aby dávali škole maximum stejně jako hokeji. Samozřejmě stále budou někteří chodit s trojkami a čtyřkami, ale pokud uvidíme snahu, nebudeme je zbytečně trestat. Ve Švédsku chodí hráči z akademií do takzvaných hokejových gymnázií a ti, kteří na studium nestačí, začnou chodit normálně do práce. Stále sice hrají za juniorku, ale musí si plnit pracovní povinnosti. Třeba v dílnách na stadioně. Hráči si to většinou velmi dobře uvědomují a chtějí se podobné zkušenosti vyhnout. Propadlíků je tam tedy velmi málo.

Už bylo řečeno, a nás to těší, že liberecká akademie mládeže patří mezi trojici nejlepších v České republice. Jak si ale stojí v porovnání s ostatním hokejovým světem?
Nedostatky máme právě co se týká školy a studijních výsledků hráčů. Svět má výhodu v tom, že hráči ze stejného týmu chodí také do stejné školy. Základní i střední. To má výhodu především z hlediska organizace, kontroly a možnosti úprav rozvrhu. Další problém je kvalita individuálních tréninků v dopoledních hodinách. Tam si myslím, že je svět stále hodně před námi. V neposlední řadě je to pak otázka kvality stravy. Ve světě mladí hokejisté mnohem více jedí. Nechci říci, že bychom se měli cpát knedlíky a přecpávat se sladkostmi. Hráči by měli zkrátka jíst častěji kvalitní stravu. Dříve jsme v kategoriích patnácti-šestnácti letých často vyhrávali a až ve starším věku se týmy ze světa srovnávaly. V současnosti už ale i v těchto věkových kategoriích často prohráváme a je to právě kvůli stravě. I na to se chceme zaměřit, abychom dohnali světové akademie i v oblasti stravování. Musíme zajistit hráčům kvalitní cereálie, kvalitní maso, prostě kvalitní jídlo. Když trénujete v takových objemech a tak často, musíte také kvalitně doplňovat energii. To je momentálně jedna z nejbolavějších oblastí českého mládežnického hokeje.

Pro sdílení musíte povolit cookies sociálních sítí. Detaily a nastavení

Sdílet

Nejnovější video

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu

Nejnovější články

TOP 3 zápasy sezóny: Rekordní derby i skalp lídra

Získejte originální hrané dresy Tygrů ze sezony 2023/24!

Sbírej oficiální kartičky TELH! Druhá série pro sezonu 2023/24 je venku

Z našeho fanshopu

Triko jednobarevné logo dětské bílé

295 Kč
Koupit

Kšiltovka s velkým logem bílomodrá

550 Kč
Koupit

Hokejka dřevěná brankářská

185 Kč
Koupit

Trumpeta velká

145 Kč
Koupit