Reprezentační debutant Petr Jelínek: Necháme na ledě maximum. Chceme vyhrát každý zápas!

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Göteborg - Petra Jelínka čeká ve čtvrtečním odpoledni první zápas v dresu národního týmu. Ten narazí na Švédsko. Bruslivý, aktivní a nepříjemný výběr hnaný domácími fanoušky v druhém největším městě rozsáhlé skandinávské země. „Jsou to výborní hokejisté, často mají kotouč a dobře bruslí. Budou rozhodovat maličkosti," říká před úvodním zápasem Švédských hokejových her tygří bojovník.

Premiéra v národním týmu se blíží, jaké máš pocity?
Na večerní zápas se moc těším. Dám si dobrý oběd, půjdu se na chvíli natáhnout a co nejlépe se připravím na utkání.

Přichází nervozita?
Musím říct, že zatím ne, ale myslím si, že to večer přijde. Je to premiéra v národním mužstvu a chci podat svůj nejlepší výkon. Asi budu trochu nervózní, ale vyjedu na led a opadne to.

„Nervózní zatím nejsem, ale to přijde. Přeci jen je to premiéra v národním týmu"

Vytyčil sis nějaký osobní cíl? Třeba se nenechat vylučovat, dát si pozor na nějaký prvek hry nebo dokonce skórovat?
Určitě nijak neuškodit týmu. Ať už by to bylo nějakým hloupým faulem nebo chybou, musím předvádět zodpovědný hokej. Samozřejmě gól, nahrávka nebo výhra týmu by byl krásný bonus.

Dopoledne jste poprvé vyjeli na švédský led. Co bylo hlavní náplní tréninku?
Trénink byl už spíš jen takovým zapracováním týmu, hned večer je zápas. Stříleli jsme, jezdili jsme přečíslení 2 na 1 a sehrávali přesilovky. Bylo to klasické rozbruslení, nic neobvyklého.

Petr Jelínek rozehrává

Co říkáš na halu? Scandinavium pojme až 12 000 lidí a vypadá velmi prostorně.
Je hezká. Myslím, že by navíc mohlo přijít hodně lidí, přeci jen hrají domácí Švédi. Atmosféra by mohla být dobrá. Je to klasické velké švédské hřiště, jsou to dobří bruslaři. Nebudeme zaostávat, těším se na večer.

Sešli jste se na tréninku už v Praze. Jaká je atmosféra v týmu, nálada v kabině?
Je to super. Plno kluků se tu zná, já třeba hráče z Chomutova nebo některé, co hrají mimo republiku. Pomalu jsem se již seznámil téměř se všemi, myslím, že nám to bude klapat.

„Švédové jsou výborní hokejisté, často drží kotouč a dobře bruslí"

Co říct na švédský styl? Jaký večer očekáváš zápas?
Jsou to výborní hokejisté, často drží kotouč a dobře bruslí. Očekávám, že se odehraje hodně aktivní utkání a budou rozhodovat maličkosti.

Podpora přijde zřejmě velká pro výběr Tre kronor i z hlediště. Hraje se v druhém největším městě Švédska, navíc po třiatřiceti letech.
Určitě. Vždy má domácí tým lehkou výhodu svého publika, ale myslím si, že na takovémto turnaji je to minimální rozdíl. Pro obě mužstva jsou podmínky stejné.

„V každém ze tří zápasů necháme na ledě maximum, chceme pokaždé vyhrát"

Česká reprezentace bude hájit průběžnou druhou příčku. Důležité bude asi do turnaje vstoupit pravou nohou, že?
Samozřejmě, ale hrají se tři zápasy. Během každého z nich chceme na ledě nechat maximum a všechny tři vyhrát. Není to tak, že bychom zkusili zvítězit v jednom, chceme jednoznačně vyhrát všechny.

Jelínek žonglér

Slavná trojice aneb selská jízda