Příprava pokračuje severočeským derby s Chemopetrolem

Date of publication Author Radek Vokál, Miroslav Votava

Již jedenáct z celkové porce patnácti přípravných zápasů za sebou mají Bílí Tygři. Z extraligových soupeřů již porazili Jihlavu, Znojmo a doma Pardubice, naposledy však podlehli Slavii na jejím hřišti 1:4. V úterý od 18:00 se utkají ve Svijanské aréně s dalším z extraligových soupeřů, celkem HC Chemopetrol Litvínov.

Předsezónní změny v Litvínově

Dvě sezóny vedla mužstvo z tradiční hokejové bašty trenérská dvojice František Výborný - Pavel Hynek, které pak doplňoval ještě Jaroslav Hübl. Na úspěchy ze společného působení ve Spartě se však Výbornému s Hynkem nepovedlo navázat a Litvínov ani jednou nepostoupil do play-off. Nebylo tedy divu, že jim nebyla už nabídnuta nová smlouva. Kormidlo u týmu Severočechů převzal Josef Beránek starší, bývalý dlouholetý hráč i trenér Litvínova. Otec současného kapitána Slavie bude mít za úkol opět pozvednout slávu klubu s bohatou hokejovou tradicí.

S koncem éry trenéra Výborného v Litvínově přišel i odchod jeho jakési "prodloužené ruky" v kabině, veterána Richarda Žemličky. Dlouholetá opora Sparty se momentálně rozhoduje, jestli odejde na vysněné angažmá do italské ligy nebo nastane konec kariéry. Po sezóně už vedení klubu neprojevilo zájem o další zkušené hráče - Tomáše Martince (Hradec Králové), Petra Martínka (norský Lillehammer) či Ivana Droppu. Ztrátou bude určitě odchod reprezentačního útočníka Jindřicha Kotrly, který dal přednost nabídce ze Sparty. Na začátku přípravy se Litvínov rozloučil i s Romanem Kaděrou, který přišel v loňské sezóně z Vítkovic. Zkušený křídelník by měl pomoci Českým Budějovicím k návratu do extraligy. Naopak zkušený forvard Ivo Prorok závěr sezóny už strávil na hostování v Plzni, kde však pokračovat nebude a je na odchodu do dánského Esbjergu.

Ve výčtu posil je asi nejvýraznější postavou útočník Daniel Branda, který se do Litvínova vrací po čtyřech letech strávených ve Slavii, ve Spartě, v Plzni a poslední sezónu v ruském Novosibirsku. Posilou by se měl stát útočník Michal Jeslínek z Chomutova, jeden z nejlepších střelců 1.ligy. Ten zatím očekávání splňuje, neboť je aktuálně s pěti brankami nejlepším střelcem svého týmu v přípravném období. Z Trenčína se vrátil důrazný obránce František Bombic, hostování v Jihlavě skončilo útočníku Zbyňku Skleničkovi. Z Ústí nad Labem přišel na přestup obránce Radim Skuhrovec.

Stejně jako další kluby, také Litvínov počítá pro extraligu se startem několika hráči z NHL. Chemopetrol je již léta slavnou hokejovou líhní a tak si vystačí s vlastními odchovanci. Již dříve se s klubem dohodl obránce vítěz Stanley Cupu Martin Škoula, před dvěma týdny se na působení v mateřském klubu dohodli též olympijští vítězové Robert Reichel, Martin Ručínský a Jiří Šlégr, kteří doposud kvůli sporům s generálním manažerem Vladimírem Macholdou pomoc Litvínovu odmítali. Reichel by měl v klubu zůstat celou sezónu, Ručínský se Škoulou jsou vázáni smlouvami ve Vancouveru, potažmo v Anaheimu. Šlégr je zatím bez smlouvy a pokud se nedohodne s některým z týmů NHL, měl by též zůstat v severočeském klubu celou sezónu. Ani jeden z hráčů se však v úterý v Liberci nepředstaví, neboť všichni reprezentují Českou republiku na Světovém poháru.

Do Liberce neodcestuje ani bojovník Michal Trávníček, který absolvoval operaci kolene, ani obránce Jiří Veber, se kterým již v Litvínově nepočítají.

Dosavadní výsledky Litvínova

Chemopetrol zatím sehrál deset přípravných zápasů, z nichž polovinu vyhrál a polovinu prohrál. Svá domácí utkání zatím musejí černožlutí hrát v Mostě, neboť jejich domácí zimní stadion, čerstvě pojmenovaný po tragicky zesnulém Ivanu Hlinkovi, stále prochází rekonstrukcí.

Výsledky v přípravě:
30.7.: Litvínov - Beroun 8:1
03.8.: Litvínov - Slavia 5:7
10.8.: Slavia - Litvínov 3:4
13.8.: Litvínov - Sparta 1:7
15.8.: Litvínov - Magnitogorsk 3:5
17.8.: Litvínov - Plzeň 5:2
20.8.: Litvínov - Kadaň 3:1
24.8.: K. Vary - Litvínov 5:1
26.8.: Beroun - Litvínov 2:1
27.8.: Kadaň - Litvínov 2:6

Sestavy v posledních zápasech

Litvínov v Kadani: Jarina (Mařík) - Poživil, Skuhrovec, Řezníček, Hranáč, Bombic, Klobouček - Ťupa, Jeslínek, Branda - Kubinčák, Havel, Říha - Balász, Gombár, Steiner - Sklenička, Hreus, O. Novák - J. Novák.

Bílí Tygři na Slavii: Hnilička - Jiruš, Šmíd, Moravec, Hanzlík, Holub, Jareš, Duben, Krstev - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, Rozsíval - Klimenta, Vampola, Víšek - Procházka, Šulc

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR