Podkonický do zápasu nenaskočil, přesto sklidil aplaus

Date of publication Author Pavel Hlubuček

Do pátečního zápasu ještě staronová posila Andrej Podkonický nezasáhla, přesto sklidila od libereckého publika aplaus. Zhruba v polovině utkání si kamery našly urostlého centra v hledišti a ten na kostce pozdravil diváky, kteří ho tak po necelém roce opět přivítali v Tipsport areně.

Jak vznikalo to, že jste se ocitl zpátky v Liberci?
„Vznikalo to už strašně dlouho. Pan Syrovátko mi volal celý rok. Poslední dva měsíce jsem přestal stabilně hrát, situace se v Čechově změnila a já chtěl sám od sebe odejít. Nechtěli mě ovšem pustit, i přestože jsem nehrál. Už mi povídali najisto, že nikam pryč nepůjdu. Tak jsem volal panu Syrovátkovi. On se mě ptal, jestli se do toho může vložit osobně. Pustil se do toho a povedlo se.“

Proč jste v týmu přestal hrát?
„Přišel nový trenér. Chtěl ode mě, abych dával góly. Začalo se ale prohrávat, párkrát mě posadil na lavičku a psychika šla dolů. Těžko mohu dávat branky, když nehraji. Nenastoupil jsem třeba do tří zápasů po sobě. Obtížně jsem se z toho dostával, tak jsem tam prostě skončil.“

V první části sezony jste hrál hodně, podařilo se vám vstřelit šest branek a k tomu jste měl ještě čtyři asistence. Byl jste v té chvíli spokojený?
„Ano, strávil jsem hodně času na ledě, dostával jsem šanci v přesilovkách i oslabeních. Patřil jsem do druhé lajny, všechny body jsem nasbíral v první čtvrtině soutěže. Později jsem začal dostávat méně a méně času na ledě.“

S kým jste nastupoval nejčastěji v útočné formaci?
„Neustále se to měnilo. Každý trénink a zápas s někým úplně jiným. To byl další problém. Člověk si prostě nezvykne za jeden den nebo půl dne na hráče tak, abych mohl potom něco na ledě vytvořit, když s ním hraji poprvé. Takže i to bylo těžké, každý den byl vedle mě jiný spoluhráč.“

V čem je tamější ligová soutěž jiná než Extraliga?
„Česká liga je stejně jako ruská kvalitní. Prvních šest, nebo první čtyři týmy jsou určitě jedny z nejkvalitnějších v Evropě. Ale od osmého, desátého místa je to horší. Hráči jsou sice šikovní, ale hrají dost riskantně. Kličkují, snaží se vše řešit sami, individuálně. Vzniká hodně přečíslení, prakticky nikdo neumí bránit. Je to jiný hokej než v Čechách. Myslím si, že týmy od osmého, desátého místa by hrály v Česku někde ve středu tabulky.“

Z jakého důvodu jste nezasáhl již do utkání se Znojmem?
„Mohl jsem už hrát, ale z domu jsem odcházel v noci v 1:30 moskevského času, celou noc jsem byl vzhůru. V sedm jsem přiletěl do Vídně. Bavili jsme se o tom s panem Syrovátkem. Dohodli jsme se, že ještě nenastoupím. Celou noc jsem nespal, cesta trvala šest hodin, takže jsem raději ještě nehrál.“

Jiná nabídka než od Tygrů nebyla?
„Liberec tam figuroval po celou dobu, co jsem chtěl odejít. Byly tam také jiné kluby. Nejdřív jsem myslel, že přestoupím v ruské lize, ale trenér mě nechtěl jinam pustit. Chtěl jsem, aby mě někam vyměnili, ale to hned zamítli.“

V týmu je velké množství kvalitních hráčů. Řekl vám už trenér Gregor s kým budete nastupovat?
„To se dozvím zítra. Je tady hodně zraněných hráčů. Když se všichni uzdraví, tak je v Liberci velmi kvalitní tým. Když jsem byl v Rusku a viděl, jak Liberec posílil, četl jsem ty jména a lajny, tak musím říct, že útok je tady velmi silný. Až se všichni uzdraví, budeme mít velmi dobré mužstvo.“

Předešlé sezony jste dokázali vyhrát základní část, v play - off se vám však přestalo dařit. Myslíte, že letos to můžete protrhnout a dostat se až do finále?
„Tři roky se o to pokoušíme. Doufám, že to vyjde počtvrté. Věřím, že nezklameme skvélé fanoušky, půjdeme až do finále a tam se uvidí…“

Jak moc jste se pod Ještěd těšil?
„Do tohoto prostředí opravdu velmi. Mám tady hodně kamarádů, velkou spoustu hodných lidí. Tento klub tady pracuje na vysoké úrovni, všichni kolem makají, dávají do hokeje sto procent.“

Smlouvu máte podepsanou do konce sezony, je tu šance, že budete liberecký dres oblékat i v další sezoně?
„Určitě ano, ale je to ještě moc brzo. Zájem je z obou stran, ale budeme jednat až později. Času bude dost.“

V Rusku jste poslední dva měsíce nehrál. Jak jste na tom s kondicí?
„Trénoval jsem, takže doufám, že to bude dobré. Před dvěma dny jsem hrál zápas a cítil jsem se normálně. Věřím, že to bude dobré. V každém případě první zápas v Litvínově pro mě bude obtížný, přeci jen ta změna času a přeprava byla náročnější. Budu se ale snažit podat co nejlepší výkon.“

Dnes jste sledoval utkání z hlediště, jak ho hodnotíte?
„Byl to smolný zápas. Druhou třetinu jsme hráli výborně, třetí třetina nám nevyšla. Znojmo v ní hrálo velmi dobře. Nájezdy už jsou loterie, v prodloužení jsme měli nějaké šance a mohli v něm rozhodnout. Byl to takový smolný zápas.“

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů v Tygřím dresu.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR