Petr Syrovátko: Vyhlašuji stupeň nejvyšší pohotovosti pro nás pro všechny! Je to MOBILIZACE!

Date of publication Author Redakce

Bílí Tygří stojí na začátku nervydrásající cílové rovinky, na jejímž konci se rozhodne o úspěšných a poražených. Do cesty jim ovšem přišla překážka v podobě nečekaného odstoupení hlavního trenéra Rostislava Čady. Vedení klubu se rozhodlo jednat velmi rychle a ani ne 24 hodin po rezignaci zkušeného trenéra jmenovalo do pozice hlavního kouče Filipa Pešána. Ten se stane lodivodem Bílých Tygrů už potřetí v posledních pěti sezónách. Jeho asistentem byl jmenován Vladimír Čermák. Prezident klubu Petr Syrovátko má v těžké fázi sezóny jasno: „Není čas se ohlížet, ani volit postupná řešení. Proto jsme přistoupili ke znovujmenování trenéra Filipa Pešána.“

Jak byste popsal překotné dění posledních dvou dnů?
V posledních dnech, nebo spíše hodinách se toho událo opravdu mnoho a my se museli velmi rychle rozhodovat, navíc v situaci, kdy se nám výsledkově nedaří. Už nám nezbývá nic jiného, než vyhlásit stupeň nejvyšší pohotovosti pro nás pro všechny. Vedle sportovních nezdarů se potýkáme i s problémy nestandardními, které přesahují sportovní rovinu. Nemluvím jen o zdravotním stavu trenéra Čady, ale i o situaci kolem, dle mého nejlepšího beka extraligy, Martina Škouly, který z osobních důvodů musel přerušit sezónu. Není ale čas se ohlížet, ani volit postupná řešení. Bylo třeba jednat a v první řadě vyřešit otázku trenérského obsazení. Vsadili jsme na Filipa Pešána a Vladimíra Čermáka, tedy na muže, kteří pro Bílé Tygry už pracují dlouhodobě a úspěšně. Oba mají tento klub v srdci a právě v této chvíli podobné patrioty potřebujeme.

Rostislav Čada
S jakými pocity se loučíte s trenérem Rostislavem Čadou?
Nechci tady mluvit o nějakých „ranách osudu“. S trenérem Čadou jsem se potkal včera po poledni a on mi bez sentimentu vysvětlil svou současnou situaci. Jasně mi sdělil, že nemůže svou práci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vykonávat na 100% a potřebuje nějaký čas na zotavení. Myslím, že Rostislav Čada zanechává v Liberci svou nesmazatelnou stopu a já bych chtěl zůstat na vytýčené cestě, kterou zde nastavil. Chtěl bych mu poděkovat za odvedenou práci a jeho profesionální, upřímný, přísný a důrazný přístup a komunikaci.

Filip Pešán se k A týmu vrací už potřetí a potřetí už v rozjeté sezóně…
To je pravda. Já to v tuto chvíli vnímám jako nejlogičtější a nejlepší volbu. Nemám žádnou křišťálovou kouli, ve které bych vyčetl, jak toto rozhodnutí dopadne. Může to být ten správný impuls, ale také nemusí. Samozřejmě všichni věříme, že se to povede. Filip Pešán zažil s Bílými Tygry úspěšné sezóny především jako asistent trenéra Kalouse, ale dvakrát se osvědčil, i když přebíral mužstvo jako hlavní trenér v ne úplně dobré pozici. Před šesti lety to byl právě on, kdo dovedl tým z předposledního místa až do předkola play-off.

Filip Pešán
Chci také připomenout, že Filip Pešán odváděl pro Tygry velký kus práce i po odvolání od A týmu. Metodicky vede mládež Bílých Tygrů a také skautuje mladé hráče. V posledních dvou letech vytvořil úspěšnou trenérskou dvojici s Vláďou Čermákem u farmářského týmu v Benátkách nad Jizerou. Vloni se probojovali do play-off, kde ve čtvrtfinále sehráli velmi napínavou bitvu s Mladou Boleslaví, a na postupové pozice dovedli farmu i letos. Oba trenéři znají prostředí v A týmu i jednotlivé hráče.

Co bude hlavním úkolem nového trenérského týmu?
Není to jen úkol trenérského týmu, ale nás všech. Musíme restartovat mužstvo, kterému se momentálně nedaří především v útočné fázi. Hráči, trenéři, funkcionáři a třeba i hráči Benátek, kteří mohou být dopsáni na soupisku, zkrátka všichni Bílí Tygři, kam nepochybně patří i fanoušci, by teď měli táhnout za jeden provaz přesně podle hesla „Všichni za jednoho, jeden za všechny“. Chtěl bych vyzvat fanoušky, aby zahodili staré křivdy, staré pocity a subjektivní názory na stávající či nově příchozí členy týmu. Všichni víme, za co bojujeme a čemu se chceme naopak vyhnout. Semkněme se v této klíčové fázi sezóny. Je před námi 9 posledních a veledůležitých zápasů, opusťme emoce, které nás mohou zdržovat, a vraťme Bílé Tygry tam, kam jak věřím, patří.

Jak celou situaci vnímají hráči?
Hráči samozřejmě vnímají, že události posledních hodin jsou nezvyklé a navíc řeší svou současnou herní krizi. Po včerejším utkání i dnes dopoledne jsem s některými hráči mluvil a frustrace ze současného stavu je u nich patrná. Rozhodně jim ale nechybí bojovnost a odhodlání. Z rozmluvy s Honzou Výtiskem nebo Jánkem Lašákem jsem pochopil, že chtějí bojovat i za Rosťu Čadu. Hráči vnímají, že se z nastalé situace musejí vyhrabat především sami. Ze všech kluků jsem ale cítil odhodlání, což je pro mě jasný signál, že nejsou absolutně smíření se současným stavem a já věřím, že udělají maximum pro nápravu. Trenéru Pešánovi a nám všem přeji, aby se mu jeho třetí působení u týmu vydařilo a ve spolupráci s Vláďou Čermákem dostal Tygry znovu do postupových vod.
Současně je pro nás velmi důležitá také podpora zvenčí, od našich fanoušků. I proto bych chtěl znovu apelovat na všechny naše příznivce, aby zůstali věrně při nás, odhodili vzpomínky na staré emoce, sympatie či a antipatie, semkli se a pomohli našemu týmu překonat tu těžkou cestu, která je před námi. Předem jim za to děkuji.

Akce Předsezónní slib hráčů prezidentovi klubu byl jasný a výstižný

Slavná trojice aneb selská jízda