Petr Syrovátko, Miroslav Pelta, Ludvík Karl: Mládežnické kluby „velkých sportů“ jsou před krachem, pomoc musí přijít co nejdříve!

Date of publication Author Martin Kadlec

Trojice mužů, kteří mají na starosti nejvýznamnější sportovní celky v Libereckém kraji, bije na poplach. Tělovýchovné jednoty fotbalu a hokeje po změně loterijního zákona v roce 2012 přišly o významnou část příjmů. „Situace začíná být kritická,“ shodují se šéfové klubů s tím, že větší starosti než s výsledky prvoligových celků mají s tím, jak zajistit finance pro mládež svých klubů.

„Každý rok jdeme do sezóny s několikamilionovým mínusem, přitom do změny loterijního zákona jsme byli schopni v mládežnickém klubu hospodařit vyrovnaně. Takovou situaci nedokážeme dlouhodobě udržet a je nutné najít řešení,“ uvedl Miroslav Pelta za jablonecký fotbal.

Stejně je na tom i liberecká fotbalová mládež. „Ročně sportování mládeže dotujeme částkou přes 8 milionů korun. Je to téměř tolik peněz, o kolik klub přišel po zdanění hazardu. V případě dlouhodobého výpadku nemůžeme pro mladé sportovce udržet podmínky, které potřebují,“ dodal Ludvík Karl za Slovan Liberec.

I mládež Bílých Tygrů zažívá krušné časy. „Před třemi lety jsme si řekli, že musíme najít náhradu tohoto výpadku ve financování mládeže. Ani přes osekání veškerých výdajů to už v dalších letech nevydržíme, a zvedat příspěvky rodičům je nereálné. Jsou na maximu, další zvýšení znamená, že na to rodiče nebudou mít,“ řekl Petr Syrovátko, šéf liberecké mládeže.

Vzácná shoda všech tří šéfů největších klubů v kraji, ale hlavně jejich mládežnických odnoží, vede ke společnému apelu na představitele měst a Libereckého kraje, aby pomohli s financováním sportu mládeže.

„Situace je vážná. Jenom naše tři kluby se ročně starají o bezmála tisíc mladých sportovců z celého kraje. Společně jsme proto na několika jednáních informovali představitele kraje, aby se touto krizí zabývali,“ řekl k situaci Pelta. „Podpora ze strany kraje či měst je jinde standardní. A my jen prosíme o podobné podmínky,“ vysvětluje.

Stejný krok chtějí učinit zmíněné kluby i směrem k jednotlivým městům v kraji, které penězi z loterií nově disponují. „V případě neúspěchu je jasné, že děti už nebudou mít podmínky pro kvalitní sportování v Liberci. Nebudou dobří trenéři, nebude dostatečný počet tréninků, nebude výstroj pro mladé kategorie a nebude se jezdit na turnaje,“ dodal Karl.

„Společně jsme si dali závazek, že chceme mládež udržet na kvalitní úrovni. Tak, abychom mohli mít pro děti status akademií, a to jak ve fotbale, tak v hokeji. Věříme, že pro to najdeme podporu, a nebude nutné likvidovat to, co se dlouhé roky budovalo a funguje,“ řekl Pelta.

Peníze pouze pro mládež
„Je potřeba zdůraznit, že apelujeme pouze na podmínky financování mládežnických klubů, nikoliv na financování profesionálních klubů a na platy profesionálních hráčů,“
upozorňuje Petr Syrovátko a dodává: „To si musíme jako podnikatelé zajistit sami.“

V jiných krajích je financování sportovních klubů běžné. Například Kladno podporuje hokej 20 miliony korun nebo Karlovy Vary 11 miliony. Ještě více podporuje sportovní kluby Zlín. V posledních letech si situaci uvědomila i Praha a začala s podporou fotbalové i hokejové mládeže.

Příklady financování z veřejných zdrojů klubů v jiných městech ČR (podpora v milionech korun za rok):
Fotbal: Jihlava 8 milionů, Ostrava 15 milionů, Brno 9 milionů
Hokej: Karlovy Vary 11 milionů, Kladno 20 milionů, Zlín 25 milionů, Hradec Králové 18 milionů

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu