Nezapomenutelné okamžiky: Sézona, ve které zůstal domácí led nedotčen

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Hokej přináší mnoho emocí, radostných i neveselých okamžiků a, i když je to stále jen hra, často se nám mnohé chvíle vryly nesmazatelně do paměti. V následující rubrice vám přineseme několik nezapomenutelných zápasů, sérií či rekordů. Sezóna 2005-2006, na kterou mnoho fanoušků vzpomíná jako na jedno z nejkrásnějších období libereckého hokeje, je připomínkou toho, jak nevyzpytatelný může být hokej. Klub se přestěhoval do hypermoderní Tipsport arény a hned v následujících měsících ji pokřtil neuvěřitelnými 24 výhrami, pouze dvakrát utkání na půdě severočeských bojovníků nenašlo vítěze a žádnému ze 13 týmů se nepodařilo prolomit kouzlo liberecké haly.

Vše začalo dvěma nenápadnými vítězstvími na půdě Třince (5:2) a na domácím ledě proti pražské Spartě (3:2). Poté však úvodní nadšení trochu opadlo, krutá série pěti venkovních zápasů, ze kterých Tygři vybojovali pouhé jedno vítězství, znamenala sesun tabulkou. Duely v Tipsport aréně ale, jak již bylo řečeno, nekončily jinak než výhrou domácích a byly základním stavebním kamenem úspěchu. Diváky sice trochu znejistil bezbrankový souboj s karlovarským celkem v rámci desátého kola, jelikož zápasy základní části dříve nerozhodovaly samostatné nájezdy a jediný nastavený čas bylo pětiminutové prodloužení, který musel sudí ukončit za stavu 0:0, a oběma celkům tak připadl pouhý bod, ale to byla jedna z pouhých dvou ojedinělých ztrát na domácí půdě.

Ľubomír Vaic vsítil v sezóně 20 branek, na dalších 32 přihrál

Poté se již opět rozjela liberecká mašina vítězných utkání v severočeské metropoli, další tři utkání Liberečané jednoznačně ovládli, když přehráli Pardubice, Vsetín a Kladno. V dalším střetnutí nerozhodný stav opět poslal utkání do nastaveného času, a tentokráte již s infarktovou vložkou. Houževnatý Zlín v něm totiž dokonce dostal výhodu přesilové hry 5 na 3, ale skupina bránících hráčů okolo Milana Hniličky situaci ustála, a když ani Tygři nevyužili početní výhodu, rozešly se oba týmy smírně.

V listopadu však šelmy předvedly neuvěřitelnou sérii, modro-bílí bojovníci totiž dokázali zvítězit hned v deseti z jedenácti zápasů. Zimní období poté trochu zmenšilo vysoký tlak fanoušků a přineslo do tygřích řad klid, hlavně protože Severočeši proplouvali bez větších potíží relativně klidnými vodami extraligového kolotoče na předních pozicích tabulky, přičemž celkem pravidelně střídali výhry s prohrami.

Poslední pětina soutěže ale již opět znamenala jasnou dominanci šelem, když z devíti utkání na samotném konci základní části byly osmkrát úspěšnějším týmem. Z celkových 52 zápasů Tygři ovládli v základní hrací době nebo prodloužení 33, přičemž v pěti střetnutích rozhodčí ukončil hru za nerozhodného stavu, což přisoudilo stále relativnímu nováčkovi soutěže 106 bodů, a jelikož žádný z týmů nedosáhl většího bodového zisku, (pozn. red. druhá Slavia nasbírala 101 bodů), mohl celek ze severočeské metropole oslavovat celkové prvenství.

Tygři dominovali většině soutěže, celý tým fungoval na jedničku, Ľubomír Vaic dokonce figuroval v tabulce produktivity na druhém místě s 52 body. Nikoho by tedy ani ve snu nenapadlo, že by mohla přijít nějaká větší překážka.

Roman Turek se v play-off překonával, předváděl neskutečné zákroky

Bohužel radost z celkového prvenství přerušila již čtvrtfinálová série s Českými Budějovicemi, které skončily až na osmé, tedy na poslední postupové příčce. Očekávaná jednoznačná záležitost přinesla velmi rychlé, avšak nepředpokládané rozuzlení situace. První prohru Tygrů v Tipsport aréně totiž zařídili hosté hned v prvním duelu série, když otočili nepříznivý vývoj utkání a dokonali ukončení série 26 neprohraných domácích zápasů v řadě.

Druhé střetnutí českobudějovičtí střelci ovládli ještě větším brankovým rozdílem. Pavel Falta, který nahradil zraněného Milana Hniličku již v prvním utkání, musel tahat kotouč z konstrukce za jeho zády rovnou čtyřikrát. Na jihu Čech již Tygrům teklo do bot, nutně potřebovali výhru, třetí zápas připomínající spíš westernovou přestřelku ale opět zvládli lépe domácí a se šelmami to nevypadlo zrovna přívětivě.

O z mrtvých vstání se sice postaral během čtvrtého duelu Petr Šachl, který ve 38. minutě vstřelil vítězný gól, nicméně radost trvala pouze do dalšího utkání. Českobudějovičtí zasadili modro-bílým poslední tvrdý direkt, Tipsport aréna padla potřetí a série byla u konce. Vítěz základní části neuspěl s osmými Jihočechy, i tak můžeme sezónu 2005-2006 pro mnoho fanoušků považovat za nezapomenutelnou, vyhrát všechny utkání v základní části se totiž doposud nepodařilo žádnému jinému extraligovému celku od založení samostatné hokejové ligy.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR