Mladí Tygři slavili úspěch na zámořských draftech

Date of publication Author Radoslav Vavřina

Liberec/Philadelphia – Jako každý rok, i letos se přelom července a srpna odehrával ve znamení draftů několika kanadsko-amerických lig, včetně té nejprestižnější, NHL. Evropské hokejisty si však vybírala i CHL, tedy srdužení tří nejkvalitnějších juniorských lig světa, WHL, OHL a QMJHL. Na obou draftech pak slavili úspěch reprezentanti Liberce.

Vše začalo už v sobotu, 28. července, kdy probíhalo druhé až sedmé kolo draftu National Hockey League. Až uslyší své jméno vyřčeno zástupcem některého z celků této prestižní soutěže, čekalo poměrně dost českých hokejistů a hned osm z nich se dočkalo.

Den předtím byla vybírána třicítka těch nejzářivějších nadějí světového hokeje, mezi které se dostali Jakub Vrána s Davidem Pastrňákem. Krátce poté, co druhé kolo začalo, byl vybrán také obránce Slavie Dominik Mašín a pak už zbývaly jen minuty, než si Washington Capitals jako 39. celkově vybrali brankáře liberecké juniorky Vítka Vaněčka.

Rodák z Havlíčkova Brodu se tak oficiálně stal majetkem týmu z hlavního města Spojených států, stejně jako již zmíněný Vrána. S největší pravděpodobností však bude jeho kariéra pokračovat mezi Bílými Tygry, popřípadě na farmě v Benátkách nad Jizerou.

Už od 7. července Capitals budou na svém tréninkovém hřišti nedaleko Washingtonu pořádat tréninkový kemp pro nováčky, jehož se mají právě Vaněček i Vrána zúčastnit. Zajímavostí je, že "Caps" rovněž v draftu sáhli po Nathanu Walkerovi, jenž hrával za Vítkovice a nyní se stal prvním Australanem v historii, po němž kdy sáhl tým NHL.

Speciální draft Evropanů do kanadských juniorských soutěží se konal ve středu 2. července, tentokrát však bez gólmanů, jelikož asociace těchto lig zakázala jiné brankáře než ty kanadské a americké.

Každý z celků těchto lig může mít v kádru pouze dva hráče, kteří nepocházejí z USA či Kanady, a tým Sarnia Sting se rozhodl použít celkově první výběr v draftu na Pavla Zachu, jehož se budou přes léto snažit přilákat. Za toto mužstvo hrály v minulosti hned dvě nedávné jedničky draftu NHL, Steven Stamkos a Nail Jakupov.

Poté bylo vybráno dalších dvanáct Čechů a jedním z nich byl liberecký obránce Filip Pyrochta, jenž už nastoupil ke dvěma zápasům za "áčko" Bílých Tygrů, nikoli však v Tipsport extralize. Po rodákovi z Třebíče sáhli quebečtí Tygři z Victoriaville, kteří jsou již tradiční kolonií hráčů z naší země.

Důležité je dodat, že ani jeden z těchto draftů neznamená, že daný hráč odejde ze svého dosavadního celku. Týmy v nich získávají pouze práva na hráče, a tak je jen na samotném hokejistovi, jak se rozhodne, popř. co mu přikazuje smlouva.

TOP 5 | BŘEZEN | Rychlík v laufu