Kdo čeká Bílé Tygry v základní skupině Ligy mistrů?

Date of publication Author Martin Zíta

Již v příštím týdnu zahájí Bílí Tygři skupinové boje v rámci hokejové Ligy mistrů. Ve skupině "A" je čekají skutečná špička, Oulu i Košice v minulých sezonách ovládli finskou respektive slovenskou ligu a Kolín se v Německu probojoval až do finále.

HC Košice

Historie slovenského celku sahá do roku 1962, kdy pod názvem Dukla Košice vstoupilo město na hokejovou mapu. Východoslovenský tým má svou minulost bohatou na úspěchy, hned sedmkrát se stal mistrem Slovenska, naposledy v minulé sezoně, a dvakrát Košice vládly hokeji slovenskému i českému.

Adam Jánošík už hájí košické barvy

Zmiňovaný ročník 2013/14 prošli košičtí hráči poměrně suverénně. V základní části získali 125 bodů, druhá Nitra měla bodů 113, a pro play-off měli výbornou pozici. V prvním kole pak smetli Martin 4:0 na zápasy, v semifinále už menší potíže nastaly, Piešťany odolávaly do šestého zápasu a ve finále musely Košice podstoupit sedmizápasovou bitvu s druhým týmem základní části Nitrou.

V Košicích nalezneme výraznou libereckou stopu. V současném kádru slovenského mistra je hned čtyři hráči, kteří v minulosti nosili na dresu bílého tygra. Obránce Adam Jánošík a brankář Marcel Melicherčík jsou v tomto ohledu nejnovějšími akvizicemi, když Liberec opustili toto léto. Košický dres hájí také obránci Juraj Cebák a Tomáš Klouček, prvně jmenovaný působil na severu Čech před dvěma lety a druhý pomohl k bronzové medaili v roce 2005.

Kärpät Oulu

Finský Kärpät spatřil světlo světa rok po skončení druhé světové války a podobně jako Košice si na nedostatek pohárů v klubové vitríně stěžovat nemůže. Přestože na první úspěch museli v Oulu čekat až do roku 1981, mají na svém kontě šest mistrovských titulů. Z toho pět vybojovali v posledních deseti sezonách.

Pět titulů za posledních deset let.

Přestože je Kärpät jednoznačně nejlepším finským týmem posledních let, nebylo tomu tak vždy. Po zmiňovaném prvním titulu přišla hodně hubená léta a Oulu v roce 1989 dokonce vypadlo z elitní finské soutěže. Návrat na scénu, který byl o to triumfálnější - od roku 2000 posbíral Kärpät devět medailí.

Kärpät je ve světě známý především pro svou vytříbenou práci s mládeží a v jeho kádru nalezneme deset hráčů, kteří se v největším městě severního Finska narodili. I tak ale nalezneme v minulosti severočeskou stopu. Postaral se o ní odchovanec Tygrů Tomáš Plíhal, jenž černobílé barvy hájil v sezoně 2012/13. V současnosti český hokej v Oulu reprezentuje kladenský odchovanec Ivan Huml.

Kölner Haie

Třetím soupeřem Bílých Tygrů bude v základní skupině Ligy mistrů německý Kölner Haie. Mužstvo z Kolína nad Rýnem funguje od roku 1972 a za dobu své existence se zařadilo mezi největší hokejové značky celého Německa. Žraloci posbírali již osm mistrovských vavřínů, ten nejčerstvější se datuje do roku 2002, poslední dvě sezony pak zakončili prohraným finále.

Také Kolín patří mezi týmy s kvalitním mládežnickým programem, v uplynulé sezoně se v jeho dresu stabilně proháněla čtveřice odchovanců. Tým vedení německou legendou Uwe Kruppem se může spoléhat také na fanoušky, do LANXESS areny se jich vejde 18500 a od jejího uvedení do provozu v roce 1998 prošlo turnikety přes 6 milionů fanoušků.

V minulosti oblékli žraločí dres například americký útočník Jeremy Roenick, který v Kolíně strávil výluku v roce 1994, nebo Slovák Jozef Stümpel, jenž v Německu strávil dvě sezony v polovině 90. let. V současnosti mužstvu z lavičky šéfuje zmiňovaný Uwe Krupp, jenž obstaral vítězný gól ve finále Stanley Cupu 1996 a patří mezi nejvýznamnější postavy německého hokeje.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR