Je to pro nás zažitá věc, komentuje reprezentační souhru Michal Birner

Date of publication Author Dominik Jakubec

Třinec/Liberec - Čtveřice Tygrů ve službách české reprezentace se ve čtvrtek uvedla v utkání s Ruskem ve skvělém světle. Lukáš Krenželok a Michal Řepík se prosadili střelecky, Michal Birner si připsal asistenci a Radim Šimek si důsledně plnil své defenzivní úkoly a rovněž byl u mnoha důležitých situací, přestože nebodoval. "Jsme rádi, že jsme mohli týmu pomoct k vítězství," říká Michal Birner.

Dlouhých osm let čekal na návrat do reprezentačního týmu Lukáš Krenželok. Prosadit se však dokázal po necelých čtyřech minutách na ledě. „Rozhodně to pomůže. Nevíte, co čekat, a najednou po čtyřech minutách dáte gól. Pak se nikdo nekouká na to, jestli to byl pěkný gól, nebo dorážka, jako ta moje,“ usmíval se střelec. Kotouč jako památku si však dle svých slov nenechal. „Puk jsem nechal na střídačce.“

Zajímavostí je, že se stejným způsobem uvedl už před osmi lety. Tehdy proti Bělorusku rovněž zkraje utkání otevíral skóre. „Už ani nevím, jestli to bylo na 1:0, ale pamatuju si, že to také bylo rychlé. Ani nevím, čím to je. Zato druhý už tak slavně nedopadl, tam jsem se zranil, tak si v sobotu budu muset dávat pozor,“ připomíná s úsměvem Krenželok.

Na rychlé vedení České republiky však dokázali Rusové bleskově zareagovat a v 5. minutě bylo skóre opět srovnané. Domácí prostředí Čechy hnalo kupředu, na skvělého brankáře Sorokina však dlouho kromě Krenželoka nikdo nedokázal najít recept.

Ve třetí třetině se navíc hosté dostali do vedení, další slovo však v zápase opět řekli Tygři ve službách národního týmu, když se po parádní přihrávce Michala Birnera prosadil Michal Řepík. „Ukázalo se, že máme zkušenější mančaft. Jejich gólman chytal výborně, ale jinak jsme si vytvářeli více šancí a bylo jen otázkou času, kdy se prosadíme. Oni sice dali náhodného góla, ale nám se podařilo vyrovnat,“ popisoval Birner.

Ve 48. minutě se Řepík uvolnil od modré čáry směrem k mezikruží a přesnou ranou nedal brankáři šanci. „Snažíme se držet třetího hráče nahoře, aby nám soupeř v případě naší ztráty neujel do přečíslení. Proto jsem zůstával v tom prostoru a Birny mě tam dobře našel,“ komentoval akci Řepík.

Detailní pohled na Lukáše Krenželok

Michal Birner dle svých slov přesně věděl, kde dlouholetého spoluhráče hledat. „Je to pro nás taková zažitá věc, že se jeden snaží pohybovat v tomhle prostoru. Michal tam pěkně vyplaval, já mu puk poslal a on to trefil parádně. Gólman nic neviděl,“ mohl se po utkání usmívat Birner.

Spolupráce obou Michalů navíc klapala na jedničku také ve zbytku duelu. „Jsme na sebe zvyklí a myslím, že jsme odehráli docela dobrý zápas. Měli jsme dost šancí a mohli jsme klidně dát i více branek, ale díky bohu alespoň za ten jeden,“ říká Řepík, a Birner dodává: „Jsem moc rád, že jsme s naší lajnou mohli týmu pomoct k vítězství.“

Češi totiž díky Řepíkově zásahu dotáhli utkání do prodloužení a následně do samostatných nájezdů, které zásluhou Tomáše Vincoura a Lukáše Kašpara ovládli. Znovu si vyšlápnout na ruskou Sbornou budou moci už v sobotu od 13:30, kdy stejného soupeře přivítají v Ostravě. Budou se moci znovu radovat?

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR