Hattrick Jaroslava „Gordieho“ Vlacha

Date of publication Author Martin Kadlec

V souvislosti s výkonem forvarda Tygrů Jardy Vlacha v posledním utkání s Mladou Boleslaví se několikrát objevil i výraz „Hattrick Gordieho Howea“, ovšem zdá se, že ne všichni vědí, o co vlastně jde.

Gordie Howe
Gordie Howe je jeden z nejlegendárnějších hokejistů v historii tohoto sportu. Hráč, který většinu své kariéry odehrál za Detriot Red Wings dlouho držel většinu rekordů kanadsko-americké NHL, ať už se jednalo o počet vstřelených branek, asistencí a kanadských bodů, tak i celkový počet startů. Tento rekord mu přináleží stále a není se co divit. Svůj 1767 start zaznamenal Gordie Howe ve svých 52 letech. Ovšem „Mr. Hockey“, jak se Howeovi přezdívá, to nebyly jen góly a přihrávky. Kanadská ikona se proslavila také svou důraznou a tvrdou hrou, kterou nejednou okořenila i pořádná pěstní bitka. A právě odtud vychází i pojem „Hattrick Gordieho Howea“. Dosáhne na něj každý hráč, který si v jednom zápase připíše gól, asistenci a vítěznou bitku. Tato statistika má už i svou oficiální podobu. Zajímavé je, že sám Howe tohoto hattricku dosáhnul pouze dvakrát. Rekordmanem je Brandan Shanahan, který se takto zapsal do statistik hned 17x.

Jaroslav Vlach svou kariéru tímto hattrickem ozdobil poprvé a vysloužil si tím nejen pozornost medií, ale také pochvalu trenéra Bílých Tygrů: „Kdo byl na utkání s Boleslaví, musel si všimnout, jak vyhraná bitka zelektrizovala celou arénu. Takové momenty stejně jako například i hity nebo tvrdé souboje u mantinelu jsou schopné otočit nejen vývoj zápasu, ale třeba i celé série v play-off. Takový fight nažhaví fanoušky na tribunách, může vystrašit soupeře a určitě „nakopne“ spoluhráče,“ kvituje Vlachovo počínání Filip Pešán, „Jarda není typický bitkař, jaké známe třeba z NHL. I on si ale prošel zámořským angažmá, takže zná pravidla těchto soubojů a umí si poradit. Ve většině zápasů ale hraje především hokej, a když potřeba, přitvrdí."

Pozápasový rozhovor s Jaroslavem Vlachem

Byť se hattricky pojmenované po legendě kanadského hokeje počítají již téměř 20 let, stále jich mnoho není. Mnozí špičkoví hráči na něj v kariéře nedosáhnou nikdy, a jak potvrzuje Filip Pešán, není to náhoda: „Kombinace vítězné bitky, asistence a vstřelené branky v jednom utkání ukazuje na velkou komplexnost hráče. Takoví hokejisté jsou pro tým velmi cenění a má je rád každý trenér. Hráčů, kteří jsou nebezpečím pro branku soupeře a ještě se nebojí rozdat či naopak přijmout nějakou ránu, opravdu mnoho není. Právě toto by měla být velká součást hry libereckých Tygrů v následujících sezónách. Nemluvím teď jen o pěstních bitkách, ale hlavně o důrazu a tvrdé hře v osobních soubojích. Dohrávané střety, bodyčeky a všudypřítomná bojovnost, to by mělo naše fanoušky zvedat ze sedaček! I tyto prvky zdobí hru a jsem přesvědčen, že i proto chodí fanoušci na hokej.“

Už po povedeném zápase spoluhráči v žertu oslovovali Jaroslava Vlacha přezdívkou „Gordie“, on na ni ale neslyšel a jak potvrzuje liberecký kouč, po jednom utkání se tato ryze hokejová přezdívka nejspíš těžko ujme: „Gordie Howe je obrovská hokejová osobnost. Byl velkým vzorem pro mnoho hráčů včetně Wayna Gretzkeyho. Ne nadarmo se mu přezdívá „Pan Hokej“. I já jsem na konci zápasu dal pokyn, ať jde na led „Gordieho lajna“, ale kluci na mně vůbec nezareagovali. Nejsem si jistý, jestli si především naši nejmladší hráči Howea vlastně vybavují. Každopádně zatím je pro Jardu na tuhle přezdívku ještě brzy, ale pokud takový hattrick ještě párkrát zopakuje, už mu ji nikdo neodpáře.“

Sestřih zápasu Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR