Filippi bojuje o šampionát. Těší mě zájem klubů i uznání od lidí, říká

Date of publication Author Vítězslav Čermák

P r a h a - Zatímco většina kádru už odpočívá po náročné sezoně, on bojuje o konečnou nominaci na mistrovství světa v Praze. A zvažuje, kudy nasměrovat svou hokejovou budoucnost. Ne nadarmo byl Tomáš Filippi zvolen Tygrem roku, vždyť v sezoně patřil k hlavním oporám. „Nejradši bych ale bojoval v play-off,“ přiznal na reprezentačním srazu v Letňanech. Hned po tréninku si sedl na rotoped a povídal.

Tygři však ve vyřazovací fázi chyběli. Jsi alespoň trochu odpočatý?
Odpočatý? To bych vyloženě neřekl. Ale nemám problém se silami, těch je stále dost, i když si na vytíženost nemůžu stěžovat. Celou sezonu jsem byl v zápřahu, poslední třetinu jsem měl každé utkání přes 20 minut ice time. Je to hlavně o tom dobře zregenerovat. A já teď na to měl chvíli čas.

Takže se momentálně cítíš dobře?
Na prvním tréninku jsem se zrovna moc dobře necítil, protože jsem od pátku nebyl na ledě. Ale do toho se zase rychle dostanete. Je to pořád to samé, jako v klubové sezoně.

Jak se na ni s odstupem času díváš?
Byla těžká už jen v tom, že během pár měsíců proběhly dvě trenérské výměny. Každá čtvrtina základní části byla vlastně pro nás něco jiného. Škoda že poslední změna nepřišla o pět zápasů dřív, podle mě bychom nakonec byli v play-off a možná ho teď ještě hráli. Ale na nás zbylo jen play-out, proto to z týmového hlediska nemůžu moc pozitivně hodnotit.

V závěru sezony převzal Tomáš Filippi ocenění Tygr roku

A z individuálního?
Tam se mi sezona víceméně vydařila. Dal jsem nějaké góly a nahrávky, ale vím, že tohle je až na druhém místě.

Fanoušci v Liberci tě zvolili Tygrem roku. Vnímáš alespoň tohle jako částečnou satisfakci?
Ano, je to taková útěcha, potěšení za dobře odvedenou práci. Lidé dokáží ocenit, když se vám daří a děláte věci na sto procent, takže jsem rád, že si toho někdo všiml a dal mi třeba hlas. Já jsem v Liberci už třetím rokem, cítím, že když makám, posouvám se výš a výš. Ale upřímně – radši bych hrál play-off, než byl Tygrem roku.

Už jsi zmínil trenérské rošády. Pod jakým koučem se tobě osobně hrálo vůbec nejlépe?
Všichni víme, že když přišel pan Pešán, mužstvo to nakoplo. Začali jsme hrát i líbivý hokej pro fanoušky, a i když jsme zrovna nevyhráli, lidé nám tleskali a odcházeli spokojeni. I mně se tenhle hokej líbil, posledních osm zápasů se mi hrálo výborně. Ale nechci tady žádného trenéra shazovat, protože já měl vysoký ice time pod každým.

Objevovaly se však názory, že pod trenérem Rostislavem Čadou některým hráčům jeho herní systém neseděl. Souhlasíš?
Asi ano. Možná nám to sedělo proti týmům jako Litvínov, Třinec nebo Sparta, kde jsme potřebovali hlavně bránit. Ale když pak přijela poslední Slavia, my prohrávali 1:3 a bránili jsme dál, tak to asi úplně ono nebylo.

Co se stalo, že s jeho odchodem přišla taková proměna. Opravdu se projevila jen změna trenéra?
Nevím, ale vždycky když přijde nový trenér, je to pro tým impuls. Tehdy zrovna přišla vhod reprezentační pauza, úplně jsme překopali celý systém a dostávali do sebe naprosto jiný hokej. Netrénovali jsme fyzičku, tu jsme měli výbornou už od pana Čady. Spíš jsme se věnovali systému…

…a začali honit body na poslední chvíli. To je taková liberecká vlastnost posledních let, co říkáš?
Bohužel taková špatná vlastnost. Nechali jsme si ujet vlak a naskakovali do rozjetého. Kolem Vánoc jsme bohužel nezvládli rozhodující období, kdy se láme chleba. Musí se v něm posbírat co nejvíc bodů, jenže my jich moc neudělali. Nepovedlo se nám to.

Slavící Tomáš Filippi - v uplynulé sezoně častý pohled

Jaké si teď vůbec dáváš šance v boji o konečnou nominaci na mistrovství světa?
Všichni víme, že je tady hodně dobrých hráčů a hodně útočníků ještě přijede. Já si nedávám nějaké velké naděje, abych pak nebyl zklamaný. Někteří sem přijeli s tím, že můžou něco získat, a to je přesně můj případ. Možná něco naznačí přípravné zápasy, ale jestli mám šanci se na šampionát dostat, to fakt nevím. Jen pro to můžu udělat maximum a doufat.

Hodně se teď spekuluje o tvém odchodu z klubu. Můžeš potvrdit, že máš nabídky z KHL?
To můžu. Ale víc bych to zatím komentovat nechtěl.

Je pro tebe zahraniční angažmá velkým lákadlem?
Když přijde lukrativní nabídka z Ruska, těžko se odmítá, protože za rok už přijít nemusí. Může to být promarněná šance na další vývoj v hokejové kariéře. Ale já bych zatím předbíhat nechtěl, všechny věci jsou v jednání. Kdyby k nějaké dohodě došlo, dozvíte se to na internetu jako druzí, hned po mém tátovi.

Zájem bohatých klubů ale potěší, že?
To rozhodně, jsem rád, že ho někdo má. Je vidět, že se vyplácí chodit každý den na zimák a makat tam. Pak je to taková odměna za všechnu tu dřinu.

A kdybys do ciziny opravdu odešel? Zůstali by Bílí Tygři při případném návratu do extraligy i nadále prioritou?
Jak už jsem řekl, ještě není nic jistého. Ale kdyby k tomu opravdu došlo, Liberec bude první klub, se kterým budu o návratu jednat. Tohle je totiž srdeční záležitost.

Slavná trojice aneb selská jízda