Druhý ročník CHL: Atraktivnější, s méně zápasy a více účastníky

Date of publication Author Martina Válková

P r a h a – Na vícero zástupců z nejrůznějších evropských hokejových působišť, jakými jsou Velká Británie, Franice či Dánsko, a atraktivnější vyřazovací systém se v rámci druhého ročníku Champions Hockey League můžou těšit hokejoví příznivci. Odhalila to tisková konference konaná v Praze, která mimo jiné sdělila termín rozlosování do základních skupin. S jakými soupeři si to o play-off Bílí Tygři rozdají, bude jasné už 13. května.

Celkově 48 zástupců z dvanácti evropských zemí. Takový je počet účastníků pro nadcházející druhý ročník CHL, který se ve srovnání s tím loňským navýšil o čtyři účastníky. Z tuzemské hokejové scény se v soutěži, jež si klade za cíl postupně vyšplhat na kvalitativní úroveň té fotbalové, představí vedle zakládajících členů Liberce, Pardubic, Vítkovic a Sparty nově také dva finalisté uplynulého extraligového ročníku: Litvínov s Třincem. V soutěži naopak nebude pokračovat mistr z předminulé extraligové sezóny - Zlín.

"Jsme rádi, že jako zakládající člen můžeme v soutěži dál působit," nechal se na tiskové konferenci šesti českých zástupců slyšet generální manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech. "Výsledek této soutěže je pro nás velmi důležitý a řadíme ho k bojům o úspěch v Extralize. Věříme, že špatným výsledkům z loňských let uděláme přítrž a zařadíme se mezi úspěšnější celky v této soutěži," komentoval dále.

Nadcházející ročník si mimo jiné klade za cíl přilákat více fanoušků. I proto doznal změn vyřazovací systém: Nově bude 48 účastníků rozděleno do šestnácti skupin po třech, kde mezi sebou každý s každým odehraje dva zápasy doma i venku. Do play-off pak postoupí první dva celky s tím, že vítěz skupiny poputuje rovnou od osmifinále, zatímco zbylé týmy si to o něj v šestnáctifinále teprve rozdají. Rozlosování do základních skupin proběhne 13. května v rámci programu letošního světového šampionátu v Praze a Ostravě.

Bílí Tygři v loňském ročníku CHL předvedli statečný výkon a do poslední chvíle bojovali o postup do play-off

Ve vyřazovacích bojích se všechna kola kromě finále, které se bude hrát pouze na jeden zápas, odehrají dvojzápasovým systémem doma - venku. "Tato změna formátu soutěže má za cíl zatraktivnit Champions Hockey League pro fanoušky. Play off proto začne dříve a odehraje se v něm více zápasů," vysvětlil již před časem Anders Ternbom, předseda CHL.

V duchu hesla „Where Europe comes to play“ se v soutěži nově představí kluby ze Slovenska, Francie, Norska, Dánska a Velké Británie. Rozšíření ligy o tyto kluby je také krokem k budoucímu pozvání klubů z Kontinentální hokejové ligy. "Champions Hockey League chce pokračovat ve své misi podporovat klubový hokej v Evropě rozšířením a pozváním klubů mimo šest zakládajících lig. Mimo to výsledky v základních skupinách uplynulé sezony nám napověděly, že i v netradičních hokejových zemích dřímá skrytý potenciál," poznamenal Ternborm.

V loňském premiérovém ročníku CHL Bílí Tygři Liberec do poslední chvíle bojovali o postup do vyřazovacích bojů. V klíčovém zápase ale nestačili na finský celek Kärpät Oulu a brány play-off pro ně tak zůstaly uzavřené. V něm jediným českým zástupcem byla HC Sparta Praha, pro niž však již v osmifinále cesta skončila. Celkovým vítězem se stal švédský celek Luleå Hockey.

Účastníci Champions Hockey League 2015/2016

26 zakládajících klubů s licencí A (šest klubů z Finska a Švédska, čtyři kluby z České republiky, Německa a Švýcarska a dva kluby z Rakouska)

12 klubů s licencí B (vítězové ligy a vítězové základní části) ze šesti zakládajících zemí (Rakousko, Česká republika, Finsko, Německo, Švédsko, Švýcarsko) 10 klubů s licencí C tzn. divokou kartou z dalších evropských lig

ČESKÁ REPUBLIKA