Draftovaný Aleš Stezka: Liberec mě dostal do velkého hokeje. Vděčím mu za hodně

Date of publication Author Martina Válková

L i b e r e c – Letní přípravu absolvuje s hráči Benátek. Vždyť do příští sezóny se tam ním počítalo na pozici jedničky. Nakonec je ale vše jinak. Nadějného gólmana Aleše Stezku si vybral celek působící v nejvyšší americké juniorské soutěži - Sioux Falls Stampede, a i když tam se o roli muže číslo jedna v bráně teprve bude muset porvat, tak ani chvíli neváhal. "Šance odejít do Ameriky se jen tak neodmítá," přiznal. Na Bílé Tygry však bude vzpomínat jen v dobrém. " Liberec mi pomohl v rozvoji. Vlastně je to i jejich zásluha, že jsem se dostal do Ameriky," řekl vděčně.

Už piluješ nějaké ty anglické fráze?
Něco trochu jo. Chodím na doučování na angličtinu.

Jak se to vlastně seběhlo s tvým angažmá v USA?
Na začátku sezóny byl memoriál Ivana Hlinky, kde jsem dostal šanci a protože se mi dařilo a i celá sezóna byla povedená, přišla nabídka, že bych mohl do juniorky do Ameriky. Ani chvíli jsem nad tím neváhal a hned jsem věděl, že tam chci být, protože z toho pro mě plynou samé výhody. Naučím se anglicky, naučím se na menším hřišti, což je důležité, pokud se chci dostat do NHL. A to já chci.

Nemáš z toho přechodu z širšího kluziště na užší obavy? Gólmani s tím občas mívají problémy.
Už jsem měl šanci si to vyzkoušet a nepřišlo mi, že by to byl až takový rozdíl. Je znát, že je to menší, ale nijak zvlášť mi to nevadilo.

Proč myslíš, že si tě vybrali? Jaké jsou tvé brankářské přednosti?
Asi práce s holí. Baví mě rozehrávat. A ještě nějaká ta předvídavost, čtení hry.

A nedostatky?
Měl bych zapracovat na rychlosti a výbušnosti.

Výbušnosti?
Když jsem třeba na zemi a potřebuji se odněkud někam co nejrychleji odrazit.

V následující sezóně na tebe v Benátkách čekala pozice jedničky a ty ses jí vzdal. Není ti to trochu líto?
Myslím, že bych v Benátkách neodchytal 45 zápasů za sezónu. A šance odejít do Ameriky se prostě jen tak neodmítá. Na jednu stranu si říkám, že jsem tu mohl chytat jako jednička v Česku, ale na tu druhou toho vůbec nelituji.

U Tygrů si strávil šest let. Co ti angažmá v Liberci dalo?
Liberec mě dostal do velkého hokeje. Pomohl mi v rozvoji. Vlastně je to i jejich zásluha, že jsem se dostal do Ameriky. Za což bych jim chtěl poděkovat.

Momentálně vyčkáváš na výsledky víkendového draftu do NHL. Změnilo by to něco na tvém odchodu do celku Sioux Falls Stampede?
S největší pravděpodobností ne, ale stoprocentně to říct nemůžu... Záleželo by na klubu, který by mě draftoval.

Rozhovor probíhal den před draftem do NHL, v němž se na Aleše Stzeku, stejně jako na dalších deset českých mladíků, usmálo štěstí. Jako celkově 111. hráče si jej vybral celek Minnesota Wild. (pozn.red.)

Slavná trojice aneb selská jízda