Bílí Tygři podruhé proti klotenským Letcům

Date of publication Author Radek Vokál, David Schlegel

Bílí Tygři dnes večer přivítají ve Svijanské aréně jednoho ze svých soupeřů ze švýcarského turné, celek Kloten Flyers. Ve Winterthuru se z výhry radovali Liberečtí, domácího brankáře překonali Klimenta a Vaic (viz foto). Bílí Tygři se letošní léto vezou na vítězné vlně, z devíti zápasů jich už sedm vyhráli, ve zbývajících dvou remizovali.

Představujeme Kloten Flyers

V Klotenu, kde hrál na vrcholu kariéry například mistr světa z Vídně 1996 Jiří Kučera, mají po loňském nepostupu do play-off stejně jako v Liberci daleko větší ambice. Tým bývalého ruského trenéra Vladimíra Jurzinova v příští sezóně musí nejméně postoupit do play-off, jinak čeká trenéra vyhazov. Jurzinov je nyní na ruské lavičce asistentem, na této pozici bude působit i při nadcházejícím Světovém poháru.

V uplynulé sezóně skončil Kloten v nejvyšší švýcarské soutěži NLA až devátý, což bylo mimo jiné zapříčiněno řadou zraněných hráčů. Ozývaly se hlasy, že za to může přetrénovanost některých opor. Největší hvězdou loňského výběru byla opora reprezentace Martin Plüss, který však na jaře podepsal smlouvu s předním švédským klubem Vastra Frolunda. Do týmu Ak Bars Kazaň odešel i český útočník Jaroslav Hlinka a z mužstva odchází i další Evropan Fin Marko Kiprusoff.

Nyní sází v Klotenu hlavně na hokejisty ze zámoří, tým posílila čtveřice hráčů z AHL - Jame Pollock z Worcesteru, Domenic Pittis z Rochesteru, Steve Guolla z Albany a domů se vrátil i Švýcar Timo Helbling, jenž hrál v Utahu. Helbling neměl loni dobrou sezónu, jen vzpomíná na vydařený ročník 2001/02, kdy o něj usiloval trenér reprezentace Ralph Krüger pro mistrovství světa. Helblinga si však na play-off tehdy vytáhla Tampa Bay a tak se Švýcar na šampionát nepodíval, i když ho trenér Blesků do žádného zápasu Tampy nenasadil.

Tým je kromě Helblinga plný i dalších hráčů, kteří okusili švýcarskou reprezentaci. Nejznámější z nich je bezesporu Marc Reichert - trojnásobný účastník světových šampionátů. Zkušenosti z národního týmu mají i obránce Severin Blindenbacher a útočníci Patrik Bärtschi a Emanuel Peter. Obrovský talent mají klotenští Letci v brance. Teprve dvacetiletý Tobias Stephan byl třetím brankářem na světovém šampionátu už v roce 2002. Ve druhém kole ho draftoval Dallas a jeho loňské zranění, kdy chyběl mužstvu od prosince až do konce sezóny, se odrazilo na neúspěšné sezóně Klotenu. Oporou mužstva je finský útočník Kimmo Riintanen, který ve finském dresu nechyběl na žádném světovém šampionátu od roku 1998.

Poslední zápasy

Kloten v srpnu sehrál jen čtyři přípravné zápasy, porazil HC Thurgau 10:2 a Spartak Moskva 5:4, poté doma podlehl Bílým Tygrům 1:2 (více zde) a minulý pátek Energii Karlovy Vary 4:5, když o výhře Západočechů rozhodl až Róbert Tomík minutu a půl před koncem. Liberečtí se pokusí prodloužit sérii neporazitelnosti v přípravě už na deset zápasů.

Proti Karlovým Varům nastoupil Kloten v této sestavě: Lüdke (Flüeler) - Guignard, Blindenbacher; Helbling, Pollock; Seydoux, Gossweiler; Bachmann - Lindemann, Pittis, Riintanen - Rieder, Guolla, Reichert - Kostovic, Brunold, Bühler - Stancescu, Ehrensperger, Simek. Nenastoupili Stephan, Hofer, Klöti, Bärtschi, Lemm a Peter.

Bílí Tygři nastoupili proti Pardubicím v této sestavě: Hnilička (41. Falta) - Ovčačík, Jiruš, Krstev, Duben, Moravec, Hanzlík, Holub, Jareš - Čermák, Rataj, Tomajko - Novák, Plodek, Procházka - Vaic, Podkonický, Rozsíval - Klimenta, Vampola, Víšek.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR