Bakoš o reprezentaci: Roli v týmu neřeším, těším se na každý sraz

Date of publication Author Jan Čermák

Nabitý podzim v tygřím dresu, kdy se kromě extraligy prezentoval i v Lize mistrů, si Martin Bakoš okořenil dvěma reprezentačními starty. Na první mezinárodní akci letošní sezony si ho pozval nový kouč slovenského národního týmu Zdeno Cíger. "Pod jeho vedením jsem se cítil dobře," vzpomíná na nedávný Německý pohár pětadvacetiletý forvard.

Pravidelně už reprezentuješ pátým rokem. Zaznamenal jsi, že by se nějak změnila tvoje role ve slovenské reprezentaci?
Repre je pro každého hráče něco extra. Teď na turnaji v Německu tam bylo dost zkušených hráčů, takže jsme neměli až tak moc mladý tým. Bylo tam sice sedm nováčků, ale jinak už ostřílení borci. Samozřejmě každý rok má člověk nové zkušenosti a v hierarchii týmu se posouvá, ale je jedno, s jakým cílem nebo úlohou tam jdete. Jste rád, že tam vůbec jste. Svojí roli tedy v reprezentaci neřeším. Jestli budu ve čtvrté nebo v první pětce, mi je jedno, na srazy se těším.

Na Německém poháru jsi zaznamenal gól a asistenci. Bereš to jako své doposud nejlepší představení v národním dresu?
Proti Německu to byl velmi zvláštní zápas. Bodově to možná bylo nejpovedenější, ale škoda, že jsme zaspali ten úvod. Němci byli nahecovaní a utekli nám v první třetině, pak už to bylo těžké dohnat. Vždy se osobní výkon hodnotí lépe, když se vyhraje. Takže body potěšily, ale mrzí mě prohra.

Od nové sezony koučuje slovenskou reprezentaci legenda Zdeno Cíger. Jak se ti pod ním hrálo?
Zdeno Cíger je podle mě velmi dobrý trenér. Má toho spoustu odehraného i v NHL, takže mu nechybí zkušenosti. Jako trenér toho za sebou ještě tolik nemá, ale už posbíral nějaké úspěchy se Slovanem Bratislava. Já se pod jeho vedením cítím dobře.

Jedná se o stále poměrně mladého trenéra. Všiml sis, že by využíval některých inovativních metod?
Já si myslím, že určitě využívá nové metody, ale zároveň jeho styl připomíná trošku starší školu. On je takový mix obojího. Každý trenér má to svoje a je to o tom, jak ten tým reaguje na jeho pokyny. Když se hraje dobře, každá taktika může být vítězná.

Martin Bakoš vyváží kotouč

Dostal jsi od něj nějakou zpětnou vazbu na svá vystoupení?
O tom jsme se ani nebavili, ale hrál jsem hodně a cítil se dobře. V obou utkáních mi dal hodně důvěry, což bylo skvělé, i když to utkání s Němci nebylo z týmového hlediska příliš povedené. Nicméně věřím, že mi ten čas na ledě může pomoci a přenesu si to i do extraligy.

Teď je ještě brzy, ale přesto: věříš, že budeš mít eventuelně šanci poprat se o nominaci na světový šampionát?
Tak šanci má určitě každý. Já musím o tom trenéry přesvědčit hlavně svými výkony. Teď je potřeba, abych to potvrzoval v Liberci a znovu mě povolali do reprezentace. Na šampionátu jsem nebyl, takže to je určitě v kolonce mých top cílů. Tam zaručeně patří i účast na olympijských hrách.

V poslední době jsi hrál na třech různých frontách - extraliga, Liga mistrů a národní tým. Dá se nějak vzájemně porovnávat úroveň jednotlivých zápasů?
Já stále říkám, že česká liga je strašně vyrovnaná. V tom mi přijde tato soutěž zvláštní třeba i oproti KHL. V každém utkání se bojuje ještě v poslední třetině a nic není rozhodnuté. Zápasy s Davosem byly zase hodně o bruslení, je to přeci jen jeden z nejlepších mančaftů v Evropě. Ona konfrontace s mezinárodním hokejem je vždycky poučná. Z tohohle pohledu má každá liga to svoje. Na tom Německém poháru byli zase Američani, kteří jsou top tým. Němci pak také ukázali svoji kvalitu. Repre zápasy jsou navíc vždycky vyhecované, každý se chce ukázat a odevzdá tam maximum.

Tygří juniorka prošla fyzickými testy PČR